Czy w ciąży zmienia się zapach moczu? Co oznacza dziwny, intensywny zapach?

13. 10. 2021 · Magdalena Habuz-Falińska · 2 minuty czytania
 • wiedza farmaceutyczna
 • zdrowa mama
Czy w ciąży zmienia się zapach moczu? Co oznacza dziwny, intensywny zapach?

Ciąża, choć to piękny i wyjątkowy czas w życiu kobiety, niesie ze sobą również wiele trosk. Przyszła mama martwi się nie tylko o swoje zdrowie, ale i zdrowie dziecka. Czy dziwny zapach moczu w ciąży powinien ją zaniepokoić?

Co może oznaczać intensywny zapach moczu w ciąży?

Zgodnie z normą zapach moczu nie powinien być wyczuwalny. Zmienia się pod wpływem przyjmowanych leków, suplementów lub stosowanej diety. Wpływają na niego również zmiany hormonalne.

Ciąża to czas wielu przemian fizjologicznych, które mają miejsce w organizmie matki, a odpowiadają za nie właśnie hormony. To ich podwyższony poziom ma wpływ na specyficzny zapach moczu przyszłej mamy. Ponadto kobieta w tym okresie jest też mocno wyczulona na pewne bodźce zewnętrzne (dźwięki, smaki i zapachy), stąd też zapach moczu w ciąży może być dla niej bardzo intensywny (sprawdź też produkty na nietrzymanie moczu).

 • Ostry zapach moczu w ciąży zwykle wynika z jego znacznego zagęszczenia. Dusząca woń amoniaku jest wówczas zdecydowanie lepiej wyczuwalna. Przyszłe mamy powinny pamiętać, aby pić co najmniej 2 litry wody dziennie.
 • Dziwny zapach moczu w ciąży może być również spowodowany przyjmowaniem różnego rodzaju suplementów diety lub leków. Również niektóre ostre przyprawy lub warzywa, takie jak brokuły i szparagi mogą mieć na to duży wpływ.

Dowiedz się, jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży.

Nie można jednak bagatelizować zjawiska. Jeżeli mocz kobiety ciężarnej cuchnie, a ponadto towarzyszy temu częsta, bolesna mikcja, świąd, pieczenie czy upławy, należy czym prędzej skontaktować się z ginekologiem, aby zapobiec rozwojowi groźnej infekcji.

Pamiętaj!Żadnych dolegliwości intymnych w ciąży nie należy leczyć domowymi sposobami!

 

Więcej artykułów na ten temat

 • Ile kosztuje test na COVID-19?

  Ile kosztuje test na COVID-19?

  · 2 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna
  • covid-19

  Coraz więcej osób, nie chcąc w niepewności spędzać kwarantanny, decyduje się na wykonanie testów na COVID-19 prywatnie. Ile kosztuje przeprowadzenie testu na koronawirusa?

 • Inhalacja solą fizjologiczną to nadal jedna z najpopularniejszych metod walki z przeziębieniem czy alergią. Jak długo powinna trwać? Kto nie powinien jej stosować?

 • Jakie witaminy warto suplementować?

  Jakie witaminy warto suplementować?

  · 3 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna

  Czy istnieją witaminy, które każdy z nas powinien przyjmować w postaci leków lub suplementów diety? Opowiadamy, kiedy należy sięgnąć po witaminy z apteki!

Magdalena Habuz-Falińska