Genialne czarne mydło − jak zrobić własne Savon Noir?

29. 12. 2017 · 4 minuty czytania

Jak samodzielnie wykonać czarne mydło? Poznaj wyjątkowe właściwości oliwek oraz oliwy. Sprawdź nasz przepis. Dowiedz się, o czym pamiętać, przygotowując kosmetyk domowej roboty!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Genialne czarne mydło − jak zrobić własne Savon Noir?

Niby mydło, a działa jak peeling, żel pod prysznic, maseczka osuszająca wypryski trądzikowe i preparat oczyszczający ciało z toksyn. Marokańskie czarne mydło tworzone jest według bardzo tradycyjnej i, w gruncie rzeczy, prostej receptury. Jego głównymi składnikami są oliwa z oliwek i czarne oliwki. Zobacz przepis na domowe czarne mydło Savon Noir.

Domowe czarne mydło − właściwości dla skóry

Czasem mam wrażenie, że marokańczycy posiedli o urodzie wiedzę absolutną. Nie dość, że Maroko to miejsce pochodzenia wspaniałego olejku arganowego, to do tego, właśnie stamtąd pochodzi genialne mydło Savon Noir. Już w dawnych, tradycyjnych łaźniach tureckich stosowano czarne mydło do rytuału oczyszczania skóry.

Sprawdź kosmetyki do demakijażu.

Mydło, a właściwie brązowo-przezroczysta pasta do oczyszczania ciała, zwana Savon Noir (marokańskie, czarne mydło) tradycyjnie wyrabiane było w rękach przez marokańskie kobiety. Dziś, w związku z obecnością KOH w roztworze mydła, nie polecam robić tego bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci dobrze izolujących, gumowych rękawic i okularów laboratoryjnych.

Dla kogo jednak Savon Noir będzie dobre? Tak naprawdę, czarne mydło nadaje się do każdego rodzaju skóry. To mydło potasowe, możesz je stosować nawet na delikatną, alergiczną skórę. Specjaliści polecają nawet ten specyfik przy leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca czy AZS.

Sprawdź maści i kremy na łuszczycę.

Dobrze sprawdza się także, jeżeli masz skórę trądzikową − mydło wysusza ropne zmiany na skórze, a dzięki witaminie E przyspiesza gojenie ranek. Pomaga także odblokować zatkane pory i zaskórniki.

Sprawdź tabletki z witaminą E.

Mydło ma wiele zastosowań: możesz używać go jako pianki do golenia nóg i okolic intymnych, mydło do mycia ciała, a nawet środek do demakijażu. Nie polecam jednak stosować go do demakijażu oczu.

Kiedy będziesz nakładać mydło na skórę, wystarczy, że dodasz do niego odrobinę wody i lekko go spienisz.

Dodatkowo czarne mydło możesz także stosować jako baza do peelingu (wystarczy, że do masy czarnego mydła dodasz peelingujące drobinki − np. cukier lub mak). Jeżeli potrzymasz mydło na skórze trochę dłużej, zmiękczy zrogowaciały naskórek i pomoże Ci to go złuszczyć. Możesz też wykorzystać go jako zamiennik peelingu enzymatycznego do skóry naczynkowej. Wystraczy, że lekko rozcieńczysz go wodą i nałożysz na twarz na 10 − 15 minut. Po tym czasie Twoja cera będzie odżywiona, a martwy naskórek usunięty.

Przepis na czarne mydło savon noir

 

Magiczna siła oliwek, czyli składniki czarnego mydła Savon Noir

Podstawowymi składnikami czarnego mydła są czarne oliwki oraz oliwa z oliwek.

Czarne oliwki są bogate w witaminę E, która odpowiada za dobre nawilżenie i regenerację skóry. O właściwościach witaminy E dla skóry pisałam w artykule: Sekrety witaminy młodości − witamina E w kosmetykach. Ale tak naprawdę oliwki są źródłem niemal całego alfabetu witamin − zawierają witaminy z grupy B, prowitaminę A, witaminę C. Oprócz tego dostarczają skórze minerałów takich jak: fosfor, wapń, miedź i żelazo.

Oliwa z oliwek działa na skórę nawilżająco i zmiękczająco. Ma ona w swoim składzie sporą dawkę kwasów tłuszczowych: oleinowego, linolowego i linolenowego. Oliwa z oliwek działa także przeciwstarzeniowo.

Czarne mydło jest mydłem potasowym. Co oznacza to dla Twojej skóry? Mydła potasowe mają odczyn pH zdecydowanie bardziej zbliżony do oczynu Twojej skóry, przez co są łagodniejsze i nie wysuszają.

Oliwki jako składnik czarnego mydła savon noir

Jak zrobić czarne mydło? Przepis

Do przygotowania czarnego mydła Savon Noir potrzebować będziesz:

  • 300 g czarnych oliwek
  • 70 g wody destylowanej
  • 225 g oliwy z oliwek
  • 40,5 g KOH
  • Gumowe rękawice
  • Okulary laboratoryjne

Przed rozpoczęciem przygotowania mydła, szczególnie w kontakcie z KOH załóż grube rękawice gumowe oraz okulary ochronne.

1.Zagotuj 70 g wody destylowanej w kąpieli wodnej.

2. Do wrzącej wody dodaj 40,5 g KOH i mieszaj aż woda stanie się przezroczysta i wyciągnij garnek z roztworem z kąpieli wodnej.

3. Zmiel oliwki na drobną masę i przełóż je do garnka, w którym będziesz gotować mydło.

4. Do oliwek wlej 225 g oliwy z oliwek.

5.Do garnka z oliwą z oliwek i oliwkami wlej roztwór KOH przygotowany wcześniej.

6.Całość wymieszaj szpatułką i zmiksuj mikserem.

7.Garnek z mydłem postaw na większym garnku w kąpieli wodnej i zacznij gotować mydło na wolnym ogniu często mieszając i blendując.

8. Gotuj mydło aż do zgęstnienia − nawet do 40 minut.

9. Mydło przybierze postać mazi, dlatego przełóż go do zakręcanego słoiczka.

Mydło możesz używać do kąpieli, golenia nóg, demakijażu czy eksfoliacji.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora