Co to są dermokosmetyki?

10. 2. 2021 · Magdalena Habuz-Falińska · 2 minuty czytania

Dermokosmetyki to inaczej kosmetyki, które mają działać na skórę niczym leki. To również profesjonalne produkty pielęgnacyjne.  Zawierają  w swoim składzie substancje aktywne biologicznie, których dobroczynne efekty potwierdzają badania kliniczne. Inną nazwą dermokosmetyku jest też kosmetyk apteczny lub kosmeceutyk, co ma nawiązywać do ich leczniczego działania (połączenie kosmetyku i farmaceutyku).

Dermokosmetyki podlegają szczegółowym testom laboratoryjnym (na skórze wrażliwej, skłonnej do alergii) przeprowadzanym pod kontrolą lekarzy dermatologów. Takie działanie jest konieczne ze względu na ich wyjątkowe zastosowanie, a mianowicie łagodzenia dolegliwości skóry problematycznej, nadwrażliwej, ze skłonnością do alergii, nadmiernej suchości, podrażnień, trądziku.

Kosmeceutyki należą do kategorii produktów stosowanych wyłącznie miejscowo i zewnętrznie na skórę. Do grupy tej można zaliczyć kremy, balsamy, olejki oraz emulsje do mycia i kąpieli. Nie zawierają  substancji zapachowych, sztucznych barwników czy nadmiernej ilości  konserwantów, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia miejscowej reakcji alergicznej i podrażnień.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo stosowania i gwarancję jakości produktu, tak naprawdę każdy może korzystać z dobroczynnego działania kosmetyków aptecznych. Jednak szczególnie powinny się nimi zainteresować osoby borykające się z problemami dermatologicznymi. Najczęściej sięgają po nie:

  • pacjenci cierpiący na łuszczycę,
  • dorośli i dzieci z atopowym zapaleniem skóry, egzemą,
  • osoby z cerą trądzikową, również z trądzikiem różowatym,
  • rodzice kupujący produkty do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt,
  • pacjenci walczący z łupieżem,
  • pacjenci z alergiami skórnymi,
  • osoby ze skórą przesuszoną, wrażliwą lub naczynkową,
  • kobiety zmagające się z rozstępami i cellulitem,
  • pacjenci szukający skutecznych kremów przeciwzmarszczkowych lub nawilżających.

Kolejną cechą, która wyróżnia dermokosmetyki na tle innych specyfików pielęgnacyjnych, jest to, że można je nabyć jedynie w aptekach lub profesjonalnych sklepach, w których istnieje możliwość konsultacji z wykwalifikowanym specjalistą. Szczególnie dobrze w tej roli odnajdują się farmaceuci. Są oni regularnie szkoleni w zakresie prowadzenia doradztwa dla pacjentów zmagających się z problemami skórnymi. Ponadto jak chyba nikt inny znają szeroką gamę profesjonalnych produktów kosmetycznych dostępnych na rynku.