Co może oznaczać długo utrzymująca się wysoka gorączka?

28. 2. 2018 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • objawy
Co może oznaczać długo utrzymująca się wysoka gorączka?

Zarówno wysoka gorączka, jak i stan podgorączkowy, są prostym znakiem od organizmu, że „coś się dzieje”. Możesz często nie zauważać, czy bagatelizować inne objawy, ale gdy pojawi się wysoka gorączka trzeba działać. Regulacja temperatury w organizmie to niezwykle ważny mechanizm. Zabezpiecza on przebieg wszystkich procesów metabolicznych i utrzymuje Cię przy życiu. Zachowanie temperatury na odpowiednim poziomie sprawia, że metabolizm i niektóre procesy immunologiczne będące odpowiedzią organizmu na infekcje mogą przebiegać prawidłowo. Co może więc oznaczać długotrwała gorączka?

Jak powstaje gorączka?

Proces podnoszenia temperatury związany jest z pojawieniem się pirogenów, czyli substancji wywołujących gorączkę. Związki pirogenne oddziałują na ośrodek termoregulacyjny, który znajduje się w podwzgórzu.  Tam przestawiają biologiczny wzorzec temperatury ciała tzw. set point na wyższy poziom.

Pirogenami mogą być np. substancje białkowe, które są produktem metabolizmu bakterii i wzrostu wirusów. Komórki układu odpornościowego, w kontakcie z pirogenami produkują tzw. pirogeny endogenne − czyli takie, które zostały wytworzone przez organizm ludzki. Kiedy pirogeny endogenne są uwolnione do krwiobiegu, dostają się do podwzgórza. Tam na skutek wielu przemian, oddziałują na ośrodek termoregulacji i powodują przestawienie organizmu na nową, wyższą temperaturę. Efektem tego przestawienia jest podniesienie ciepłoty ciała do określonego, nowo nastawionego poziomu.

Trochę to skomplikowane, ale nikt nie mówił, że nasza biologia jest prosta.

termometr

Wysoka gorączka: przyczyny

Podstawowa temperatura ciała zależy od wielu czynników, w tym np. od wieku i jest cechą charakterystyczną dla danej osoby. Dzieci mają nieco wyższą ciepłotę ciała, osoby starsze zwykle niższą. Temperatura zmienia się ze względu na porę dnia, stopień aktywności fizycznej i umysłowej. Duży wpływ na nią ma też gospodarka hormonalna.

Fizjologiczne przyczyny podwyższenia temperatury ciała to np. ciąża, wysiłek fizyczny, procesy trawienne, czy owulacja. Za gorączkę natomiast uważamy podwyższenie temperatury organizmu powyżej 38oC, w zależności od przyczyny może występować chwilowo i być stanem przejściowym lub być długotrwała.

Gorączka to objaw stanu chorobowego wywołanego np. przez:

  • wirusy,
  • bakterie,
  • reakcję alergiczną,
  • pasożyty,
  • odczyn zapalny,
  • procesy związane z chorobami autoagresywnymi,
  • procesy nowotworzenia (np. białaczki, guzy mózgu),
  • zaburzenia endokrynologiczne.

Może być również reakcją polekową, czyli wiązać się z działaniem niepożądanym zażywanych leków, czy też być wynikiem odwodnienia.

Co może oznaczać długotrwała gorączka?

Choroby objawiające się długotrwałą gorączką to np. gruźlica, czy różnego rodzaju choroby nowotworowe. Może ona wynikać również z osłabienia, czy odwodnienia.

Nawet jeśli oprócz gorączki czujemy się dobrze, należy pamiętać, że gorączka długotrwała, przewlekła jest objawem mało charakterystycznym, może wskazywać na bardzo wiele chorób i jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem w celu diagnostyki przyczyny.

Pamiętaj, że gorączka to oznaka, że w Twoim organizmie może „coś się dziać”, dlatego nie bagatelizuj długo utrzymującej się gorączki.

termometr

Kiedy zbijać gorączkę?

Przy wyższej temperaturze mechanizmy obronne organizmu (takie jak wytwarzanie przeciwciał), czy proliferacja (rozprzestrzenianie się) limfocytów ulegają znacznemu wzrostowi. Równocześnie zmniejsza się dostęp żelaza i innych związków dla patogenów, co hamuje ich namnażanie. Efekty te są korzystne dla organizmu walczącego z infekcją.

Zakres temperatur 37,3 – 38oC będziemy określać stanem podgorączkowym. Gorączką nazwiemy temperaturę powyżej 38oC (do 39oC jest to gorączka lekka). Od 39oC do 40oC mówimy o gorączce umiarkowanej, a powyżej 40oC − znacznej.

Po preparaty przeciwgorączkowe warto sięgnąć przy temperaturze przekraczającej 38oC. Preparaty te oprócz obniżania ciepłoty ciała, wykazują też zwykle działanie przeciwbólowe. Nie musisz zbijać temperatury całkowicie, ważne żeby obniżyć ją np. do stanu podgorączkowego, tak, aby nie stanowiła ona zagrożenia dla zdrowia.

Mocne leki przeciwgorączkowe, podawane często również w zastrzykach, będą odpowiednie dla wysokiej gorączki lub takiej, która szybko narasta. Warto pamiętać również, że temperatura zwykle szybciej wzrasta u dzieci, dlatego gorączkującego malucha trzeba mieć na oku i często wykonywać u niego pomiary temperatury. Na szczególną uwagę zasługują również osoby z niewydolnością oddechową i krążeniową, ponieważ niewielki wzrost ciepłoty ciała będzie znacznie podnosił ilość zużywanego przez organizm tlenu.

chore dziecko

Jeśli doskwiera Ci gorączka warto pamiętać o przyjęciu leków przed snem, gdyż wieczorem i w nocy ciepłota ciała wzrasta szybciej. Unikniesz w ten sposób niekontrolowanych skoków temperatury.
Więcej artykułów na ten temat

Irmina Turek