Bolesne zatoki – leczenie kapustą, solą, czy kroplami do nosa?

12. 12. 2018 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • leczenie
Bolesne zatoki – leczenie kapustą, solą, czy kroplami do nosa?

Ból zatok najczęściej wynika ze stanu zapalnego toczącego się w jamie nosowej i zatokach. Ból może być wywołany infekcją wirusową, bakteryjną, grzybiczą, ale zapalenie zatok może też wynikać z alergii. Co pomoże na ból zatok? Domowe sposoby są skuteczne szczególnie w infekcja wirusowych, kiedy możesz działać objawowo. Zobacz, co na zatoki będzie najlepsze.

Bolesne zatoki − przyczyny

Zatoki są jamami powietrznymi, które znajdują się czaszce. W Twoim ciele występują 4 pary zatok (szczękowe, czołowe, sitowe i klinowe). Błona śluzowa, która jest w jamie nosowej to ta sama błona śluzowa, która jest w zatokach przynosowych − całość jest ze sobą połączona. Zatoki łączą się z jamą nosową, dlatego wydzielina w nich produkowana może wydostawać się na zewnątrz.

Żeby zatoki dobrze funkcjonowały muszą być drożne. Łączy się z tym odpowiednie funkcjonowanie aparatu rzęskowego i charakter produkowanej wydzieliny. Ból zatok może wynikać ze stanu zapalnego, który się w nich toczy. Zaleganie wydzieliny w zatokach może, więc bezpośrednio skutkować dolegliwościami bólowymi.  Najczęstszą przyczyną przestoju wydzieliny jest niedrożność ujścia zatoki, zmniejszenie liczby lub upośledzenie funkcji rzęsek czy nadprodukcja lub zmiana gęstości lub lepkości wydzieliny. Zablokowanie ujścia zatok do jamy nosowej może być skutkiem stanu zapalnego i obrzęku błony śluzowej. Stan może Cię spotkać w przypadku infekcji.

kobieta z bólem zatok

Ze względu na okres trwania zapalenie zatok dzielimy na ostre, podostre lub przewlekłe. Ostre zapalenie zatok przynosowych charakteryzuje się nagłym początkiem i trwa nie dłużej niż 4 tygodnie. Podostre przebiega od 4 do 8 tygodni, a jeśli przekracza 8 tygodni lub często nawraca to masz do czynienia z przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych.

Zapalenie zatok może mieć podłoże wirusowe, bateryjne, grzybicze lub alergiczne. Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia zatok są jednak wirusy. Często wynika ono również z nierozpoznanej czy słabo kontrolowanej alergii. Czasami zapalenie zatok może być spowodowane przewlekłym drażnieniem błony śluzowej przez związki zawarte, np. w dymie papierosowym. Mocne skrzywienie przegrody nosa może również skutkować zapaleniem zatok przynosowych, szczególnie jednostronnym.

Zapalenie zatok − domowe sposoby

W przypadku infekcji wirusowej, zatoki leczy się objawowo. Dlatego możesz stosować domowe sposoby na zatoki.

Co pomaga na zatoki? Bardzo dobrze podziałają codzienne, kilkukrotne inhalacje (np. nad miską z gorąca wodą, lub wodą z dodatkiem olejków eterycznych). Zwróć też uwagę, żeby dużo pić i robić okłady z gorącego ręcznika. Dodatkowo możesz brać gorące kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych, żeby poprawić nawilżenie górnych dróg oddechowych i drożność zatok. Pomocne będzie również nawilżanie błony śluzowej nosa za pomocą roztworów soli lub soli z dodatkiem składników nawilżających. W aptekach możesz kupić również zestawy do płukania zatok, które może przynieść ulgę w bólu. Ponadto warto pamiętać o częstym wydmuchiwaniu wydzieliny z nosa.

olejek eteryczny na bolące zatoki

Możesz też stosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, które zarówno przyniosą ulgę, jak i ograniczają stan zapalny. Dodatkowo, możesz też stosować leki o działaniu obkurczającym na błonę śluzową nosa i zatok. Dostępne są zarówno w postaci tabletek, jak i preparatów o działaniu miejscowym. W przypadku leków miejscowych pamiętaj, że nie można ich stosować dłużej niż 5 − 7 dni, bo to grozi uzależnieniem błony śluzowej od ich działania i pojawieniem się kataru wynikającego z nadużywania kropli.

W przypadku zapalenia zatok występującego z wysoką gorączką ( powyżej 39°C) czy utrzymującego się powyżej 2 tygodni, lepiej zastanowić się z lekarzem nad zastosowaniem antybiotyku, bo możesz mieć do czynienia z infekcją bakteryjną. Natomiast zarówno w przypadku, gdy podłożem zapalenia zatok jest alergia, jak i u chorych z przewlekłym stanem zapalnym zaleca się stosowanie glikokortykosteroidów donosowych.

spray do nosa - zatoki

Jak zapobiegać zapaleniu zatok przynosowych?

To proste. Staraj się unikać kontaktu z osobami z zakażeniem górnych dróg oddechowych czy też nadmiernej ekspozycji na różnego rodzaju dymy i zanieczyszczenia powietrza. Ważne jest również leczenie alergii, szczególnie wziewnych i dbanie o odpowiedni stopień nawilżenia powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, na co dzień. Zobacz, jak nawilżyć powietrze w domu: Jak nawilżyć powietrze w domu? Czyli alergik kontra suche powietrze. Ma to duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania błony śluzowej szczególnie w miesiącach zimowych. Pamiętaj jednak, że naturalne sposoby na zatoki mogą ulżyć Ci w bólu i przynieść dużą ulgę.

Więcej artykułów na ten temat

Irmina Turek