Choroba samolotowa. Czym jest zakrzepica?

23. 8. 2017 · Agnieszka Raczkowska · 4 minuty czytania
 • choroby
Choroba samolotowa. Czym jest zakrzepica?

Co ma wspólnego podróż samolotem i zakrzepica? Całkiem sporo. Pozycja siedząca i mało wolnej przestrzeni sprzyjają tworzeniu się zakrzepów, zwłaszcza w nogach. Tak powstałej zakrzepicy żył głębokich możesz nabawić się nie tylko w samolocie i w czasie kilkugodzinnej podróży autokarem, ale i w codziennym życiu. Niektóre przyczyny zakrzepicy są trywialne, objawy subtelne, ale skutek… niestety bywa śmiertelny. Czy wiesz wystarczająco dużo o tej chorobie?

Co to jest zakrzepica żył głębokich?

Zakrzepica żył głębokich nie jest tak odległym stanem chorobowym, jakby się wydawało. Rocznie zapada na nią około 57. tysięcy Polaków (z czego większość to kobiety), a mnóstwo przypadków jeszcze nie zdiagnozowano.

Szczególnie narażone są na nią:

 • osoby po sześćdziesiątce
 • kobiety w ciąży i w połogu
 • osoby cierpiące na otyłość
 • ludzie prowadzący siedzący tryb życia
 • osoby palące papierosy
 • kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną lub przechodzące menopauzę
 • pacjenci po urazach i zabiegach chirurgicznych, zwłaszcza w obrębie nóg, miednicy i jamy brzusznej
 • kobiety z żylakami kończyn dolnych
 • chorzy na nowotwory
 • osoby dziedzicznie obciążone zaburzeniem krzepliwości krwi

Zakrzepica żył głębokich polega na tworzeniu się skrzepliny – czopu, który utrudnia przepływ krwi w żyłach nóg. Zazwyczaj pojawia się w łydkach, a rzadziej w udach czy miednicy. Gdy skrzeplina odrywa się od ściany żyły i wędruje z prądem krwi, może spowodować zator tętnicy płucnej. Skutek? Śmiertelny. Dlatego nie należy jej bagatelizować!

Zakrzepica: przyczyny

Zakrzepicy sprzyja spowolnienie przepływu krwi podczas ucisku ciała i długiego bezruchu. Możesz się domyślić, że ma to miejsce podczas długich podróży lub ciągłego siedzenia przy biurku.

W przeciwieństwie do tętnic, żyły są wiotkie i krew płynie w nich pod niskim ciśnieniem. W związku z delikatną budową, nawet niewielki ich ucisk blokuje przepływ krwi, co sprzyja tworzeniu się niebezpiecznych zakrzepów.

Zakrzepica: objawy

Pamiętaj, że pierwszym objawem zakrzepicy jest ból w łydce, który nasila się przy zginaniu stopy i naciskaniu na podeszwę.Towarzyszy temu obrzęk, zasinienie i ocieplenie kończyny. Możesz mieć podwyższoną temperaturę, a nawet gorączkę sięgającą nawet 40oC.

Zakrzepica dotyczy zazwyczaj jednej kończyny - to pozwoli Ci ją odróżnić od zwykłego przemęczenia nóg.

Zakrzepica: jakie badania wykonać, by stwierdzić chorobę?

Diagnostyka zakrzepicy jest trudna, ponieważ typowe objawy występują u jedynie 50% chorych. W związku z tym, wywiad lekarski i badanie fizykalne (oglądanie, dotykanie nóg) nie są podstawą do tego, aby postawić pewną diagnozę.

U chorych z podejrzeniem zakrzepicy żył głębokich wykonuje się poniższe testy:

 • Ultrasonograficzny test uciskowy,który jest głównym badaniem diagnostycznym zakrzepicy. Żyły uciskane są głowicą, w celu sprawdzenia, czy w ich świetle znajdują się skrzepliny. Badanie to pozwala na dokładną analizę przepływu krwi w żyłach.
 • Laboratoryjne oznaczanie stężenia D-dimeru we krwi. U zdrowej osoby cząsteczki D-dimerów nie powinny występować, bo ich obecność we krwi świadczy o powstałej skrzeplinie. To badanie jest jednak bardzo niejednoznaczne, ponieważ niewielki wzrost stężenia D-dimeru występuje nie tylko w zakrzepicy żył głębokich, ale także po urazach, w ciąży, w niektórych nowotworach oraz w miażdżycy.
 • Inne możliwości diagnostyczne to: flebografia kontrastowa, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Zakrzepica: jak jej uniknąć?

Jeśli chcesz uniknąć zakrzepicy żył głębokich oraz jej powikłań w postaci groźnych dla życia zatorów, pamiętaj o unikaniu bezruchu i długiego siedzenia w jednej pozycji. W codziennym życiu zrezygnuj z używek i utrzymuj odpowiednią wagę ciała.

W czasie długich podróży samolotem, autokarem czy samochodem:

 • Zakładaj luźne ubrania, by nie uciskały pasa i nóg
 • Pij minimum 2 litry płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia i zagęszczenia krwi
 • Co jakiś czas spaceruj, napinaj mięśnie łydek i zginaj stopy

Te proste czynności będą zbawienie dla Twoich żył. Weź je sobie do serca!

Śmierć Kamili Skolimowskiej

Zakrzepica jest atakującym znienacka, cichym zabójcą.  18 lutego 2009 roku, podczas treningu w Portugalii zasłabła polska mistrzyni olimpijska w rzucie młotem, Kamila Skolimowska. Niedowierzaniem była późniejsza wiadomość o jej śmierci.

Zaczęło się od niewinnego bólu w łydce dwa dni wcześniej, który masażysta rozmasował, lecz nie skojarzył z zakrzepicą. Ból nie przeszkadzał 26-latce w treningach, ale oderwana skrzeplina krążyła po ciele, aż umiejscowiła się w tętnicy płucnej. Pomimo reanimacji, lekarzom nie udało się Polki uratować.

 

 

Więcej artykułów na ten temat

Agnieszka Raczkowska