3 domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Zobacz przepisy!

26. 7. 2018 · 4 minuty czytania

Po opalaniu dokuczają Ci pieczenie oraz ból? Dowiedz się, jak przynieść ulgę poparzonej skórze i przyspieszyć jej regenerację. Poznaj przepisy na domowe kosmetyki!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
3 domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Zobacz przepisy!

Skóra poparzona przez słońce potrzebuje 3 rzeczy: nawilżenia, złagodzenia bólu i odbudowy płaszcza lipidowego. Moje 3 domowe sposoby pomogą Ci szybko uporać się z pierwszymi dwoma. Zobacz, jak złagodzić efekty przedawkowania słońca. Oto przepisy na okłady poparzonej słońcem skóry z miodem, kefirem i aloesem!

Co stosować na oparzenia słoneczne?

Jestem wielką zwolenniczką stosowania domowych sposobów na poparzenia słoneczne. Pamiętaj, że przy poparzeniu słonecznym najważniejsze jest złagodzenie podrażnienia skóry. Skóra poparzona i spieczona na raczka przede wszystkim może boleć. Ważne jest więc, żeby w pierwszych chwilach po poparzeniu złagodzić ból. Pomoże Ci na pewno delikatne schłodzenie poparzonej skóry. Jednak nie przesadzaj. Lodowy kompres może tylko przyprawić się o dreszcze. Możesz przemyć skórę delikatnym strumieniem letniej wody lub położyć na skórę schłodzony jogurt, kefir lub maślankę. Ale o ich właściwościach za chwilę...

Pamiętaj też, że skóra potrzebuje dobrego nawilżenia i odbudowy uszkodzonego płaszcza lipidowego. Krok drugi w ratowaniu poparzonej skóry to właśnie dostarczenie skórze wody. Zapewnią Ci to domowe okłady, które dla Ciebie przygotowałam.

Sprawdź też kosmetyki przeciwsłoneczne.

3 domowe sposoby na oparzenia słoneczne - przepisy

Oparzenia słoneczne − domowe sposoby

Tej historii nie zapomnę nigdy! Na początku lat 90. popularnym kierunkiem wakacyjnym wszystkich polaków, był kompleks basenowy w Debreczynie na Węgrzech. Miałam wtedy 4 lata i niestety słoneczko nie potraktowało mnie łagodnie. Kiedy przybrałam kolor naszego czerwonego malucha, moja mama w panice zaczęła szukać w każdym sklepie... kefiru. Niestety, miły sprzedawca, z kempingowego sklepiku nie wiedział, czym jest kefir, więc uraczył moją mamę śmietaną. I tak przez kolejne kilka dni leżałam regularnie co 30 minut obkładana byłam śmietaną, aż moja podrażniona, dziecięca skóra nie przybrała ludzkiego koloru. Spryt mojej mamy zyskał niezwykłe uznanie wśród Węgrów, a uprzejmy pan sklepikarz nie mógł wyjść z podziwu, że moja mama śmietany nie używa do gotowania, a do pielęgnacji skóry dziecka. Od tej pory miałam swoją kempingową ksywę: Smetana!

I tak w wieku 4 lat nauczyłam się triku na oparzenia słoneczne, który naprawdę przynosi ulgę. Kiedy tylko, ktoś z moich znajomych na wakacjach spiecze raka, wyciągam z lodówki kefir, jogurt lub inny nabiał. Choć spojrzenia znajomych są z goła niepewne, w momencie, kiedy zimny kefir dotyka ich skóry, widzę jak w ich oczach rodzi się szacunek i uznanie za moją pomysłowość.

Sprawdź też preparaty na oparzenia.

Co pomaga na oparzenia słoneczne?

Kefir na oparzenia słoneczne

Po pierwsze, jak już wspomniałam wspaniale ochłodzą skórę. Po drugie, nabiał przywróci skórze odpowiednie pH. Zawiera też sporą dawkę witaminy A i E, czyli złotego połączenia, które wspiera regenerację naskórka. Okład z kefiru możesz też wykonać na poparzenie słoneczne twarzy. Domowe sposoby są naprawdę skuteczne.

W moim przepisie połączyłam kefir z olejem z kiełków pszenicy. Olej z kiełków pszenicy zawiera sporo witaminy E, która przyspiesza regenerację skóry. Więcej na temat oleju przeczytasz: Olej z kiełków pszenicy − właściwości regeneracyjnej petardy!

Kefir na oparzenia słoneczne

Aloes na oparzenia słoneczne

Dobre nawilżenie skóry i łagodzący chłodek zapewni Ci też oczywiście aloes. Możesz wykorzystać naturalny miąższ aloesu lub też skorzystać z żelu Aloe Vera. Sok z aloesu ma też właściwości przeciwbólowe i antybakteryjne, co sprawia, że Twoja uszkodzona skóra zostaje zabezpieczona przed rozwojem infekcji.

Więcej o właściwościach aloesu przeczytasz w moim artykule: Aloes w kosmetyce − poznaj sekret pięknej skóry Kleopatry!

Do mojego okładu dodałam startego ogórka. Ma on w sobie dużo wody i świetnie nawilża skórę, a i przy okazji ją chłodzi.

Aloes na oparzenia słoneczne

Miód na oparzenia słoneczne

Wspaniałym humektantem jest też miód i dobrze nawilża poparzoną skórę. Złocisty miód działa także przeciwzapalnie i lekko uśmierzy Twój ból związany z poparzeniem.

Do domowej maski dodałam także żółtko jaja kurzego. Ma ona wiele tłuszczów, które pomogą odbudować płaszcz lipidowy skóry oraz witamin. Jogurt nawilży skóry i złagodzi podrażnienie.

Miód na oparzenia słoneczne

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne − 3 przepisy

Maska z kefiru i oleju z kiełków pszenicy

1.Do szklanki kefiru dodaj 4 łyżki oleju z kiełków pszenicy.

2.Składniki dobrze wymieszaj łyżką.

3. Nałóż maskę na oparzone miejsce i trzymaj ją przez minimum 30 minut.

Okład z aloesu i ogórka

1. Jednego ogórka zetrzyj na tarce.

2.Dodaj do niego 50 g żelu Aloe Vera i dobrze wymieszaj.

3.Okład przyłóż na poparzoną skórę na minimum 30 minut.

Maska z miodu, jogurtu i żółtka

1.Oddziel białko od żółtka. Żółtko przelej do miseczki.

2.Do żółtka dodaj 4 łyżki miodu naturalnego i duży kubek jogurtu naturalnego.

3. Całość dobrze wymieszaj.

4.Maskę nałóż na poparzoną słońcem skórę i pozostaw na minimum 30 minut.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Anna Wolska
  Aleksandra Anna Wolska
  Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Anna Wolska
  Aleksandra Anna Wolska
  Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
  Przeczytaj więcej od tego autora