Co oznacza mrowienie w pochwie?

15. 10. 2021 · Magdalena Habuz-Falińska · 2 minuty czytania
 • wiedza farmaceutyczna

Dolegliwości intymne to nadal wstydliwy problem. Tymczasem powinno się je traktować jak każdą inną przypadłość i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Zdarza się, że kobiety uskarżają się na dziwne mrowienie w pochwie. Czy jest się czego obawiać?

Z czym może wiązać się mrowienie w pochwie?

Mrowienie w pochwie to dosyć powszechna dolegliwość, na którą skarżą się Panie. Nie należy jej jednak w żadnym wypadku bagatelizować, ponieważ może świadczyć o toczącym się procesie chorobowym w obrębie tego narządu.

Najczęstsze przyczyny mrowienia w pochwie

 • Grzybica pochwy – warto zwrócić uwagę na objawy towarzyszące. Delikatne mrowienie w pochwie to nie jedyny symptom. Dodatkowo pojawiają się świąd, bolesność oraz serowate upławy o nieprzyjemnym zapachu. Dowiedz się więcej o nawracającej grzybicy pochwy.

 • Podrażnienie przez substancje chemiczne – głównie chodzi o płyny do higieny intymnej o intensywnym zapachu lub kolorze. W higienie pochwy najlepiej sprawdzi się woda z delikatnym mydłem lub hipoalergiczny płyn myjący o odpowiednim pH.

 • Chlamydioza, rzeżączka, opryszczka – to bardzo poważne choroby weneryczne. Prócz odczucia mrowienia w pochwie może dodatkowo towarzyszyć zmiana barwy, zapachu i konsystencji wydzieliny (zielonkawe, krwiste, żółte upławy). W takim wypadku wizyta u lekarza to absolutna konieczność.

 • Ciąża - mrowienie w pochwie w ciąży to bardzo powszechne zjawisko. Przyczyną jest wzrost stężenia hormonów oraz zmiany pH w obrębie narządu. Warto przyjrzeć się, jak wygląda i pachnie wydzielina. Jakiekolwiek zmiany w jej konsystencji, barwie lub zapachu powinny skłonić przyszłą mamę do wizyty u ginekologa (możliwa infekcja, stan zapalny wymagające sięgnięcia po leki dopochwowe na zapalenie pochwy).

 • Menopauza – podczas menopauzy spada stężenie estrogenów. Błona śluzowa pochwy staje się cieńsza i mniej elastyczna, zmniejsza się też ilość śluzu, a w konsekwencji pojawia się uczucie suchości, pieczenie, mrowienie i świąd. W tym przypadku czasem niezbędne mogą okazać się żele i kremy na suchość pochwy.

Zapamiętaj! Jeżeli jakikolwiek objaw Cię zaniepokoił, nie ma na co czekać. Z pozoru błahe mrowienie w pochwie może sygnalizować znacznie poważniejszy problem zdrowotny.

 

Więcej artykułów na ten temat

 • Znieczulenie miejscowe − jak się na nie przygotować?

  Znieczulenie miejscowe − jak się na nie przygotować?

  · 4 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna
  Na czym dokładnie polega znieczulenie miejscowe? Kiedy się je wykonuje? Z jakimi konsekwencjami się wiąże? Czy znieczulenie boli? Jak się na nie przygotować? Sprawdź!
 • Jak nauczyć dziecko smarkać?

  Jak nauczyć dziecko smarkać?

  · 3 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna
  Smarkanie to kolejna umiejętność, którą musi nabyć każde dziecko. Warto uczyć malca poprawnej techniki wydmuchiwania nosa już od najmłodszych lat. Podpowiadamy, jak to zrobić!
 • Czy można zwrócić leki do apteki? Co zrobić z niewykorzystanymi lekami?

  Czy można zwrócić leki do apteki? Co zrobić z niewykorzystanymi lekami?

  · 2 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna
  Co zrobić z pochopnie zakupionym lekiem? Czy można zwrócić do apteki niewykorzystane i nieprzeterminowane leki lub suplementy diety? Odpowiadamy!