Właściwości witaminy C w kosmetykach

21. 7. 2017 · 5 minut czytania

Chcesz poprawić wygląd skóry? Sięgnij po kosmetyki z witaminą C. Dowiedz się, czym wyróżnia się ten składnik i dlaczego powinny po niego sięgać posiadaczki cery dojrzałej!

Olga Steliga-Dykas
Olga Steliga-Dykas
Właściwości witaminy C w kosmetykach

Twoja dojrzała skóra, na której zdążyły się już utrwalić pierwsze zmarszczki, nie reaguje już tak dobrze jak kiedyś na drogeryjne kosmetyki? Poszukaj rozwiązania w dermokosmetykach wzbogaconych o znaną wszystkim witaminę C. Okazuje się, że zbawiennie działa nie tylko dostarczana z pokarmem, ale również bezpośrednio aplikowana na skórę.

Dlaczego witamina C jest tak ważna?

Kiedy słyszysz "witamina C", przed oczami staje Ci cytryna, tabletki, które podajesz swoim dzieciom czy wnukom podczas przeziębienia i szkolny podręcznik, w którym szczegółowo opisano, co to jest szkorbut.

Witamina C jest niezbędna, aby organizmy żywe, w tym człowiek, mogły funkcjonować. Dla wielu nas kwas askorbinowy jest witaminą, co oznacza, że nie jesteśmy w stanie sami go wytworzyć i musimy dostarczać go z pokarmem. Jego niedobór w organizmie może odpowiadać za zły stan skóry, kruchość naczyń krwionośnych, a nawet powolne gojenie się ran.

Jeśli palisz papierosy, jesteś szczególnie narażona na niedobór witaminy C, a co za tym idzie, na szybsze starzenie się skóry. Zastanawiasz się skąd ta siateczka zmarszczek? Być może właśnie brakuje Ci witaminy C. Oprócz suplementacji i uzupełnienia diety szczególnie w czarną porzeczkę, czerwoną paprykę czy brukselkę, wesprzyj się kosmetykami: kremami i serum z witaminą C.

Witamina C na twarz, czyli ratunek dla cery dojrzałej

Witamina C może bardzo wiele. Poradzi sobie ze zmarszczkami, przebarwieniami, poprawi koloryt skóry, spowolni proces starzenia, ale również ją zabezpieczy, bowiem jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Oznacza to, że ma ona moc, by ochronić Twoją skórę przed nowotworami, gdyż jest w stanie zahamować powstawanie na niej wolnych rodników.

Potrafi jednak o wiele więcej: chroni Twoją skórę przez promieniowaniem UV, stymuluje syntezę kolagenu (głównego białka, z którego zbudowane są tkanki) oraz kwasu hialuronowego - związku, który zabezpiecza skórę przez utratą wody.

U ludzi kwas hialuronowy naturalnie występuje w skórze właściwej, jednak wraz z wiekiem jest go coraz mniej. Witamina C wspiera jego produkcję i pozwala dłużej cieszyć się sprężystością skóry i brakiem zmarszczek, dlategokremy z witaminą C poleca się szczególnie dla skóry dojrzałej, ale nie tylko...

Kosmetyki z witaminą C – dla kogo jeszcze?

Dla skóry z przebarwieniami

Aby rozjaśnić przebarwienia, trzeba dużo cierpliwości, ale i sprytu - właśnie jego nie brakuje witaminie C. Z nierównym kolorytem skóry rozprawia się na dwa sposoby: delikatnie złuszcza ją, bo w końcu jest kwasem, ale także rozjaśnia, hamując produkcję melaniny - barwnika odpowiadającego m.in. za kolor skóry, oczu i włosów.

Nieważne, skąd na Twojej twarzy się wzięły przebarwienia - czy powstały po ciąży, czy to pozostałość trądziku, a może zbyt długiego przebywania na słońcu - witamina C z wszystkimi z czasem sobie poradzi.

Dla osób z cerą naczynkową

Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne i uelastycznia ich ściany. Dzięki temu zapobiega ich pęknięciom. Koniec z nieestetycznymi pajączkami na nosie, czy na policzkach, a także zaczernieniami!

Dla osób z cerą tłustą i mieszaną

Witamina C pomaga zredukować ilość wytwarzanego sebum, dzięki czemu ogranicza powstawanie nowych zmian trądzikowych, zapobiega świeceniu się skóry, sprzyja likwidacji już istniejących wyprysków i wspomaga likwidację przebarwień i nierówności. Ponieważ wykazuje również działanie łagodzące i przeciwzapalne, pomaga przy gojeniu już istniejących zmian trądzikowych, również u osób z trądzikiem różowatym.

 

    Kosmetyki z witaminą C – jak wybrać?

    Kosmetyki z witaminą C

     

    Jak wybrać najlepszy krem do twarzy z witaminą C? Zanim znajdziesz produkt odpowiedni dla siebie, przeczytaj dokładnie etykietkę. Wybierz kosmetyk o nie niższym stężeniu witaminy C niż 10%.

    Zazwyczaj dermatolodzy zalecają, by sięgać po kosmetyki o stężeniu od 5 do 20% w zależności od stopnia wrażliwości skóry. Im mniej Twoja skóra jest wrażliwa, tym na większe stężenie kwasu askorbinowego w kosmetyku możesz sobie pozwolić.

    Zwróć również uwagę na pH. Aby witamina C mogła jak najlepiej spenetrować Twój naskórek, kwasowość powinna być niższa niż 3,5. To jednak nie koniec. Najlepsze działanie wykazuje tzw. lewoskrętna witamina C, czyli kwas L-askorbinowy, bowiem to on pobudza syntezę elastyny i kolagenu oraz wykazuje działanie rozjaśniające i złuszczające. Taką formę witaminy C znajdziesz np. w Flavo-C Forte Serum

    Na sam koniec zwróć uwagę na z pozoru prozaiczną rzecz: w czym zamknięty jest kosmetyk. Witamina C jest bardzo wrażliwa na światło, dlatego szukaj preparatów w ciemnych buteleczkach lub nieprzezroczystych. Po przyjściu do domu nie wyrzucaj tekturowego kartonika, nawet jeśli butelka jest bardzo ciemna. Dodatkowo ochroni on krem lub serum z witaminą C przed szkodliwymi promieniami UV. Raz otwarty krem przechowuj w lodówce, by przedłużyć jego żywotność.

    Serum z witaminą C czy krem z witaminą C – co wybrać?

    Jeśli chcesz rozprawić się z oznakami starzenia, możesz używać i kremu, i serum. Oba kosmetyki redukują głębokie zmarszczki, wyrównują koloryt, poprawiają elastyczność i walczą z upływającym czasem. Pamiętaj jednak, że charakteryzują się nieco innym sposobem działa. Inaczej się je też stosuje.

    Zanim wykonasz makijaż, sięgnij po krem z witaminą C, który ma lekką konsystencję, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Poszukaj takiego kosmetyku z witaminą C, który z powodzeniem zastąpi bazę pod makijaż i ułatwi rozprowadzenie podkładu, a jednocześnie będzie działać przeciwstarzeniowo. Jeśli nie potrafisz dokładnie powiedzieć, jaki masz rodzaj skóry, sięgnij po kosmetyk przeznaczony zarówno do skóry normalnej jak i mieszanej, np. Redemeric C firmy La Roche-Posay.

    Zazwyczaj dermatolodzy zalecają, by sięgać po kosmetyki o stężeniu od 5 do 20% w zależności od stopnia wrażliwości skóry.

    A co z serum? Serum to trochę taki James Bond, czyli preparat do zadań specjalnych, ponieważ zawiera wyjątkowo skoncentrowane składniki. Jeśli chcesz zafundować sobie o kilka lat młodszą skórę, nie obejdzie się bez serum w postaci czystej witaminy C, jaką znajdziesz np. w preparacie Synchrovit C. Sięgnij po nie szczególnie po wakacjach, kiedy Twoja skóra jest już trochę zmęczona słońcem. Serum pomoże zahamować Ci proces fotostarzenia i ujednolicić kolor twarzy.

    Czystej witaminy C, w przeciwieństwie do kremu czy serum, nie stosuje się ciągle, ale okresowo - funduje się skórze krótkie kuracje, np. co drugi miesiąc.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Olga Steliga-Dykas
      Olga Steliga-Dykas
      Jestem absolwentką filologii polskiej, którą ukończyłam na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pracuję jako redaktor, copywriter oraz specjalista ds. social media. W wolnym czasie sporo czytam, biegam i podróżuję. Obce mi są spontaniczne decyzje. Zanim kupię jakiś kosmetyk, czytam tony recenzji, ale przede wszystkim sprawdzam jego skład. Zwykle jeśli znajdę ideał, jestem mu wierna, jednak od czasu do czasu skuszę się na coś nowego.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Olga Steliga-Dykas
      Olga Steliga-Dykas
      Jestem absolwentką filologii polskiej, którą ukończyłam na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pracuję jako redaktor, copywriter oraz specjalista ds. social media. W wolnym czasie sporo czytam, biegam i podróżuję. Obce mi są...
      Przeczytaj więcej od tego autora