8 powodów dlaczego niemowlę płacze podczas karmienia

6. 10. 2017 · Magdalena Mossakowska · 6 minut czytania
 • karmienie piersią

Ząbkowanie, choroba, wklęsła brodawka, nieprawidłowe przystawianie do piersi, brak pokarmu i wiele innych – to wszystko może być przyczyną dlaczego niemowlę płacze przy karmieniu piersią. Przeczytaj opisy i rozpoznaj, który z przypadków dotyczy właśnie Ciebie.

Zdarza się, że nie tylko niemowlę płacze podczas karmienia...

Poza podstawową funkcją zaspokojenia głodu, karmienie buduje poczucie bliskości i bezpieczeństwa i wzmacnia tę szczególna więź między mamą a maluszkiem. Warto celebrować te chwile i nie pozwolić, aby cokolwiek naruszyło ten rytuał.

Jednak są takie "rozpraszacze", które wkradają się bez zaproszenia i niejednokrotnie są źródłem płaczu - nie tylko niemowlęcia, ale też zdezorientowanej mamy.

matka z niemowlęciem

8 powodów, dlaczego niemowlę płacze przy jedzeniu

Odpowiedź na pytanie dlaczego niemowlę płacze przy karmieniu może być róźna na każdym etapie życia dziecka. W większości przypadków trudności z karmieniem piersią zaczynają się już od pierwszych dni po porodzie. Maluszek, który już w brzuchu dzielnie ćwiczył ssanie, przekuwa teorię w praktykę i rozpoczyna oswajanie z maminą piersią. Niestety droga ta bywa trudna i przysparza wiele łez, a powodów może być wiele.

Dopiero starujesz z laktacją i organizm musi się przestawić na produkcję mleczną, stąd niewielkie ilości mleka. Nie stresuj się, że dziecko płacze z głodu, bo na początku jego potrzeby są bardzo ograniczone. Żołądek noworodka wielkością porównywany jest do wiśni, żeby po trzech dobach od urodzenia zbliżyć się do orzecha włoskiego, a po tygodniu to zaledwie rozmiar brzoskwini.

Niemowlę może płakać, bo nie umie jeszcze dobrze łapać i utrzymać sutka ustkami, a ssanie to dla niego ogromny wysiłek.

Przystawiaj oseska do piersi jak najczęściej, żeby nauczył się swobodnie ssać pierś (nie łapiąc ustami powietrza), a w tym czasie Twoja "prywatna mleczarnia" rozkręci się na dobre.

 W

Mogą być powodem, przez który niemowlę płacze przy karmieniu. Niewiele widzący noworodek jedynie po zapachu wie, gdzie ma szukać brodawki. Jeśli brodawka jest płaska, maluch może nie poradzić sobie z jej znalezieniem.

Dobra rada
Spróbuj wyciągnąć brodawkę dłonią, a jeśli to zawiedzie, przetestuj sylikonowe nakładki na sutki. Między karmieniami możesz trenować sutki laktatorem. Innym sposobem jest każdorazowe wyciąganie sutka specjalną pompką (możesz też sama taką przygotować w domu za pomocą strzykawki).

Pamiętaj, że żadne rozwiązanie nie może się równać z dobrze ssącym maluchem. Karmienie zaczynaj od podania piersi, żeby głodny malec potrudził się i popracował nad Twoją brodawką i nie przyzwyczaił się do łatwiejszego zdobywania pokarmu przez nakładkę lub butelkę.

 

 

Zwykle dzieje się to około 4. dnia – piersi są twarde, nabrzmiałe, pełne mleka i przez to trudne do złapania przez niemowlę. Pomóc może polewanie piersi gorącą wodą lub stosowanie gorących okładów – staną się bardziej miękkie.

Częstym problemem przywoływanym w tym okresie życia malucha jest płacz i prężenie się podczas karmienia piersią w ciągu dnia. Charakterystyczne jest to, że w nocy lub bezpośrednio po przebudzeniu nie ma z tym problemu. W ciągu dnia dziecko chętnie zjada za to odciągnięte mleko z butelki.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy, może być fakt, iż dwu- i trzymiesięczne dziecko jest już żywo zainteresowane otaczającą je rzeczywistością. Ssanie wymaga za to wielkiego wysiłku – trzeba przecież się napracować, żeby połączyć oddychanie z połykaniem pokarmu :)

Gdy mały leniuszek nie jest wystarczająco głodny (tak jak po przespanej nocy), może odrzucać pierś, licząc na ciekawsze atrakcje. Tym bardziej, jeśli wychwycił już zależność, że odmowa ssania równa się z podaniem butli, z której mleko płynie bez najmniejszego wysiłku. To tłumaczyłoby, dlaczego malec radzi sobie z jedzeniem w nocy (na śpiocha i nad ranem).

Niemowlę płacze przy karmieniu piersią z powodu wyrzynających się ząbków. Podrażnione dziąsła niestety bolą podczas jedzenia. Jeśli przyczyną jest ząbkowanie, niemowlę ogólnie jest bardziej marudne i płaczliwe, nie tylko w czasie karmień.

Chorujący maluch może płakać przy jedzeniu. Przy przeziębieniu zatkany nos utrudnia połykanie. Podobnie z bolącym gardłem i innymi chorobami. Czasem płacz przy karmieniu może oznaczać zapalenie ucha, więc warto to sprawdzić.

matka trzymająca niemowlę

Może się również zdarzyć, że Twój organizm nie nadąża z rosnącymi potrzebami niemowlaka i pokarmu jest za mało. Wówczas dziecko rozdrażnione brakiem efektów swojej wytężonej pracy, płacze sygnalizując, że pokarm nie leci lub jest go za mało, aby zaspokoić głód.

Zanim wpadniesz w panikę, że głodzisz dziecko i poratujesz się mlekiem modyfikowanym dla niemowląt i butelką – monitoruj wagę dziecka. Jeśli waga będzie spadać lub utrzymywać się na tym samym poziomie przez dłuższy czas, skonsultuj wątpliwości ze swoim pediatrą. Określi, jaka powinna być waga i jej przyrost w określonym wieku niemowlęcia. 

Zdarza się to rzadko, ale niektóre produkty mogą zmieniać smak mleka, a nawet Twój zapach.

Należą do nich:

 • czosnek,
 • cebula,
 • rzodkiew,
 • kalafior,
 • cytrusy,
 • czy ostre przyprawy.

Zjedzone w dużych ilościach mogą być przyczyną płaczu przy karmieniu. Podobna reakcja następuje po przyjęciu przez mamę używek, np. wypiciu alkoholu czy spaleniu papierosa, ale są to sytuacje, które w ogóle nie powinny mieć miejsca! Nie wolno palić papierosów i pić alkoholu, jeśli karmisz dziecko. Mówię o tym więcej w artykule Zabierz matce papierosa! Palenie a karmienie piersią.

Niemowlę płacze przy karmieniu - co na to lekarz?

Płacz i drażliwość niemowląt podczas karmienia to problem, który dotyczy około 20% maluchów.

Jedynie u 5% z nich niepokój jest spowodowany przez rzeczywisty problem medyczny – tak może objawiać się np. zakażenie układu moczowego, zapalenie ucha, alergia pokarmowa czy choroba refluksowa przełyku.

Zwykle opisane problemy mają charakter przejściowy i należy je przeczekać. Jeżeli nie ustępują, zgłoś się do poradni laktacyjnej

- mówi lek. med. Magdalena Stoczyńska.

 

Najnowsze artykuły

Przeczytaj też

 • My i bobas na wakacjach: wyprawka dla noworodka na lato [LISTA]

  Jak przygotować się na wakacje z noworodkiem? Co zabrać ze sobą? O czym pamiętać, szykując się do podróży? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zachęcamy do lektury!
  • opieka nad noworodkiem
  • opieka nad niemowlakiem
  My i bobas na wakacjach: wyprawka dla noworodka na lato [LISTA]
  • opieka nad noworodkiem
  • opieka nad niemowlakiem
 • Mama radzi: co na prezent dla noworodka?

  Chcesz pogratulować świeżo upieczonej mamie? Sprawdź, jaki wziąć ze sobą prezent dla noworodka? Grzechotka, pampersy, ubranka, a może sesja zdjęciowa? Zobacz nasze propozycje!  
  • opieka nad noworodkiem
  Mama radzi: co na prezent dla noworodka?
  • opieka nad noworodkiem
 • Co zrobić, żeby karmienie piersią było przyjemnością dla Ciebie i dla dziecka?

  Karmienie piersią wymaga doświadczenia i wprawy? Co zrobić, by nie nadwyrężać pleców? Jaka pozycja jest najwygodniejsza? Na co uważać? Przeczytaj nasze porady!
  • karmienie piersią
  Co zrobić, żeby karmienie piersią było przyjemnością dla Ciebie i dla dziecka?
  • karmienie piersią
 • Pielęgnacja pępka noworodka w pierwszych dniach po urodzeniu: spirytus czy woda?

  Czym pielęgnować pępek noworodka po urodzeniu? Czy lepiej stosować spirytus czy inne środki? Na co uważać, odkażając kikut pępowinowy? Przeczytaj porady naszej blogowej mamy.
  • pielęgnacja noworodka
  Pielęgnacja pępka noworodka w pierwszych dniach po urodzeniu: spirytus czy woda?
  • pielęgnacja noworodka

Więcej artykułów na ten temat