Antymanicure, czyli obgryzanie paznokci. Skąd bierze się ten nałóg?

8. 5. 2018 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
  • nałogi fizyczne

Obgryzanie paznokci to nie tylko zła, natrętna i nieprzyjemna skłonność. Onychofagia, według psychoanalityków, ma swoje źródło w bardzo wczesnym dzieciństwie. Czy znane jest Ci pojęcie „fiksacji oralnej”? Jeżeli problem zjadania paznokci nie jest Ci obcy i chcesz poznać jego przyczyny oraz konsekwencje, zapraszam do lektury!

Obgryzanie paznokci – do czego to prowadzi?

Obgryzanie paznokci jest jednym z zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i często pojawia się u osób dotknietych nerwicą. Ale spokojnie. Nie oznacza to, że jeśli obgryzasz paznokcie z pewnością masz nerwicę. W każdym razie, zaburzenie, którym zajęli się psychoanalitcy i które dostało własna nazwę (onychofagia) trzeba potraktować poważnie.

Wyróżnia się dwa rodzaje onychofagii: łagodne, czyli sporadyczne, oraz niebezpieczne, czyli częste i niekontrolowane.

Teoretycznie niegroźne przyzwyczajenie może narastać i prowadzić do nieprzyjemnych skutków. Konsekwencje to nie tylko problemy natury emocjonalnej, ale także widoczne wady zgryzu (zniekształcenie układu zębów czy nawet szczęki), zakażenia dziąseł, przenoszenie do ust bakterii, wirusów, pasożytów, opryszczka, a także skrócenie, deformacja i uszkodzenie płytki paznokciowej.

Sprawdź też kosmetyki do rąk i paznokci.

Skutki obgryzania paznokci

Obgryzanie paznokci − przyczyny to stres i niska samoocena?

Prawdopodobne przyczyny obgryzania paznokci to stres, nerwice, niekontrolowane emocje, zaburzenia neurologiczne, głód, nuda, niska samoocena, a nawet uwarunkowania genetyczne. Mechanizmy zakorzenione w Twoim mózgu sprawiają, że obgryzanie paznokci wpływa na złagodzenie stanów wzburzenia i napięcia emocjonalnego. Dlaczego tak sie dzieje? Po odpowiedź trzeba sięgnąć do wczesnych lat XX wieku.

Obgryzanie paznokci i psychologia według Freuda

Teoria faz rozwoju psychoseksualnego według Freuda oraz związane z nią pojęcie „fiksacji oralnej” pozwala odnaleźć kolejną przyczynę onychofagii.

Zaburzenia osobowościowe przez wielu psychoanalityków są uznawane za pierwsze źródło natrętnych czynności oralnych, takich jak obgryzanie paznokci, potrzeba ssania czy trzymania czegoś w ustach.

Sprawdź też odżywki do paznokci.

Obgryzanie paznokci i psychologia

Freud wyodrębnił 5 faz rozwojowych człowieka. Kolejno następują po sobie:

  • faza narcyzmu pierwotnego,
  • faza oralna,
  • faza analna,
  • faza falliczna
  • faza genitalna.

W fazie oralnej rodzą się i kształtują pierwsze uczucia zależności. Zwróć uwagę, że niemowlęta poznają świat głównie za pomocą ust. Zastanów się, co robi niemowlę, które dostanie nową zabawkę? W pierwszym odruchu włoży ją do buzi, żeby sprawdzić, jak smakuje. Czynności oralne nie tylko sprawiają przyjemność, rozładowują stres i napięcie, ale dają też poczucie bezpieczeństwa. Ludzie, którzy obgryzają swoje paznokcie, poszukują podobnego poczucia, jakie mają niemowlęta podczas karmienia piersią. Działa to uspokajająco w stanach napięcia emocjonalnego. Podobny efekt może wywoływać ssanie palca, cukierków, plastikowych czy gumowych przedmiotów, a nawet palenie papierosów.

Sprawdź też akcesoria dziecięce.

 

Zgodnie z teorią Freuda, obgryzanie paznokci u dzieci to jeden z symptomów fazy oralnej oraz nieumiejętności wykroczenia poza ten etap.

Obgryzanie paznokci u dzieci

Obgryzanie paznokci − leczenie

Biorąc pod uwagę możliwe przyczyny obgryzania paznokci, propozycja terapii zachowawczej wydaje się  być niewystarczająca. Najprawdopodobniej zadziała ona głównie u osób z łagodną formą zaburzenia. W ramach takiej terapii paznokcie pokrywa się warstwą substancji o wyjatkowo nieprzyjemnym smaku np. sokiem z aloesu, specjalnym lakierem, żelem czy płynem do paznokci (np. żel Gorzki Pazurek).

W cięższych przypadkach eksperci zalecają wizytę u specjalisty i kurację farmakologiczną lekami przeciwdepresyjnymi. Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się, co kryje się za Twoim obgryzaniem paznokci, możesz udać się na wizytę u psychoanalityka i rozgryźć ten problem.

Jak wyleczyć obgryzanie paznokci

Więcej artykułów na ten temat