Alergia na nikiel dotyka nawet 17% dorosłych. Sprawdź, na co uważać!

21. 7. 2019 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
 • choroby

Alergia na nikiel to jednak z najczęściej stwierdzanych przez lekarzy alergii. Jeśli po założeniu nowych wymarzonych kolczyków lub zegarka na Twojej skórze pojawiają się swędzące, rumieniowe zmiany, może to oznaczać, że to właśnie uczulenie na nikiel. Jedynym sposobem leczenia jest unikanie przedmiotów, które zawierają ten pierwiastek. Czego unikać przy alergii na nikiel i czy istnieją inne metody leczenia?

Alergia na nikiel – co to jest?

Przy alergicznym wyprysku kontaktowym na nikiel pojawiają się zapalne, swędzące, rumieniowe zmiany na skórze, w miejscu jej kontaktu z przedmiotem, który zawiera nikiel.

Nikiel jest metalem, który jest bardzo powszechny w życiu codziennym. Alergia na nikiel ma 2 fazy: fazę indukcji i fazę pełnoobjawową.

W fazie indukcji, po pierwszym kontakcie z alergizującym metalem, układ Twój odpornościowy „uczy się” rozpoznawać i zwalczać uczulającą substancję.

W fazie pełnoobjawowej natomiast, w wyniku kontaktu skóry z niklem dochodzi do rozwoju zmian skórnych.

alergia na nikiel

Alergia na nikiel – objawy

Na skutek kontaktu z przedmiotem, który uwalnia nikiel objawy najczęściej pojawiają się na skórze. Choć możliwy jest też rozwój systemowej alergii na nikiel z objawami takimi jak bóle brzucha, nudności, bóle głowy i osłabienie.

Dominującymi objawami są jednak zmiany skórne w postaci zapalnych grudek, pęcherzyków i rumieniowych, swędzących plam. Początkowo zmiany mają charakter ostry, skóra pęka i jest podatna na wtórne zakażenie przez bakterie, wirusy czy grzyby. Z czasem naskórek ulega pogrubieniu, skóra staje się przesuszona, łuszczy się, a wtedy dochodzi do rozwoju przewlekłego wyprysku kontaktowego.

alergia na nikiel objawy

Gdzie najczęściej pojawiają się te zmiany? Objawy alergii na nikiel pojawiają się w miejscu kontaktu z metalem. Przykładem jest alergia na nikiel objawiająca się na twarzy u osoby, która nosi metalowe oprawki okularów. 

Nasilenie i charakter objawów zależą od czasu ekspozycji na metal, od jakości ochronnej bariery naskórkowej, predyspozycji genetycznych, wieku i płci. Zmiany skórne po odpowiednim leczeniu i unikaniu przedmiotów uwalniających nikiel ustępują ze skóry bez pozostawienia śladu.

Alergia na nikiel − czego unikać?

Nikiel jest metalem, który obecny jest w rozmaitych przedmiotach codziennego użytku.

Metal ten obecny jest między innymi w:

 • wielu stopach żelaza,
 • pokryciach metali,
 • kolczykach,
 • guzikach,
 • zamkach błyskawicznych,
 • biżuterii,
 • monetach,
 • kluczach,
 • narzędziach metalowych,
 • protezach zębowych lub ortopedycznych.

alergia na nikiel na rękach

Nikiel znajduje się także w jedzeniu, np. w orzechach, ciemnej czekoladzie, kakao, nasionach słonecznika, zbożowych produktach pełnoziarnistych, bakaliach czy czerwonej fasoli.

Alergia na nikiel – leczenie

Już po wstępnym wywiadzie z pacjentem dermatolog lub alergolog mogą podejrzewać, że czynnikiem sprawczym zmian skórnych jest właśnie nikiel. Pacjenci najczęściej skarżą się na zmiany w miejscu kontaktu skóry z guzikiem od spodni, bransoletą zegarka, kolczykami czy oprawkami okularów.

Potwierdzeniem alergii na nikiel jest dodatni wynik prób kontaktowych, które wykonuje się w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

Leczenie alergii na nikiel jest 2-etapowe: po pierwsze dermatolog dąży do wyciszenia stanu zapalnego skóry przy pomocy leków przeciwzapalnych, a w przypadku powikłań takich jak zakażenie bakteryjne, wdraża też odpowiednie leczenie antybiotykiem. Drugim, bardzo ważnym elementem terapii jest zapobieganie powstawania nowych zmian skórnych.

alergia na nikiel czego unikać

Jedynym sposobem, by na skórze nie pojawiały się zmiany zapalne jest całkowite unikanie kontaktu z przedmiotami i jedzeniem, które zawierają nikiel. Na rynku obecne są też kremy barierowe, które częściowo chronią skórę przed działaniem niklu.

Alergia na nikiel wymaga od Ciebie bardzo dużej ostrożności i wiedzy, gdzie możesz się spotkać z uczulającym metalem. Na wizycie u dermatologa lub alergologa dowiesz się dokładnie, czego unikać i jak dbać o skórę, żeby zapobiec powstawaniu zmian skórnych.

Więcej artykułów na ten temat