3. Przygotuj miejsce pracy
Zanim zaczniesz koloryzacje dobrze zabezpiecz pomieszczenie − farba może narobić trochę bałaganu. Przygotuj też wszystkie akcesoria, które mogą być potrzebne.
Do koloryzacji potrzebować możesz:
- miseczkę – plastikową, ceramiczną lub szklaną (metalowa może wejść w reakcję z chemiczną z farbą i zmienić jej kolor)
- pędzel do nakładania i mieszania farby
- gumowe lub lateksowe rękawiczki
- pelerynę do ochrony ubrania lub jednorazowy ręcznik
Sprawdź też kosmetyki do włosów.
4. Podziel włosy na sekcje
Najpierw zrób przedziałek na środku głowy od czoła aż po kark. Następnie, podziel włosy i zrób przedziałek od ucha do ucha. Włosy z „górnych sekcji” podepnij spinkami lub klipsem.
5. Chroń skórę
Przed farbowaniem zabezpiecz skórę głowy przy linii włosów. Nałóż na nią krem emolientowy. Posmaruj nim czoło, uszy i kark.
6. Najpierw odrosty
Farbowanie zaczynaj od odrostów, a dopiero na końcu nałóż farbę na końcówki.
7. Trzymaj się instrukcji
Farbę na włosach trzymaj zawsze dokładnie tyle, ile zaleca producent. Czas ten liczy od położenia ostatniej dawki farby. Zbyt krótkie lub długie trzymanie farby może spowodować, że uzyskany kolor będzie całkowicie inny od zamierzonego czy też skóra głowy zostanie podrażniona.
8. Dokładnie zmyj farbę z włosów
Najpierw zwilż włosy odrobiną wody, następnie masuj je aż do momentu powstania piany. Potem bardzo dokładnie spłucz aż do momentu, gdy woda po płukaniu nie będzie już zabarwiona.
9. Odżywka
Po koloryzacji, koniecznie nałóż na włosy odżywkę, która powinna domknąć łuski włosa, wygładzić je i zapobiec zmywaniu się koloru. Najczęściej taka odżywka dołączona jest do opakowania farby.
Jak dbać o farbowane włosy?
Włosy po farbowaniu mogą być osłabione, przesuszone i łamliwe. Dlatego, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Peeling skóry głowy (np. Pharmaceris H Stimupeel), nakładanie bogatych w regenerujące i nawilżające składniki odżywek (np. Ziaja Oliwkowa, regenerująca odżywka do włosów) i maseczek (do włosów farbowanych polecam Ziaja Intensywny Kolor, maska do włosów farbowanych), zabezpieczanie końcówek olejkiem (np. Ziaja Cupuacu, suchy olejek do twarzy oraz ciała i włosów) – to są podstawowe kroki w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Polecam również raz na jakiś czas wykonać zabieg olejowania włosów. O tym, w jaki sposób się za to zabrać, pisała Lila w artykule: Olejowanie włosów – moje sprawdzone, domowe sposoby.
Zobacz też, jak działa peeling skóry głowy: Peeling skóry... głowy? Jak działa i czy warto go robić?