Czy można zwrócić leki do apteki? Co zrobić z niewykorzystanymi lekami?

10. 9. 2021 · Magdalena Habuz-Falińska · 2 minuty czytania
 • wiedza farmaceutyczna
Czy można zwrócić leki do apteki? Co zrobić z niewykorzystanymi lekami?

Czasami zdarza się, że zakupiony w aptece lek nie jest nam potrzebny lub mamy taki sam w domu. Zdarza się również, że  po śmierci pacjenta jego bliscy zostają z kilkunastoma opakowaniami leków, suplementów, wyrobów medycznych, które nie zostały nawet otwarte. Co zrobić z niepotrzebnymi lekami? Gdzie oddać niewykorzystane leki?

Czy można zwrócić leki na receptę do apteki? Co z lekami bez recepty?

Apteka to nie sklep i rządzi się innymi prawami. Farmaceuta musi przestrzegać prawa. O zwrotach i reklamacjach stanowi ustawa Prawo Farmaceutyczne. Zgodnie z tym dokumentem leki i wyroby medyczne nie podlegają reklamacjom i zwrotom. Wyjątkiem są sytuacje, w których mamy do czynienia z pomyłką w wydaniu leku, jego sfałszowaniem lub inną wadą jakościową.

 

Uwaga! Za wadę jakościową nie należy nigdy uznawać działań niepożądanych, które wywołał medykament.

 

Uniemożliwienie ponownego wprowadzenia do obrotu preparatów uprzednio zwróconych przez pacjenta ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa nas wszystkich. Nikt w końcu nie wie, co działo się z produktem, który aptekę opuścił.

Sprawdź, jakie leki obniżają odporność.

Co zrobić z niepotrzebnymi lekami?

Często pojawia się pytanie: gdzie oddać niewykorzystane leki? Należy zanieść je do dowolnej apteki i wyrzucić do odpowiedniego kontenera z napisem „leki przeterminowane”. Nie jest istotne, czy leki nadal nadają się do użycia (mają dobrą datę ważności) - farmaceuta nie może ich ponownie wprowadzić do obiegu czy oddać innym pacjentom. Niepotrzebne leki zostaną następnie odebrane i zutylizowane przez uprawnione do tego firmy.

 

Uwaga! Do tego typu kontenerów nie wrzucajmy zużytych ampułkostrzykawek, igieł, opatrunków czy termometrów rtęciowych.

 

Istnieje również możliwość przekazania niezużytych i nieprzeterminowanych leków do hospicjów tylko wtedy, gdy palcówka się na to zgodzi oraz gdy leki były przez nas przechowywane w warunkach wskazanych przez producenta. W innym przypadku należy oddać je do utylizacji do apteki.

 

Więcej artykułów na ten temat

 • Ile kosztuje test na COVID-19?

  Ile kosztuje test na COVID-19?

  · 2 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna
  • covid-19

  Coraz więcej osób, nie chcąc w niepewności spędzać kwarantanny, decyduje się na wykonanie testów na COVID-19 prywatnie. Ile kosztuje przeprowadzenie testu na koronawirusa?

 • Inhalacja solą fizjologiczną to nadal jedna z najpopularniejszych metod walki z przeziębieniem czy alergią. Jak długo powinna trwać? Kto nie powinien jej stosować?

 • Jakie witaminy warto suplementować?

  Jakie witaminy warto suplementować?

  · 3 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna

  Czy istnieją witaminy, które każdy z nas powinien przyjmować w postaci leków lub suplementów diety? Opowiadamy, kiedy należy sięgnąć po witaminy z apteki!

Magdalena Habuz-Falińska