Ledwo urodziłaś, a już się zastanawiasz jak zrzucić przybyłe podczas ciąży kilogramy? Gdzie się podziało seksowne wcięcie w talii? Jak zabrać się za ćwiczenia, żeby przy okazji nie zrobić sobie krzywdy?Jakie ćwiczenia na mięśnie brzucha po porodzie będą najlepsze?
Presja na ćwiczenia brzucha po porodzie
Powrót do formy sprzed ciąży spędza sen z powiek wielu świeżo upieczonym mamom. Chcemy wyglądać ładnie i zdrowo. Pojawienie się dziecka wywróciło świat do góry nogami – nic dziwnego, że zależy nam, aby choć figura stanowiła jakiś constans w naszym życiu.
W czasach, kiedy bycie Fit Mamą stało się wyznacznikiem Kobiety Zaradnej, a zdjęcia sławnych mam z płaskimi brzuchami zalewają Internet, szukamy szybkiego remedium na nadprogramowe ciałko – najlepiej w wersji instant.
Dobrze, jeśli takie zdjęcia stanowią motywację, a nie wpędzają kompleksy i zniechęcają do podjęcia jakiejkolwiek aktywności „bo przecież nigdy nie będę tak wyglądać”. Pamiętaj, że każda z nas ma inny punkt wyjściowy (różna waga przed ciążą, odmienny tryb życia, predyspozycje genetyczne), dlatego nasze drogi powrotu do formy też będą się różnić.
Niestety, nie ma jednej, uniwersalnej recepty na odbudowę dawnej figury. W znacznej mierze zależy to od przebiegu ciąży i porodu: poród siłami natury, cięcie cesarskie, ewentualne powikłania. Dlatego nie zaczynaj forsownych ćwiczeń po porodzie na własną rękę, bo możesz sobie tylko zaszkodzić.
Jeśli szpital, w którym rodziłaś, oferuje konsultacje z fizjoterapeutą lub możesz poświęcić trochę grosza na wizytę – koniecznie skorzystaj. Oceni on, czy doszło do rozejścia mięśnia prostego brzucha (jeśli tak – jak rozległego) i na podstawie ogólnego badania powłok brzusznych, będzie mógł przygotować zestaw ćwiczeń.
Nie ma sensu, żebyś robiła setki powtórzeń ćwiczenia, które nie da Ci widocznych efektów, podczas gdy wystarczyłoby skupić się na tych partiach ciała, gdzie mięśnie wymagają stymulacji i ich aktywacja szybko poprawi wygląd twojego brzucha.