Blizny po ospie u dzieci – czy to w ogóle zniknie?

11. 7. 2017 · 5 minut czytania

Co zrobić, żeby uniknąć blizn po ospie? Jak zmotywować dziecko do tego, żeby nie rozdrapywało krost? Poznaj sposoby na walkę z nieestetycznymi zmianami skórnymi!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Blizny po ospie u dzieci – czy to w ogóle zniknie?

Ospa jest powszechną chorobą, którą większość dzieci przechodzi w wieku szkolnym. Twa zazwyczaj do dwóch tygodni, a pozostałe po krostach zaczerwienienia utrzymują się jeszcze przez jakiś czas. Czasem jednak pozostawiają głębokie i ciemne ślady. Maści, odpowiednia pielęgnacja i zabiegi dermatologiczne pomogą pozbyć się blizn. Kluczem do szybkiej regeneracji będzie systematyczność i cierpliwość, bo na efekty czeka się do kilku miesięcy.

Skąd biorą się blizny po ospie wietrznej?

Matki, z pokolenia na pokolenie, przekazują sobie najważniejsze przykazanie rodzica, mającego w domu małego ospowego pacjenta:

Tylko nie pozwól mu drapać krostek, bo zostaną blizny!

Czasem jednak blizny poospowe pojawią się na ciele malucha, niezależnie od tego, czy drapał je, czy nie. Wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu i podatności na bliznowacenie. Do najczęstszych powikłań po wypryskach ospowych dochodzi wskutek dopuszczenia do zakażenia krostki przez bakterie. Taka infekcja narusza strukturę skóry, pozostawiając brzydki ślad w postaci blizny.

Jak chronić dziecko przed bliznami po ospie? Kremy do stosowania w czasie ospy

Może się wydawać, że pozostaje Ci bezradnie rozłożyć ręce i czekać, co przyniesie los. Niestety, trochę tak jest, ale są też sposoby na zminimalizowanie potencjalnych „pamiątek” po ospie.

  1. Przede wszystkim, chroń dziecko przed słońcem! Niezagojone ślady po ospie przebarwiają się pod wpływem słońca.
  2. Obcinaj maluszkowi paznokcie.
  3. Często zmieniaj pościel oraz ubrania.
  4. Kąpiele lecznicze niech staną się Waszą codzienną rutyną. Np. z dodatkiem roztworu manganianu (VII) potasu, siemieniem lnianym lub płatkami owsianymi - środki te mają działanie antyseptyczne i łagodzące świąd.
  5. Nie stosuj dodatkowych wysuszaczy. Lekarze coraz częściej zalecają pozostawienie skóry bez ingerencji środków wysuszających. Jedyną formą zapobiegania powinno być odkażanie skóry specjalnymi preparatami antyseptycznymi bez alkoholu, które nie pozwalają na rozwijanie się bakteriom.

Blizny po ospie wietrznej najczęściej mają charakter zanikowy, a nie przerosły. U dzieci skóra ma dużą zdolność do regeneracji i najczęściej, w miarę upływu czasu, blizny zmniejszają się, jaśnieją i stają prawie niewidoczne. Cały proces trwa około 2-3 miesiące, o ile nie dojdzie do zmian wtórnych, jak np. nadkażenie bakteryjne. Najlepiej przestrzegać zasady – sucho i czysto. Dodatkowo warto zadbać o profilaktykę w postaci szczepienia przeciwko ospie wietrznej, które zapewnia nie tylko skuteczną, ale i trwałą ochronę

- radzi lek.med. Magdalena Stoczyńska.

 

     

    Jak zlikwidować blizny po ospie - zabiegi dermatologiczne

    Blizny po ospie mogą utrzymywać się nawet do kilkunastu miesięcy po chorobie. Ślady znikają stopniowo. Blizny płytsze mają szansę szybko zniknąć same, ale niestety niektóre ślady po ospie przybierają postać blizny wklęsych (zanikowych).

    Można sobie z nimi poradzić przy pomocy specjalistycznych zabiegów dermatologicznych, takich jak: dermabrazja, głębokie peelingi chemiczne czy laser frakcyjny (ablacyjny i nieablacyjny). Problemem dermabrazji i peelingów chemicznych jest bardzo indywidualna reakcja organizmu na te zabiegi. U niektórych mogą wystąpić powikłania, w postaci nowych, jeszcze głębszych blizn. Poza tym, dermabrazja, czy głębokie peelingi chemiczne, potrafią być bolesne i często wiążą się z potrzebą zostania w domu na dzień lub dwa, ze względu na łuszczącą się skórę.

    Lepszym, mniej inwazyjnym i delikatniejszym rozwiązaniem są zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych, czy laserów ablacyjnychlub nieablacyjnych. Dermatolodzy zalecają, że aby skutecznie wyleczyć blizny zanikowe, dobrze jest zadziałać w miarę szybko po jej powstaniu. Weź jednak pod uwagę, że skóra dziecka cały czas podlega naturalnym przekształceniom, a ślady po ospie mogą zanikać nawet do 2 lat.

    Maści na blizny po ospie - działaj szybko!

    Zapobieganie bliznom - dziewczynka z ospą

     

    Dlatego, aby mieć pewność, że na skórze Twojego dziecka nie pozostaną pamiątki na całe życie, możesz stosować maści na blizny oraz oleje przyspieszające gojenie i pobudzające skórę do odbudowy uszkodzonego naskórka. Maści należy stosować miejscowo, nawet do kilku razy w ciągu dnia. Dla lepszego efektu zagojenia się blizny, możesz założyć opatrunek z maścią na noc.

    W tej roli dobrze sprawdzają się maści, które bazują na wyciągu z cebuli - działa bakteriobójczo i daje efekt rozjaśnienia blizny (cebula lubi uczulać, także przed zastosowaniem maści na całe ciało, sprawdź na myłam jej fragmencie, czy wystąpi reakcja alergiczna).

    Dobre są też produkty pobudzające skórę do produkcji kolagenu (odbudowuje naskórek). Dobrze działają maści na bazie silikonów, jednakże ich skuteczność uzależnia się od tego, jak wcześnie po powstaniu blizny zaczną być stosowane. Silikony zawarte w preparatach dobrze nawilżają bliznę, a także zapobiegają nadmiernemu rozrostowi tkanki bliznowatej.

    Ponadto, maści z witaminą E – najlepiej zacząć korzystanie od razu po chorobie.

    Wszystkie powyższe kuracje mogą trwać nawet do kilku miesięcy po powstaniu wgłębień na skórze i nie dają 100% skuteczności. Sama korzystam z maści na bazie sylikonu na zagojenie się rany po cięciu cesarskim. Po dwóch miesiącach stosowania widać delikatną poprawę, chociaż nie wiem, jak wyglądałaby blizna, gdybym wcale nie używała żadnej maści.

    Naturalne, domowe sposoby walki z bliznami po ospie

    Co do zasady, jestem zwolenniczką naturalnych rozwiązań. Jednakże, w przypadku blizn po ospie, domowe sposoby mogą być jedynie dodatkiem do leczenia farmakologicznego.

    Do stosowania w domu poleca się:

    • olejki kokosowe - nawilżają i są kolagenotwórcze (stosowanie: 2 -3 razy dziennie) - dowiedz się więcej na temat właściwości olejku kokosowego,
    • olejek lawendowy Etja - przyspiesza gojenie (stosowanie: 2 razy dziennie),
    • wyciąg z aloesu - nawilża i likwiduje blizny (stosowanie: minimum 2 razy dziennie)

    Na widoczne efekty trzeba trochę poczekać, pojawią się po około 2-3 miesiącach regularnego stosowania.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
      Przeczytaj więcej od tego autora