Czy można zwrócić leki do apteki? Co zrobić z niewykorzystanymi lekami?

10. 9. 2021 · Magdalena Habuz-Falińska · 2 minuty czytania
 • wiedza farmaceutyczna

Czasami zdarza się, że zakupiony w aptece lek nie jest nam potrzebny lub mamy taki sam w domu. Zdarza się również, że  po śmierci pacjenta jego bliscy zostają z kilkunastoma opakowaniami leków, suplementów, wyrobów medycznych, które nie zostały nawet otwarte. Co zrobić z niepotrzebnymi lekami? Gdzie oddać niewykorzystane leki?

Czy można zwrócić leki na receptę do apteki? Co z lekami bez recepty?

Apteka to nie sklep i rządzi się innymi prawami. Farmaceuta musi przestrzegać prawa. O zwrotach i reklamacjach stanowi ustawa Prawo Farmaceutyczne. Zgodnie z tym dokumentem leki i wyroby medyczne nie podlegają reklamacjom i zwrotom. Wyjątkiem są sytuacje, w których mamy do czynienia z pomyłką w wydaniu leku, jego sfałszowaniem lub inną wadą jakościową.

 

Uwaga! Za wadę jakościową nie należy nigdy uznawać działań niepożądanych, które wywołał medykament.

 

Uniemożliwienie ponownego wprowadzenia do obrotu preparatów uprzednio zwróconych przez pacjenta ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa nas wszystkich. Nikt w końcu nie wie, co działo się z produktem, który aptekę opuścił.

Sprawdź, jakie leki obniżają odporność.

Co zrobić z niepotrzebnymi lekami?

Często pojawia się pytanie: gdzie oddać niewykorzystane leki? Należy zanieść je do dowolnej apteki i wyrzucić do odpowiedniego kontenera z napisem „leki przeterminowane”. Nie jest istotne, czy leki nadal nadają się do użycia (mają dobrą datę ważności) - farmaceuta nie może ich ponownie wprowadzić do obiegu czy oddać innym pacjentom. Niepotrzebne leki zostaną następnie odebrane i zutylizowane przez uprawnione do tego firmy.

 

Uwaga! Do tego typu kontenerów nie wrzucajmy zużytych ampułkostrzykawek, igieł, opatrunków czy termometrów rtęciowych.

 

Istnieje również możliwość przekazania niezużytych i nieprzeterminowanych leków do hospicjów tylko wtedy, gdy palcówka się na to zgodzi oraz gdy leki były przez nas przechowywane w warunkach wskazanych przez producenta. W innym przypadku należy oddać je do utylizacji do apteki.

 

Więcej artykułów na ten temat

 • Znieczulenie miejscowe − jak się na nie przygotować?

  Znieczulenie miejscowe − jak się na nie przygotować?

  · 4 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna
  Na czym dokładnie polega znieczulenie miejscowe? Kiedy się je wykonuje? Z jakimi konsekwencjami się wiąże? Czy znieczulenie boli? Jak się na nie przygotować? Sprawdź!
 • Jak nauczyć dziecko smarkać?

  Jak nauczyć dziecko smarkać?

  · 3 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna
  Smarkanie to kolejna umiejętność, którą musi nabyć każde dziecko. Warto uczyć malca poprawnej techniki wydmuchiwania nosa już od najmłodszych lat. Podpowiadamy, jak to zrobić!
 • Kiedy wraca węch po koronawirusie? Po jakim czasie wraca smak po COVID-19?

  Kiedy wraca węch po koronawirusie? Po jakim czasie wraca smak po COVID-19?

  · 2 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna
  • covid-19
  Utrata węchu i smaku w przebiegu COVID-19 to duża niedogodność, która może prowadzić nawet do niedożywienia. Po jakim czasie te zmysły ulegają pełnej regeneracji? Wyjaśniamy!