Dieta w chorobach nerek. Przepis na domowy kisiel z mango

29. 7. 2019 · Jolanta Chojnowska · 4 minuty czytania
  • dieta w chorobie
Dieta w chorobach nerek. Przepis na domowy kisiel z mango

Jak powinna wyglądać dieta na chore nerki? Jadłospis w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby. Dieta na nerki i przepisy powinny mieć kontrolowane wartości białka, sod, potasu i fosforu. Przygotowałam dla Ciebie przepis na smaczny i naturalny kisiel z mango, który będzie właściwy także dla osoby z chorymi nerkami. Sprawdź go!

Chore nerki i dieta mają na siebie wpływ!

Przewlekła choroba nerek rozwija się w następstwie uszkodzenia struktur nerek. Jej konsekwencją jest upośledzenie funkcji układu moczowego.

Sposób żywienia w przewlekłej chorobie nerek zależy przede wszystkim od stopnia ciężkości choroby. Postanowiłam przygotować niskokaloryczny deser, który można wkomponować w dietę nie tylko osób zdrowych, ale też tych cierpiących na choroby nerek. Zobacz też, jak wygląda dieta w chorobach nerek i jakie składniki w diecie trzeba ograniczyć w miarę postępu choroby.

Przepis na kisiel z mango spełnia wymagania, jakie stawia dieta dla chorych na nerki. Ma w sobie obniżoną zawartość

Dieta na nerki – przepis na zdrowy kisiel z mango

Czas przygotowania: 10 minut

Ilość porcji: 2

Składniki:

  • 1/2 mango
  • 2 1/2  szklanki wody
  • 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej
  • 3 łyżeczki ksylitolu/erytrytolu
  • Opcjonalnie: łyżka syropu z kwiatów czarnego bzu

składniki diety w chorobach nerek

Przygotowanie:

1.Obierz i zblenduj mango.

2.Mus z mango wrzuć do garnka, dodaj 2 szklani zimnej wody lub wody z syropem z kwiatów czarnego bzu i zagotuj wszystko. Gotuj wszystko przez 4 minuty.

3. Mąkę ziemniaczaną rozpuść w pozostałej części zimnej wody i dodaj ją do zagotowanych  owoców ciągle mieszając. Zagotuj jeszcze raz kisiel i przelej go do kubków. 

dieta na nerki

Dieta na chore nerki – jak wygląda?

Podstawą diety w chorobach nerek jest kontrolowanie zawartości białka, sod, potasu i fosforu. To, jak bardzo restrykcyjna powinna być dieta na chore nerki uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. Określa się go na podstawie badania GFR, czyli współczynnika przesączania kłębuszkowego. Im jest on niższy, tym dieta powinna zawierać mniej białka.

Żeby ograniczyć sód w diecie trzeba zrezygnować z produktów bogatych w sól, takich jak wędliny, wędzonki, sery żółte i pleśniowe, dania instant, kostki rosołowe, marynaty, ogórki kiszone i kapustę kiszoną, konserwy. Należy również unikać dosalania potraw przy stole i podczas gotowania.

Ograniczenie fosforu w diecie można uzyskać dzięki unikaniu żywności przetworzonej, w której często obecne są związki fosforu pochodzące z dodatków do żywności. Unikaj też niektórych produktów spożywczych, które są naturalnymi źródłami fosforu, takich jak sery żółte i topione, ryby wędzone, w puszkach, chleb razowy, suche nasiona roślin strączkowych, płatki owsiane, orzechy włoskie, migdały, nasiona słonecznika, nasiona chia. Ale nie rezygnuj ze spożywania mleka, kefiru czy jogurtu, bo pomimo wyższej zawartości fosforu, stanowią ważne źródło łatwo przyswajalnego wapnia.

Ograniczenie potasu nie jest konieczne we wczesnym stadium przewlekłej choroby nerek. Jednak wraz z postępem choroby unikaj źródeł tego pierwiastka, takich jak kakao, czekolada, banany, figi, suszone śliwki i morele, nasiona roślin strączkowych, kasza gryczana, pomidory i przetwory pomidorowe oraz ziemniaki.

Wskazówka: Żeby obniżyć zawartość potasu w diecie można stosować podwójne gotowanie i moczenie warzyw. Ziemniaki lub inne warzywa przed ugotowaniem namocz w zimnej wodzie przez kilka godzin, następnie wylej wodę i zagotuj produkt w nowej wodzie. Gdy woda w garnku zacznie wrzeć odlej ją, zalej warzywa wrzątkiem i ugotuj do miękkości.

Wartość odżywcza 1 porcji

WW: 2

WBT: 0

NazwaIlość (g)Ilość w miarach domowychEnergia (kcal)Tłuszcz (g)Węglowodany (g)Białko (g)
Kisiel2001 filiżanka89,000,1522,930,33
Mango100½ szklanki33,500,148,800,27
Mąka ziemniaczana101½ łyżeczki36,000,018,810,06
Ksylitol7,51½ łyżeczki19,50-5,31-

Więcej artykułów na ten temat

Jolanta Chojnowska