Ile jest ważna e-recepta i recepta tradycyjna?

Polscy pacjenci zdążyli się już przyzwyczaić do nowoczesnego rozwiązania, które stanowi e-recepta. Nadal jednak zdarza się, że w gabinecie lekarskim otrzymują polecenie wykupienia leków w formie papierowej. Czas realizacji dokumentu elektronicznego i tradycyjnego jest jednak różny. Najistotniejsze informacje znajdują się poniżej.
Jak długo jest ważna e-recepta?
- W zdecydowanej większości przypadków e-recepta ma ważność 30 dni od daty wystawienia (lub „daty realizacji od”).
- E-recepta może być ważna rok (365 dni) pod warunkiem, że lekarz zaznaczy taką opcję w systemie. Taka sytuacja dotyczy zwykle leków przyjmowanych stale. Uwaga! Należy pamiętać, aby pierwsze opakowanie zapisanego preparatu wykupić przed upływem 30 dni od momentu wystawienia, aby nie stracić możliwości wykupienia całości. Warto pamiętać, że kolejne opakowania trzeba wykupić już w tej samej aptece.
- Jednorazowo można wykupić ilość leku pokrywającą 180 dni zapotrzebowania. Nie można zatem podczas jednej wizyty w aptece wykupić leków na rok z góry.
- Istnieją wyjątki: czas realizacji recepty na antybiotyk wynosi zawsze 7 dni, natomiast na preparat immunologiczne – 120 dni.
Jak długo jest ważna recepta? Czas realizacji recepty papierowej
- W zdecydowanej większości przypadków recepta tradycyjna ma ważność 30 dni od daty wystawienia.
- Jednorazowo aptekarz możne wydać ilość leku odpowiadającą 120 dniom dawkowania w przypadku większości leków. Czas 90 dni stosowania dotyczy leków należących do kategorii I-N i II-P (leki narkotyczne i psychotropowe).
- Istnieją wyjątki: czas realizacji recepty na antybiotyk wynosi zawsze 7 dni, natomiast na preparaty immunologiczne – 120 dni.
Źródła:
- http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000166/O/D20210166.pdf. [dostęp 14.05.2021].
- https://pacjent.gov.pl/e-recepta/jak-dlugo-wazna-jest-e-rhttps://pacjent.gov.pl/e-recepta/jak-dlugo-wazna-jest-e-receptaecepta. [dostęp: 14.05.2021].
Więcej artykułów na ten temat
Znieczulenie miejscowe − jak się na nie przygotować?
· 4 minuty czytaniaNa czym dokładnie polega znieczulenie miejscowe? Kiedy się je wykonuje? Z jakimi konsekwencjami się wiąże? Czy znieczulenie boli? Jak się na nie przygotować? Sprawdź!Objawy COVID u dzieci – jak rozpoznać zakażenie koronawirusem u najmłodszych?
· 2 minuty czytaniaCzy COVID-19 u dzieci zawsze przebiega bezobjawowo? Jeśli nie, to jakie są objawy koronawirusa u dzieci? Jakie symptomy powinny zaniepokoić? Odpowiadamy!Kiedy wraca węch po koronawirusie? Po jakim czasie wraca smak po COVID-19?
· 2 minuty czytaniaUtrata węchu i smaku w przebiegu COVID-19 to duża niedogodność, która może prowadzić nawet do niedożywienia. Po jakim czasie te zmysły ulegają pełnej regeneracji? Wyjaśniamy!