Pielęgnacja skóry wrażliwej krok po kroku

28. 1. 2022 · 8 minut czytania

Jak pielęgnować skórę wrażliwą? Poznaj tajniki dbania o taką cerę i zadbaj o nią właściwie!

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Pielęgnacja skóry wrażliwej krok po kroku

Nie ma co ukrywać – pielęgnacja skóry wrażliwej to nie lada wyzwanie. Delikatna cera często reaguje zaczerwienieniem i ściągnięciem, zwłaszcza na zmianę temperatury, czy nowe kosmetyki. Sprawdź, jak najlepiej zadbać o skórę wrażliwą, by przywrócić jej upragniony komfort i naturalną witalność!

Skóra wrażliwa – jak ją rozpoznać?

Jeśli Twoja cera jest delikatna i reaguje na czynniki takie jak zmiana temperatury (zwłaszcza nagła), promienie słoneczne, czy niektóre składniki produktów kosmetycznych, możesz mieć skórę wrażliwą. Charakteryzuje się ona lekkim zaczerwienieniem, a w przypadku kontaktu z wyżej wymienionymi czynnikami, zaczyna puchnąć, piec i swędzieć. Często pojawia się także nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, nagłej suchości, łuszczenie lub wysypka. Pękające naczynka też bywają cechą charakterystyczną skóry wrażliwej.

pielęgnacja cery wrażliwej

Pamiętaj – wrażliwość to cecha, która nie zależy od rodzaju cery! Odczuwają ją zarówno posiadacze skóry naczynkowej, suchej, mieszanej, tłustej jak i trądzikowej.

Jak odróżnić cerę wrażliwą od alergicznej? Wiele objawów towarzyszących reaktywności mylnie wskazuje na alergię. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie dermatologa, jednak specjaliści wskazują, że głównym kryterium może być szybkość występowania objawów po kontakcie z danym składnikiem. Jeśli cera zareaguje zaczerwienieniem, obrzękiem, ściągnięciem lub wysypką od razu po zastosowaniu kosmetyku zawierającego substancję drażniącą, z reguły jest wrażliwa. W sytuacjach, gdy reakcja jest opóźniona i wystąpi do trzech dni, świadczy to o alergii. Wówczas zwróć uwagę nie tylko na skład użytego produktu, ale na czynniki zewnętrzne, np. warunki atmosferyczne, czy kalendarz pyleń.

    Kosmetolodzy, oprócz prowadzenia obserwacji, proponują domowy test na wrażliwość cery. Wystarczy wziąć szpatułkę z tworzywa sztucznego i delikatnie przeciągnąć jej brzegiem po skórze, np. przy linii żuchwy. Jeśli w tym miejscu pojawi się zaczerwienienie, wysypka lub poczujesz charakterystyczne pieczenie, zapewne masz cerę wrażliwą.

    Są jednak osoby, których skóra wrażliwa reaguje zdecydowanie intensywniej, niż u większości. W takich przypadkach skonsultuj się z dermatologiem. Specjalista podpowie, jakie środki – farmaceutyczne lub kosmetyczne – zastosować, by wyciszyć i uspokoić cerę.

    skóra wrażliwa pielęgnacja

    Co wpływa na wrażliwość skóry?

    Czynników potęgujących reaktywność cery jest kilka. Specjaliści w dziedzinie pielęgnacji uważają, że głównej przyczyny należy upatrywać w kondycji naskórka i wierzchnich warstw skóry. Jeśli nie są one odpowiednio mocne, bariera ochronna jest zbyt słaba, by zatrzymać drażniące bodźce. Dodatkowo naskórek wykazuje wtedy tendencję do szybszego przesuszania, co tylko wzmaga problem nadwrażliwości cery.

    Wierzchnie warstwy skóry ulegają osłabieniu także, gdy pielęgnacja cery wrażliwej jest niewłaściwa. Pomijanie poszczególnych kroków pielęgnacyjnych, takich jak codzienny demakijaż, oczyszczanie, czy stosowanie filtra, może spowodować zwiększenie reaktywności skóry.

    pielęgnacja cery suchej i wrażliwej

    Źle dobrane kosmetyki również naruszają naturalny płaszcz hydrolipidowy cery, a co za tym idzie, potęgują problem nadwrażliwości. Pamiętaj, że pielęgnacja skóry wrażliwej powinna być oparta przede wszystkim na delikatnych składach i Twoich obserwacjach – to pozwoli wyłapać czynniki, które drażnią cerę i w przyszłości ich unikać.

    Pielęgnacja skóry wrażliwej – postaw na te składniki kosmetyków

    Jak pielęgnować wrażliwą skórę? Nie jest tajemnicą, że reaktywna cera nie lubi wielu składników kosmetycznych i w odpowiedni sposób reaguje na kontakt z nimi. Właśnie dlatego, sprawdź, jakich substancji w produktach pielęgnacyjnych szukać i jak wpływają one na kondycję skóry wrażliwej. 

    Alantoina

    Łagodzące właściwości alantoiny są znane nie od dziś. Bardzo często stanowi ona składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry noworodków, niemowląt i małych dzieci. Jest humektantem, co oznacza, że ma zdolność utrzymywania wilgoci w komórkach skóry. Wspomaga także ich szybszą regenerację. Więcej o działaniu alantoiny przeczytasz tu: Alantoina − magiczny środek na podrażnienia skóry, a sam składnik znajdziesz np. w mleczku do demakijażu skóry wrażliwej Mixa. Dzięki delikatnym substancjom oczyszczającym kosmetyk usuwa makijaż bez konieczności pocierania cery. Zawiera wyciąg z róży francuskiej, który wzmacnia strukturę skóry i działa przeciwzapalnie.

    jak pielęgnować wrażliwą skórę

    Ceramidy

    Są one cementem dla Twojej skóry. Poprawiają jej funkcje ochronne i zabezpieczają przed wnikaniem substancji drażniących w głąb naskórka. Chronią też przed nadmierną utratą wilgoci i przesuszeniem – bardzo niekorzystnym, nie tylko w przypadku cery wrażliwej. O właściwościach ceramidów pisała Ola Wolska: Składniki kosmetyków pod lupą − poznaj niezwykłe ceramidy.

    Pantenol

    To kolejny humektant – podobnie jak alantoina, wiąże wodę w skórze i zabezpiecza przed jej odparowywaniem. Pantenol również łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie. Koi zaczerwienienia oraz zmniejsza nieprzyjemne uczucie świądu, pieczenia, czy mrowienia cery. Kremy do skóry wrażliwej często zawierają ten składnik, ponieważ jest on zwykle dobrze tolerowany, także przez naskórek ze skłonnością do występowania alergii. Przeczytaj więcej na ten temat: D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry.

    pielęgnacja skóry wrażliwej

    Aloes

    Pielęgnacja cery suchej i wrażliwej będzie przyjemniejsza i skuteczniejsza, gdy zastosujesz aloes. Jego cenne właściwości wykorzystuje się nie tylko w kosmetyce, ale i w medycynie. Uśmierza dolegliwości mięśniowo – stawowe, korzystnie wpływa na układ pokarmowy i koi poparzoną skórę.

    Wspomaga regenerację naskórka, spowalnia procesy starzenia i co najważniejsze – łagodzi podrażnienia cery wrażliwej. Aloes delikatnie chłodzi, dlatego pomaga uporać się z zaczerwienieniem i zmniejsza uczucie pieczenia skóry.

    jak pielęgnować cerę wrażliwą

    Masz cerę wrażliwą? Unikaj tych składników!

    Oprócz składników łagodzących i regenerujących istnieje również lista substancji, na które bardzo źle reaguje skóra wrażliwa. Pielęgnacja cery reaktywnej będzie łatwiejsza, jeśli zrezygnujesz z kosmetyków zawierających alkohol. Nie tylko podrażnia on delikatny naskórek, ale i silnie przesusza. Nie jest zalecany nawet przy cerze tłustej i trądzikowej, ponieważ wysuszając powierzchnię skóry, stymuluje aktywność gruczołów łojowych. Na liście znajdują się także substancje zapachowe. One też mogą niekorzystnie wpływać na cerę reaktywną, powodując zaczerwienienie, pieczenie, a nawet wysypkę. Z tego samego powodu, należy unikać silnych detergentów i konserwantów w produktach do pielęgnacji.

    Pamiętaj, że dobrze dobrane kosmetyki to podstawa dobrej kondycji cery wrażliwej!

    jak pielęgnować skórę wrażliwą

    Jak pielęgnować wrażliwą skórę? Instrukcja krok po kroku

    Już wiesz, czym się kierować przy wyborze odpowiednich produktów kosmetycznych. Czas więc przyjrzeć się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry wrażliwej. Poprowadzę Cię przez nią krok po kroku.

    Demakijaż

    Niezależnie od tego, czy wracasz późnym popołudniem z pracy, czy do domu weszłaś dopiero nad ranem, po całonocnej imprezie, nigdy nie pomijaj etapu demakijażu. To jeden z grzechów, których cera wrażliwa nie wybacza. Jak prawidłowo usunąć makijaż? Przede wszystkim, zapomnij o mocnym pocieraniu skóry wacikami! Nanieś na skórę, najlepiej za pomocą dłoni lub delikatnego sprayu, łagodny kosmetyk do demakijażu, np. wodę micelarną Uriage lub żel – balsam oczyszczający Avene Tolerance Control. Po krótkim czasie usuń pozostałości makijażu miękkim wacikiem. Rób to bardzo delikatnie, lekko dociskając wacik, by uniknąć pocierania. Choć producenci wód i płynów micelarnych nie zaznaczają konieczności ich spłukiwania, to jednak dermatolodzy są zgodni w tej kwestii – płyn micelarny należy spłukać letnią wodą.

    codzienna pielęgnacja skóry wrażliwej

    Oczyszczanie

    Do oczyszczania skóry wrażliwej, używaj tylko delikatnych kosmetyków – bez silnych detergentów w składzie. Zrezygnuj ze szczoteczek, myjek, czy gąbek i myj twarz dłońmi. To pozwoli ograniczyć podrażnienia i zapobiegać infekcjom – na akcesoriach do mycia gromadzą się bakterie. Nie trzyj twarzy – delikatnie masuj opuszkami palców, a na koniec spłucz kosmetyk przegotowaną, letnią wodą i osusz (nie pocieraj!) twarz czystym ręcznikiem.

      Złuszczanie

      Choć stosowanie peelingów nie jest zakazane, to na pewno nie powinno się do tego celu stosować kosmetyków z drobinkami. Nawet najmniejsze cząstki mogą podrażnić delikatną cerę. Do złuszczania skóry wrażliwej kosmetolodzy zalecają delikatne peelingi enzymatyczne, które dzięki enzymom owocowym, rozpuszczają martwe komórki naskórka.

      codzienne oczyszczanie skóry wrażliwej

      Tonizacja

      Po oczyszczaniu twarzy nałóż tonik. Nie pomijaj tego etapu, ponieważ kosmetyk tonizujący przywraca skórze optymalne pH po demakijażu i myciu. Pamiętaj, żeby sięgać po kosmetyki bez alkoholu w składzie. Dobrze sprawdzą się tu także delikatne hydrolaty.

      Krem

      Czas na ukojenie cery miękką poduszeczką kremu do twarzy! Wybierz kosmetyk dedykowany skórze wrażliwej – wówczas zminimalizujesz ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji cery. Wypróbuj odżywczy krem do skóry suchej i osłabionej BIoderma Atoderm Nutritive lub głęboko nawilżający krem La Roche – Posay Hydreane Riche. Każdy z nich zawiera kompleks składników wzmacniających cerę wrażliwą. W obu znajdziesz masło shea – naturalny, hipoalergiczny emolient, który łagodzi podrażnienia i chroni naskórek przed przesuszeniem.

      Filtr przeciwsłoneczny

      Do pielęgnacji na dzień włącz też filtr przeciwsłoneczny o odpowiedniej wysokości. Jeśli chcesz, możesz sięgnąć po krem, który posiada w składzie SPF, np. krem do skóry naczynkowej z SPF 30 Rosacure Intensive. Chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a ponadto zawiera kompleks składników, zapobiegających powstawaniu rumienia. Zmniejsza nieprzyjemne uczucie pieczenia oraz szczypania, co znacząco poprawia komfort cery wrażliwej.

      wrażliwa cera jak o nią dbać

      Domowa maska

      Ten kosmetyk wykonasz samodzielnie. Potrzebujesz jedynie siemienia lnianego – kupisz je w większości sklepów spożywczych. Dwie łyżki siemienia zalej wrzątkiem, wymieszaj i odstaw na 20 – 30 minut. W międzyczasie 2 – 3 razy przemieszaj ziarna. Gdy papka osiągnie odpowiednią temperaturę, nałóż ją na twarz na 10 – 15 minut. Podczas wysychania, może powodować uczucie ściągnięcia, jednak po zmyciu letnią wodą, skóra będzie miękka i odżywiona.

      Pielęgnacja skóry wrażliwej – jak zadbać o cerę od wewnątrz?

      Pamiętaj, że pielęgnacja skóry wrażliwej to nie tylko delikatne kosmetyki i odpowiednia rutyna. Na stan cery wpływ ma także Twój styl życia – dieta, aktywność i sięganie po używki. Osoby, które mają cerę wrażliwą, powinny unikać mocno przyprawionych potraw. Pieprz, chili i inne pikantne dodatki nasilają reakcje skóry poprzez pobudzenie krążenia i nagłe rozszerzenie naczynek.

      cera wrażliwa jak o nią dbać

      Warto, by „wrażliwcy” dbali również o odpowiednie nawadnianie organizmu. Dziennie należy wypijać ok.30 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Właściwe nawilżenie od środka to bardzo ważny czynnik – nawodniona skóra jest mocniejsza i lepiej spełnia swoje funkcje ochronne.

      Alkohol i nikotyna też są niekorzystne dla wrażliwej cery, ponieważ odwadniają i osłabiają jej komórki, zwiększając tym samym przepuszczalność. Zmniejszają zdolność naskórka do regeneracji, dlatego rozważ zupełną rezygnację z używek tego typu. Zadbaj o Twoją cerę wrażliwą z odpowiednio dobranymi kosmetykami, właściwymi sposobami pielęgnacji i co najważniejsze – zdrowym trybem życia. Nie tylko Twoja skóra odczuje różnicę, ale i poprawi się stan włosów, paznokci i samopoczucie!

      Źródła:

      1. Nowicki R., Sikorska M., Wilkowska A., Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, Alergologia Polska – Polish Journal Of Allergology, R.2015, vol.2, wyd. 4, s.158 – 161.

        Więcej artykułów na ten temat

        O autorze
        Aleksandra Chojnowska
        Aleksandra Chojnowska
        Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
        Przeczytaj więcej od tego autora
        O autorze
        Aleksandra Chojnowska
        Aleksandra Chojnowska
        Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
        Przeczytaj więcej od tego autora