COVID-19 a szkoły: jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole?

20. 8. 2021 · Aleksandra Chojnowska · 11 minut czytania

Zbliża się wrzesień, a wraz z jego nadejściem Twoje dziecko po raz pierwszy przekroczy szkolny próg. Niestety pandemia koronawirusa trwa nadal, a eksperci ostrzegają przed zbliżającą się czwartą falą epidemii. Jak przygotować świeżo upieczonego ucznia na spotkanie ze szkołą w reżimie sanitarnym? Sprawdź, czego warto nauczyć pociechę, by pierwszy dzień w szkole w dobie pandemii spędziła bezpiecznie i radośnie.

Koronawirus a szkoła od września – jak zabezpieczyć dziecko przed zakażeniem?

Niezależnie od tego, czy dla Twojego dziecka wielkimi krokami zbliża się pierwszy dzień w szkole, czy będzie to powrót do placówki po okresie nauki zdalnej w czasie pandemii, warto je odpowiednio przygotować na warunki zgodne z wytycznymi sanitarnymi.

Miej na uwadze, że suche zakazy i nakazy to za mało. Żeby dziecko w wieku szkolnym pamiętało o myciu rąk, noszeniu czy dezynfekcji maski, musi wiedzieć, dlaczego należy to robić. Bardzo ważna jest rozmowa i wyjaśnienie sytuacji, która dla Twojej pociechy może być trudna, niezrozumiała, a nawet mocno stresująca. Jeżeli spokojnie wytłumaczysz, dlaczego trzeba często myć ręce, opowiesz o sposobie działania maseczki (noszona przeze mnie – chroni Ciebie, Twoja – chroni mnie) czy żelu antybakteryjnego, dziecko zrozumie, że stosowanie się do wytycznych sanitarnych jest istotne i zobaczy sens w wykonywaniu czynności, które mogą być dla niego nowe. Dzięki temu ryzyko zakażenia koronawirusem będzie dużo niższe.

covid a szkoły podstawowe

Najskuteczniejszą formą ochrony przed infekcją jest bez wątpienia szczepionka. W chwili obecnej szczepienia przeciwko COVID-19 dostępne są jedynie dla starszych dzieci (od 12. roku życia), ale naukowcy cały czas pracują nad ustaleniem bezpiecznej dawki dla młodszych uczniów, przedszkolaków, a nawet niemowląt powyżej 6. miesiąca życia. Więcej na temat szczepień i rejestracji dowiesz się od swojego lekarza rodzinnego lub pediatry.

Przeczytaj też, czy szczepienia na COVID-19 są bezpieczne.

Pierwszy dzień w szkole – antybakteryjna wyprawka Twojego dziecka

W co wyposażyć ucznia, by funkcjonowanie w szkolnym reżimie sanitarnym nie sprawiało trudności? Podaruj mu zestaw skompletowany na wzór domowej apteczki – więcej na ten temat pisała Agnieszka Kawa w artykule Apteczka dla dziecka − to może przydać się rodzicowi ucznia!.

Podręczny zestaw antybakteryjny dla Twojego dziecka nie powinien być duży – nie chodzi o to, by nosiło do szkoły całą apteczkę. Wystarczy niewielka kosmetyczka – może być z wizerunkiem bohatera z ulubionej bajki lub filmu – to na pewno doda dziecku otuchy w pierwszy dzień szkoły. Do środka włóż kilka maseczek na zmianę, oczyszczający żel do rąk Dr. Max, chusteczki higieniczne, a także parę plastrów opatrunkowych. Dzięki żelowi Twoja pociecha szybko i łatwo zdezynfekuje dłonie, nawet w sytuacji, gdy nie ma dostępu do wody. Jego zawartość to aż 70% alkoholu, co daje wysoką skuteczność w usuwaniu bakterii. Nie pozostawia lepkiej warstwy i nie wysusza delikatnej skóry dziecka, a dodatkowo – ma niewielką pojemność, dlatego bez problemu zmieści się do kieszonki.

 covid a szkolnictwo

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko woli nosić wielorazowe maseczki bawełniane, czy jednorazowe maseczki ochronne, wyposaż jego niezbędnik w kilka sztuk. Możesz wybrać gotowe paczki pakowane np. po 5 produktów, takie jak maseczki medyczne jednorazowe Dr Max. Mają bardzo wysoki wskaźnik BFE – aż 98%, a jednocześnie pozwalają na swobodne oddychanie. Kiedy jedna maska zrobi się wilgotna, spadnie na podłogę lub ulegnie uszkodzeniu, dziecko będzie mogło sięgnąć po drugą, bez niepotrzebnego stresu.

Nie martw się – nie tylko Ty masz obawy z cyklu koronawirus a szkoła od września – mnóstwo rodziców tak samo martwi się o swoje dzieci i szuka sposobów, by jak najlepiej zabezpieczyć swoje pociechy przed zakażeniem. Najważniejsze to dobrze się przygotować, a w miarę możliwości jak najszybciej zaszczepić.

 

covid 19 a szkoła

Na szczęście maseczka wcale nie musi kojarzyć się z nudą i obostrzeniami! Wystarczy wybrać model ozdobiony kolorowymi modnymi motywami, jak np. maseczka z filtrem węglowym Elefant, a dziecko na pewno będzie chętniej nosić taką maskę. Posiada filtr węglowy klasy N99, który zapewnia wysoką ochronę przed bakteriami i wirusami, a ponadto ma wygodną regulację gumek, dlatego sprawdzi się zwłaszcza podczas wyjazdów klasowych, zapewniając dziecku maksymalny komfort. Wielokolorowe słoniki na pewno dodadzą świeżo upieczonemu uczniowi otuchy w pierwszych tygodniach i miesiącach chodzenia do szkoły.

Jeżeli Twoja pociecha woli maseczki jednorazowe i boisz się, że w ciągu dnia nie będzie chciała zmienić kolorowej maski na klasyczną niebieską czy białą, wyposaż ją w zapas masek z wesołymi wzorkami. Chronią nie tylko przed drobnoustrojami, ale także przed nudą! Kolorowe printy zachęcają do noszenia, a trzy warstwy zapewniają jeszcze lepszą ochronę.

 

     

    COVID-19 a szkolnictwo to temat, którym żyje cała Polska od początku pandemii. Wystarczy wytłumaczyć dziecku, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka) i wyposażyć je w niezbędne akcesoria, takie jak maski czy żele antybakteryjne. Wtedy na pewno będą czuły się bezpieczniej i chętniej zastosują się do zaleceń.

    Wyjazdy klasowe podczas pandemii – o czym warto pamiętać?

    COVID-19 a wycieczki szkolne to kolejny temat, który mocno frapuje rodziców. Nie ma jeszcze oficjalnych wytycznych w tym zakresie, ale jeśli kolejny lockdown obejmie instytucje kultury, takie jak muzea, kina czy teatry, to zapewne niewiele szkół zdecyduje się na organizację wyjazdów. Nie warto stresować się na zapas – kadra pedagogiczna na pewno zadba o maksymalne bezpieczeństwo dzieci podczas wycieczki.

     covid a wycieczki szkolne

    Ty jedynie wyposaż swoją pociechę w zapas maseczek, chusteczki higieniczne i żel antybakteryjny, np. Dettol lub Skarb Matki o nieklejącej się formule. Pomoże zachować czystość w każdej sytuacji, a jego nieduży rozmiar pozwoli na schowanie do kieszeni kurtki.

    Jeśli dziecko ma w plecaku wszystko, co potrzeba, nie stresuj go swoimi obawami. Życz mu miłej podróży i wielu radosnych chwil spędzonych z rówieśnikami – to najlepsze, co możesz zrobić dla Was obojga.

    COVID-19 a szkoła – jak przygotować dziecko na powrót do nauki stacjonarnej?

    Jak pomóc dziecku uporać się z jego własnymi emocjami związanymi z powrotem do szkolnej klasy? Przede wszystkim nie należy przenosić na pociechę własnych obaw.

    Tłumacz i uświadamiaj, ale nie strasz – pamiętaj, że Twoje odczucia udzielają się dziecku i nawet jeśli do tej pory podchodziło do tematu pozytywnie, może zmienić swoje nastawienie, widząc Twój stres. Odpuść na jakiś czas sprawdzanie statystyk związanych z koronawirusem. Nie da się zapomnieć o pandemii, nie trzeba jednak codziennie o niej rozmawiać. Lepiej idźcie na spacer do parku i spędzajcie radośnie ostatnie tygodnie wakacji.

    Mów językiem korzyści – zamiast opowiadać o konsekwencjach niestosowania się do wytycznych sanitarnych, zwracaj uwagę na pozytywy związane z zachowywaniem zasad bezpieczeństwa. Taka narracja jest bardzo ważna. Inaczej brzmi komunikat: „Jak nie będziesz nosić maseczki, to ciężko zachorujesz”, niż zdanie: „Jeśli wszyscy będziemy nosić maseczki, zwiększymy nasze wspólne bezpieczeństwo”.

     koronawirus a szkoła od września

    Nie skupiaj się na tym, że płyn do dezynfekcji i maska zmniejszają ryzyko zakażenia wirusem, ale mów, że dzięki odpowiednim zabezpieczeniom, możemy sobie pozwolić na kontakt z innymi. W ten sposób ziecko nie będzie izolować się od rówieśników z obawy przed koronawirusem i rozpocznie naukę w szkole bez stresu oraz niepotrzebnej paniki.

    Powodzenia w nowym roku szkolnym dla wszystkich świeżo upieczonych uczniów i ich rodziców!

    COVID-19 a szkoły podstawowe – maseczka nie musi być nudna!

    Czy Ty także ostatnio żyjesz tematem COVID-19 a szkoły podstawowe? Nie stresuj się niepotrzebnie! Uświadamiaj swoje dziecko na temat wirusa i tłumacz, jak ważne jest regularne zmienianie maseczki, gdy stanie się wilgotna lub zostanie zanieczyszczona, a ryzyko zakażenia będzie dużo mniejsze.

    Wielu uczniów zdążyło już przywyknąć do realiów, w których głównym zagrożeniem jest rozprzestrzeniający się koronawirus, a szkoły w Polsce wprowadziły obowiązek przestrzegania reżimu sanitarnego. Polega on na noszeniu maseczek, zachowywaniu dystansu społecznego, wietrzeniu pomieszczeń czy kładzeniu większego nacisku na higienę i dezynfekcję powierzchni.

    Źródła:

    1. https://www.gov.pl/web/szczepimysie. [dostęp 20.08.2021].

    2. https://www.gov.pl/web/koronawirus. [dostęp 20.08.2021].

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
      Przeczytaj więcej od tego autora