Chusteczki do higieny intymnej − czy są dla Ciebie bezpieczne?

29. 12. 2018 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania
  • codzienna pielęgnacja
Chusteczki do higieny intymnej − czy są dla Ciebie bezpieczne?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: tak! Jednak pamiętaj, żeby zawsze stosować je zgodnie z zasadami prawidłowej higieny intymnej. Czy wiesz, że zbyt częste kąpiele i stosowanie chusteczek do higieny intymnej może wcale nie być dla Ciebie takie dobre? Zobacz, jak stosować chusteczki do higieny intymnej, żeby sobie nie zaszkodzić.

Chusteczki do higieny intymnej − jak je stosować?

Chusteczki nawilżane do higieny intymnej to nic innego, jak specjalne chusteczki nasączane płynem do higieny intymnej. Są one szczególnie przydatne w czasie podróży, na wakacjach, w trudnych warunkach (np. pod namiotem) czy w innych sytuacjach ekstremalnych. Bardzo często przypisuje się im to, że ma to być produkt ostatniej deski ratunku, potrzebny w sytuacjach ekstremalnych. A czy można ich używać na co dzień? Oczywiście tak! Ale zawsze z rozwagą. Co to znaczy? No to zacznijmy od początku...

chusteczki nawilżane do higieny intymnej stosowanie

Podstawowe zasady higieny intymnej

O podstawowych zasadach higieny intymnej kobiet pisałam już kiedyś w artykule: Higiena intymna: 6 podstawowych zasad, które warto przestrzegać. Jedną z najważniejszych zasad higieny intymnej jest to, żeby okolice intymne zawsze myć tylko przeznaczonymi do tego płynami. Miej na uwadze to, że Twój organizm potrafi sam wytwarzać barierę ochronną, które zabezpiecza okolice intymne przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi.

higiena intymna zasady

Śluz, produkowany przez gruczoły w okolicach intymnych zawiera pałeczki Doederleina, które produkują kwas mlekowy. W pochwie znajduje się także wiele bakterii, które mają bardzo korzystny wpływ na Twoje zdrowie i stawiają opór bakteriom i grzybom ze środowiska zewnętrznego. Dlatego właśnie zbyt częste zmywanie z siebie tego śluzu nie jest zbyt korzystne. Szczególnie, jeżeli robisz to preparatami na bazie mydła, czyli do higieny intymnej używasz zwykłych żeli pod prysznic. Żele do higieny intymnej zawierają zwykle pałeczki kwasu mlekowego i pomagają utrzymać kwasowy odczyn okolic intymnych.

Okolice intymne najlepiej jest podmywać raz dziennie, właśnie przy użyciu płynu ginekologicznego (płynu do higieny intymnej), ziołowych płukanek (np. płukanki z rumianku, którą możesz wykonać samodzielnie w domu) lub też zwykłej wody. Do higieny intymnej możesz oczywiście używać też nasączanych chusteczek do higieny intymnej. Jednak pamiętaj, że one nie zastąpią Ci prysznica w 100%.

płyn do higieny intymnej jak często stosować

Chusteczki do higieny intymnej − czy mogą być nasączone?

Chusteczki do higieny intymnej przydają się przede wszystkim podczas wizyty w publicznej toalecie. Chusteczki te mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Pamiętaj jednak, żeby  nie mylić ich z innymi nasączanymi chusteczkami antybakteryjnymi, np. tymi przeznaczonymi do odświeżania czy dezynfekcji rąk. Kontakt takich chusteczek z delikatnymi narządami płciowymi może skończyć się pieczeniem, podrażnieniem i świądem.

Chusteczki do higieny intymnej jak wspomniałam, mogą być nasączone płynem do higieny intymnej. A co za tym idzie, mogą zawierać pałeczki kwasu mlekowego i przywracać kwaśne pH pochwy. Oprócz tego chusteczki mogą być także nasączone łagodzącymi substancjami i wyciągami z ziół. Bardzo popularne są łagodzące chusteczki do higieny intymnej zawierające pantenol lub łagodzącą alantoinę (te składniki szczególnie przydają się, jeżeli masz obtarcia lub podrażnienia).

Chusteczki do higieny intymnej mogą mieć także w swoim składzie:

skład chusteczek do higieny intymnej

Chusteczki do higieny intymnej − jak używać?

Chusteczki do higieny intymnej możesz używać do odświeżenia. Przydają się zwłaszcza podczas okresu. Możesz stosować je przy zmianie podpaski lub tamponu. Chusteczkami zawsze podcieraj się w kierunku do tyłu. Nigdy na odwrót! A wszystko po to, żeby nie przenosić na narządy płciowe bakterii z pochodzących z okolic odbytu.

Pamiętaj też, że chusteczki są jednorazowe i zawsze wyrzucaj je po użyciu do kosza. Chusteczki zwykle znajdują się w szczelnie zamykanych opakowaniach. W ten sposób nie wysychają zbyt szybko i możesz je stosować zgodnie z przeznaczeniem. Chusteczki, które wyschną, tracą swoje właściwości.

Jak więc zapatrywać się na chusteczki do higieny intymnej? Opinie mogą być podzielone, jednak trzeba przyznać, że to bezpieczne i wygodna metoda dbania o higienę intymną, zwłaszcza, jeżeli nie masz możliwości skorzystania z normalnego prysznica. Zwróć jednak uwagę, żeby nie używać ich przesadnie często. Używaj ich jak każdego innego środka do higieny intymnej − z rozwagą i umiarem.

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Anna Wolska