Binge watching. Kiedy serial pochłonie Cię bez reszty!

11. 9. 2019 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
 • nałogi psychiczne

Kiedyś na kolejny odcinek serialu trzeba było czekać jeden dzień, czasem tydzień lub nawet całe wakacje. Dziś możesz oglądać całe sezony różnych serii, które są dostępne na platformach takich jak HBO, Netflix czy HULU. Kiedy oglądanie seriali staje się problemem?

Binge watching − co to?

Czym jest binge watching i czemu mówi się o tym właśnie teraz? Binge watching, czyli „oglądanie bez przerwy”, odnosi się do nałogowego oglądania filmów, seriali czy programów telewizyjnych regularnie, przez kilka godzin, w jednym ciągu.

W 2013 r. firma Harris Interactive przeprowadziła ankietę w imieniu Netflixa. Okazało się, że na 3078 dorosłych w USA 1496 osób śledzi programy telewizyjne przynajmniej raz w tygodniu. Większość z widzów (76%) stwierdziła, że oglądanie wielu odcinków dobrego programu telewizyjnego jeden za drugim to forma relaksu po całym dniu pracy. Sporo z nich (79%) przyznało, że oglądanie bez przerwy sprawia, że programy telewizyjne są przyjemniejsze.

Niedawno, bo w 2016 r. firma Deloitte przeprowadziła ankietę wśród 2131 amerykańskich konsumentów, z czego 73% zgłosiło, że ogląda średnio po 6 odcinków naraz lub spędza koło 5 godzin na oglądaniu TV jednym ciągiem. W pewnym stopinu binge watching istniał już wcześniej, gdy pojawiło sie DVD. Ale dopiero od niedawna postrzegany jest jako znaczące zjawisko kulturowe i społeczne (Matrix 2014, Richmond 2014).

Sprawdź nawilżające krople do oczu!

binge watching

Uzależnienie od seriali

Binge watching rozwinął się m.in. dzięki telewizyjnym platformom online, takim jak Netfix, HBO, PLAY NOW TV czy HULU. Możliwość dowolnego odtwarzania filmów i seriali pozwala Ci oglądać preferowane treści, kiedy tylko chcesz i w takiej ilości, w jakiej chcesz. Ilość obiorców rodzi zwiększony popyt na nowe filmy i seriale, więc prędzej zabraknie Ci życia niż nowego programu do obejrzenia.

Przeczytaj: Nałóg a uzależnienie - psychologia je rozróżnia!

uzależnienie od seriali

Olbrzymi postęp technologiczny, różnorodność treści, nowe wątki, pomysły, świetne scenografie, wysoka jakość wizualna, a do tego wciągające, burzliwe i niespotykane historie – to wszystko uwodzi umysły odbiorców i ma ich uzależniać. W przeciwnym razie, niskie zainteresowanie serialem czy programem sprawia, że spada jego oglądalność i nie opłaca się kontynuować serii.

Sprawdź też: Uzależnienie od mediów społecznościowych - czy jesteś uzależniony od „lajków"?

 

Suplement diety w postaci soku owoców malin i lipy, świeżo wyciskany.

 

Binge watching − psychologia

Czy z psychologicznego punktu widzenia, jest to groźne zjawisko?

Specjalista terapii uzależnień R. Rejniak twierdzi, że niekoniecznie.

Zainteresowanie serialami jest zjawiskiem powszechnym, lecz niekoniecznie niebezpiecznym. Większość ludzi zna umiar, potrafi dawkować odcinki i kontrolować czas przeznaczony na tę czynność

− pisze R. Rejniak.

Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że u osób ze skłonnością do uzależnień behawioralnych nałogowe oglądanie seriali może przybrać charakter problemowy.

Zobacz też: Na jakim Ty świecie żyjesz? Uzależnienie od internetu.

czym jest binge watching

Kiedy nałogowe oglądanie staje się niepokojące?

Niepokojącym momentem jest chwila, w której zauważysz, że oglądanie seriali ma negatywny wpływ na Twoje funkcjonowanie społeczne i komfort psychiczny. Zaczyna się od utraty kontroli nad czasem, który poświecasz na oglądanie kolejnych lub tych samych odcinków, np. ulubionego serialu. Pochłania to Twój czas do tego stopnia, że szukasz możliwości urwania się z pracy czy szkoły tylko po to, żeby mieć więcej czasu na oglądanie. Oczywiście nikomu się nie przyznajesz, z jakiego powodu wracasz do domu. Potrafisz spędzić przed monitorem czy telewizorem kilka lub więcej godzin, nawet do samego rana, chociaż zakładałeś, że obejrzysz nie więcej niż 3 odcinki.

Zobacz suplementy diety na wzrok!

binge watching co to

Następny niepokojący syndrom to rozdrażnienie i złość, gdy ktoś lub coś przeszkadza Ci w trakcie kolejnego TV maratonu. Emocje, które odczuwasz, gdy kończy się sezon lub trzeba czekać na następny odcinek serialu tydzień lub dłużej to smutek, niepokój, niepewność i obniżony nastrój. Do tego dochodzi izolowanie się od rodziny, znajomych, brak zainteresowania innymi aktywnościami, zaniedywanie diety, wyglądu czy higieny.

Jeżeli dostrzegasz podobne syndromy u siebie, warto pomyśleć o dłuższej przerwie od TV i zaangażować się w inne aktywności, najlepiej poza domem.

Sprawdź też: Jak myśleć pozytywnie, kiedy nic Cię nie cieszy? 

Chusteczki higieniczne, trójwarstwowe, służą do utrzymywania higieny.

Więcej artykułów na ten temat

 • Na jakim Ty świecie żyjesz? Uzależnienie od Internetu

  Na jakim Ty świecie żyjesz? Uzależnienie od Internetu

  · 4 minuty czytania
  • nałogi psychiczne
  Czy wiesz, że od Internetu można się uzależnić? Po czym poznać, że dzieje się coś niepokojącego? Jak reagować, kiedy widzisz, że Twoi bliscy wpadają w szpony nałogu? Sprawdź!
 • Kiedy seks przesłania Ci świat. Objawy seksoholizmu

  Kiedy seks przesłania Ci świat. Objawy seksoholizmu

  · 6 minut czytania
  • nałogi psychiczne
  Seksoholizm definiowany jest jako przymus podejmowania zachować seksualnych. Uzależni nierzadko odczuwają wstręt i obrzydzenie do swoich zachowań. Jak można im pomóc? Sprawdź!
 • Phubbing: kto tego nie robi, niech pierwszy rzuci... smartfonem!

  Phubbing: kto tego nie robi, niech pierwszy rzuci... smartfonem!

  · 4 minuty czytania
  • nałogi psychiczne
  Czy zdarza Ci się zbyt często sprawdzać wiadomości w telefonie lub pisać SMS-y podczas rozmowy ze znajomym? Być może padłeś ofiarą phubbingu? Co kryje się pod tym terminem? Sprawdź!