Glinka kosmetyczna i nie potrzebujesz podkładu! Poznaj jej właściwości!

28. 10. 2019 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania
Glinka kosmetyczna i nie potrzebujesz podkładu! Poznaj jej właściwości!

Glinka kosmetyczna to jeden z najlepszych, naturalnych środków na oczyszczenie i odżywienie skóry. Istnieje wiele rodzajów glinki kosmetycznej: biała, czerwona, różowa, zielona czy żółta. To, jaki rodzaj glinki wybrać, zależy od Twojego rodzaju skóry. Zobacz, jakie tajemnicze właściwości skrywa w sobie glinka kosmetyczna i kiedy ją stosować.

Glinka kosmetyczna − co to jest?

Glinki kosmetyczne przeżywają swoja drugą młodość. Wiele koncernów kosmetycznych stworzyło swoje produkty oczyszczające i wygładzające skórę oparte o działanie glinki kosmetycznej. Glinkę najczęściej stosuje się na skórę w formie masek. Naturalnie możesz spotkać je w postaci sproszkowanej. Wystarczy jednak dodać do niej odrobinę wody czy oleju i nałożyć na skórę aż do stwardnienia. Zaschnięta glinka tworzy na skórze łuskę, która przypomina suchą, popękaną ziemię.

glinka kosmetyczna

A jakie ma działanie glinka kosmetyczna? Wiele zależy od jej odmiany. Ogólnie jednak glinki kosmetyczne mają niezwykłe właściwości absorpcyjne, a więc pochłaniają wszystkie niepotrzebne substancje z Twojej skóry, takie jak toksyny czy nadmir sebum. Co wiecej, glinka kosmetyczna ma też właściwości oczyszczania porów i domykania ich. Dzięki temu Twoja skóra zostaje wygładzona na tyle, że często nie musisz już stosować podkładu do twarzy.

Glinki do twarzy zawierają w sobie łatwo przyswajalna składniki odżywcze: krzem, fosfor, wapń, żelazo, cynk, miedź i selen. Kidy wybierasz glinkę do skóry, staraj się wybrać jak najczystszy produkt − im czystsza glinka, tym większe w niej stężenie składników odżywczych.

Zwróć jednak uwagę, że glinka może delikatnie przesuszać skórę. Dlatego zawsze po jej zastosowaniu, warto nałożyć na skórę krem nawilżający. 

Glinka kosmetyczna − rodzaje i zastosowanie

Biała glinka

Glinka biała nazywana bywa też porcelanową czy chińską. To jednak z najpopularniejszych rodzajów glinek kosmetycznych. Jest dość delikatna, dlatego można ją stosować do każdego rodzaju cery: od wrażliwej po tłustą.

Maseczka z glinki białej to nie jedyna forma w jakiej możesz znaleźć ten produkt. Glinka biała dodawana jest także do pudrów, talków czy kremów. Co więcej, stosuje się ją także w medycynie doustnie! W szczególności na dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Glinka biała działa z jednej strony na skórę tłustą i mieszaną − osusza ją i reguluje nadmierne wydzielane sebum. Z drugiej − pomaga w pielęgnacji skóry suchej i podrażnionej. Dobrze radzi sobie także z pielęgnacja skóry dojrzałej − napina skórę i przywraca jest zdrowy koloryt. Glinkę białą znajdziesz w maseczce oczyszczająco-wygładzającej Nuxe Insta-Masque.

biała glinka

Glinka szara

Glinka szara zawiera w swoim składzie siarkę, wapń i mangan. Oprócz tego oczywiście w jej składzie znajduje się krzem, żelazo i glin. Dobrze radzi sobie z oczyszczeniem skóry, a także normalizuje wydzielanie łoju i sebum. Glinkę szarą znajdziesz w maseczce oczyszczającej Ziaja, która przeznaczona jest do skóry mieszanej, trądzikowej i tłustej.

Glinka szara

Glinka czerwona

Czerwona glinka kosmetyczna, którą możesz dostać w Polsce najczęściej pochodzi z terenów Maroka czy Francji. Ma ona działanie oczyszczające, ściągające i zwężające pory. Glinka czerwona polecana jest dla osób ze skórą tłustą i mieszaną. Ma nieco łagodniejsze działanie niż glinka zielona, dlatego możesz ją także stosować do skóry z poszerzonymi naczynkami. Glinka wygładza skórę i nadaje jej promienny wygląd. Po jej zastosowaniu także najlepiej nałożyć na skórę krem nawilżający.

 

W jej składzie znajdziesz różnego rodzaju krzemionki, które dostarczają także skórze związków takich pierwiastków, jak fosfor, wapń, glin, magnez, żelazo czy tytan. Glinkę czerwoną znajdziesz m.in. w dotleniającej masce do twarzy z glinką czerwoną do każdego rodzaju cery od Ziaja.

Glinka czerwona

Glinka różowa

Glinka różowa jest podobnie jak glinka biała dość delikatną odmianą glinki. Dlatego polecana jest do cery suchej i dojrzałej. Ta glinka ma działanie ujędrniające, wygładzające i poprawiające koloryt skóry. Glinka różowa doskonale domyka pory i sprawia, że Twoja skóra wygląda jak po nałożeniu wygładzającego podkładu. Efekty działania glinki różowej widoczne są już od pierwszego jej nałożenia. Glinka różowa najczęściej pochodzi z Australii.

Glinka różowa

Glinka żółta

Glinka żółta składem przypomina glinkę czerwoną. Za jej kolor odpowiada jednak większa ilość tlenku żelaza. Podobnie jak glinka czerwona najlepiej nadaje się do oczyszczania i wygładzania skóry trądzikowej, mieszanej i tłustej. Świetnie radzi sobie także z cerą zmęczoną i zanieczyszczoną. Świetnie wpłynie na Twoją skórę i oczyści ją jeżeli żyjesz w dużym mieście i jesteś narażona na smog. Glinkę żółtą znajdziesz w masce Anty-stres Ziaja. Jest ona przeznaczona do każdego rodzaju cery.

Glinka żółta

Glinka zielona

Glinka zielona to sposób na detoks i oczyszczenie skóry. Najczęściej polecana jest do pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej, a to dlatego, że ma też właściwości odkażające. Glinka ma zielony kolor przez obecność jonów żelaza. Pochodzi ze skał krzemionkowo-aluminiowych.

Glinka zielona dobrze działa też na skórze z poszerzonymi porami − oczyszcza je, zwęża i domyka. Weź jednak pod uwagę, że glinka zielona jest wysuszająca dla skóry. To właśnie dlatego tak świetnie radzi sobie z nadmiarem sebum i łoju produkowanego przez skórę tłustą. Glinka zielona pomaga także przywrócić skórze właściwe pH. Znajdziesz ją m.in. w maseczce do twarzy Duetus.

Glinka zielona

Więcej artykułów na ten temat