Co to jest i jak działa e-recepta?

22. 3. 2021 · Magdalena Habuz-Falińska · 3 minuty czytania

Wizyta u lekarza od lat kojarzyła się z wypisywaniem papierowych recept. Naturalnie miało to swój urok i wieloletnią tradycję, ale czasy się zmieniają i postęp staje się nieunikniony. Jedno z rewolucyjnych rozwiązań, które pojawiło się w 2019 roku, stanowi e-recepta.

Czasy pandemii koronawirusa i utrudniony dostęp do przychodni czy lekarza zweryfikowały, że jest to narzędzie niezbędne w prowadzeniu skutecznego leczenia.

Jakie są korzyści e-recepty?

Zarówno pacjenci, jak i farmaceuci nie muszą się już obawiać, że nie będą w stanie poprawnie odczytać leków zaordynowanych przez lekarza z powodu braku czytelności dokumentu. E-recepta nigdy się nie zgubi i nie zniszczy. Elektroniczna wersja znajduje się w systemie ezdrowie.gov.pl. By mieć do niej dostęp, wystarczy założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Kolejną korzyścią jest to, że pacjent ma więcej czasu na realizację e-recepty. Maksymalnie może być to 365 dni, jeżeli lekarz tak zdecyduje. Wyjątek stanowią antybiotyki (czas realizacji 7 dni), leki odurzające i psychotropowe (30 dni), preparaty immunologiczne (120 dni).

Dowiedz się również, czym jest wyrób medyczny.

Nie trzeba też kupować wszystkich leków naraz, co pozwala rozłożyć wydatki w czasie. Do tego każdą pozycję przepisaną na e-recepcie można zrealizować w innej aptece. Nie ma Twojego leku w aptece X? Nic nie szkodzi, możesz poszukać go w aptece obok!

Pamiętaj jednak, że wszystkie przepisane opakowania jednego preparatu musisz wykupić w tej samej aptece, w której wykupiłeś pierwsze opakowanie.

Co bardzo ważne, aby otrzymać receptę na leki przyjmowane stale, nie ma potrzeby umawiania wizyty w przychodni. Wystarczy telefon do placówki lub wypełnienie elektronicznego formularza z zamówieniem. Kiedy recepta będzie gotowa, przychodnia poinformuje nas o tym  SMS-em (4-cyfrowy kod), telefonicznie lub mailem (otrzymamy e-mail z załączonym plikiem PDF – ten plik to e-recepta). Informacja trafia również na IKP. Natomiast w gabinecie lekarskim można poprosić również  wydruk informacyjny, który przedstawia zawartość recepty.

Czy wiesz, czym są suplementy diety? Czytaj artykuł!

Warto dodać, że to innowacyjne rozwiązanie ma jeszcze jeden cel – zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów poprzez minimalizację ryzyka fałszerstw lub zakupu niewłaściwych środków farmakologicznych.

Jak zrealizować e-receptę?

Od stycznia 2020 roku każda apteka czy punkt apteczny przyjmują e-recepty do realizacji. Odwiedzając jedną z tych placówek, w zależności od formy otrzymania dokumentu możemy podać 4-cyfrowy kod oraz numer PESEL, okazać do zeskanowania dokument otrzymany na maila lub papierowy wydruk informacyjny. Realizowanie e-recepty jest naprawdę dziecinnie proste. 

 

Źródła:

  1. https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta [dostęp 3.03.2021].
  2. https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-dziala-e-recepta/ [dostęp 3.03.2021].