Podstawowa pielęgnacja paznokci u nóg. Poradnik

31. 8. 2021 · Aleksandra Anna Wolska · 16 minut czytania

Pielęgnacja paznokci u stóp to zajęcie na cały rok, a nie tylko wakacje! Jak je wzmocnić, żeby móc pochwalić się piękną i naturalną płytką? Jak o nie dbać? Przede wszystkim regularnie! Pedicure to nie tylko wymóg estetyczny, ale i zdrowotny! Źle wypiłowane paznokcie, częste wizyty na basenie czy odkryte buty sprawiają, że Twoje nogi mogą cierpieć katusze. Oto kilka podstawowych zasad dbania o paznokcie u nóg i sposobów na wzmocnienie płytki.

Pielęgnacja paznokci u nóg − podstawy

Żeby móc cieszyć się pięknym pedicure przez cały rok, przestrzegaj kilku zasad pielęgnacji − warto je wdrożyć w życie niezależnie od pory roku czy pogody. Bardzo ważne jest regularne piłowanie i przycinanie paznokci. Zadbaj też o ich higienę, żeby uniknąć złapania przykrych chorób, takich jak trudna do wyleczenia grzybica paznokci czy łuszczyca paznokci. Zacznijmy jednak podstaw!

1. Jak obcinać paznokcie u nóg?

Nie spotyka się zaokrąglonych kształtów paznokci u stóp. Dlaczego? Półokrąg czy migdał nie jest dobrym kształtem ze względów zdrowotnych. Jeżeli wytniesz go zbyt mocno przy brzegach, może zacząć wrastać. Wyprowadzanie wrastającego paznokcia zajmuje czas i zwykle oznacza wizytę u podologa. 

Paznokcie u stóp najlepiej obcinać na prosto, zgodnie z ich wzrostem. Uważaj, żeby nie skrócić paznokcia za bardzo, bo może to po prostu zaboleć. Staraj się także nie uszkodzić skóry pod nim, aby nie nabawić się zakażenia.

Przed skróceniem możesz zmiękczyć płytkę. Warto wymoczyć nogi w wodzie z solami mineralnymi czy olejkami. Do kąpieli dla stóp możesz dodać oliwę z oliwek czy olejek ze słodkich migdałów (zawierają dużą dawkę regeneracyjnej witaminy E). Ja dodaję także czasem olejki do kąpieli − na swoich stopach wypróbowałam olejek myjący La Roche-Posay Lipikar AP+, który dodatkowo świetnie zmiękczył skórę na piętach. Do wody możesz dodać także kilka kropel olejku eterycznego, działającego przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo na skórę stóp oraz paznokci. Ja uwielbiam nutę lawendy, dlatego eteryczny olejek lawendowy Etja stosuję wyjątkowo często. Tradycyjnie do kąpieli na dla stóp dodaje się olejek z drzewa herbacianego lub olejek eukaliptusowy.

Wracając jednak do samego cięcia… możesz zrobić to za pomocą ostrych nożyczek do paznokci lub obcinacza. Jeżeli paznokcie nie wymagają duże skrócenia, możesz wykorzystać do tego odpowiedni pilnik do skracania.

pielęgnacja paznokci u nóg

2. Jak prawidłowo piłować paznokcie u nóg?

Piłowanie paznokci u stóp wygląda zupełnie inaczej niż paznokci u rąk. Przede wszystkim piłuj je pilnikiem drobnoziarnistym. Co to oznacza? Być może wiesz, że pilniki dzieli się zazwyczaj na podstawie ziarnistości. Parametr ten określa, ile ziarenek mieści się na 1 cm kwadratowym tego przyrządu. Im mniejsza ziarnistość, tym ostrzejszy pilnik. Do pracy z naturalną płytką paznokci u stóp najlepiej sprawdzi się ziarnistość między 80-100. W drogeriach znajdziesz także ostrzejsze pilniki, te jednak lepiej nadają się do żelu czy akrylu, a nieumiejętne posługiwanie się takim narzędziem może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Inną cechą pilnika, na którą warto zwrócić uwagę, to materiał, z którego został wykonany. Do piłowania paznokci u stóp wybierz pilniki papierowe, a za wszelką cenę unikaj metalowych − mogą tylko zniszczyć Twoje paznokcie i je osłabić. Manicurzystki podkreślają, że pilniczki metalowe prowadzą do rozdwajania i kruszenia się paznokci.

Jak piłować paznokcie u stóp? Ruchy wykonuj najlepiej tylko w jednym kierunku. Piłowanie w dwie strony, czyli tam i z powrotem, także przyczynia się do rozdwajania paznokci. Co bardzo istotne, lepiej unikaj piłowania mokrych paznokci, bo to utrudnia nadanie im właściwego kształtu. Tak więc, używanie pilnika tuż po kąpieli stóp nie jest idealnym rozwiązaniem. Podczas kształtowania paznokcia pilnikiem staraj się nie przyciskać go zbyt mocno do krawędzi. Zamiast tego wykonuj zdecydowane, ale dość delikatne ruchy.

Czy wiesz, że…

Niektóre manicurzystki polecają piłowanie paznokci przed zmyciem lakieru. Dlaczego? Płytka jest wtedy bardziej utwardzona i łatwiej nadać jej pożądany kształt!

    Żeby zamknąć paznokieć i wygładzić jego krawędzie, użyj na koniec szklanego pilnika − tylko on jest w stanie wytworzyć warunki, w których końcówka paznokcia będzie idealnie gładka, bez mikrouszkodzeń.

    pielęgnacja paznokci u stóp

    3. Czy polerować paznokcie u stóp?

    Kiedy Twoja płytka paznokcia jest gruba i zaczyna rosnąć nie tylko na długość, ale i na wysokość, warto zastanowić się nad dobrą polerką do paznokci. Czym jest? Najczęściej tak nazywa się pilniki gruboziarniste, czyli takie o gradacji 600. Taka polerka służy do wyrównania płytki oraz jej zmatowienia (lakier lepiej trzyma się matowego paznokcia).

    Przy zgrubiałych i nieco pożółkniętych płytkach możesz lekko przypiłować cały paznokieć po jego powierzchni pilnikiem o nieco mniejszej gradacji, np. 400 lub 500. Na koniec możesz zastosować stronę polerującą bloczka polerskiego, a więc nadającą paznokciom połysk. To go wzmocni, a paznokcie będą tak piękne i lśniące, że nie będziesz potrzebowała odżywki do paznokci czy lakieru.

    Polerowania paznokci nie poleca się osobom o osłabionej płytce. W takim wypadku zbyt spiłowany w pionie paznokieć będzie podatny na uszkodzenia.

    jak zadbać o paznokcie u nóg

     

    4. Jak dbać o higienę paznokci u stóp?

    Regularnie oczyszczaj przestrzenie między skórą a paznokciem. Tam gromadzić może się brud, bakterie i grzyby. Martwy naskórek i nagromadzone zanieczyszczenia usuniesz za pomocą np. drewnianego patyczka. Najlepiej robić to po kąpieli lub moczeniu stóp − wtedy skóra jest miękka i nie uszkodzisz jej ostrym narzędziem.

    przyrządy do pielęgnacji paznokci

    5. Jak usuwać skórki z paznokci u stóp?

    To, czy usuwać skórki z paznokci, to dość kontrowersyjny temat. Zdania są mocno podzielone, dlatego decyzję należy podjąć indywidualnie. O tym, jak usuwać skórki z paznokci u dłoni pisałam w artykule: Suche skórki wokół paznokci − jak sobie z nimi poradzić?. Zasady przy usuwaniu skórek na paznokciach u stóp są bardzo podobne. Przypomnijmy najważniejsze z nich.

    • Skórki u paznokci u stóp możesz odsunąć lub całkowicie wyciąć, np. cążkami lub specjalnymi nożyczkami.
    • Kiedy dobrze wymoczysz stopy, martwe skórki będą miękkie i łatwo da się je odsunąć za pomocą drewnianego patyczka. Na tym możesz poprzestać lub zsunięte do wału paznokcia skórki możesz delikatnie wyciąć zdezynfekowanymi cążkami.
    • Pamiętaj, żeby skórki wycinać bardzo delikatnie: nie szarpać ich do góry czy na boki.

    Jeżeli nie wykonywałaś przed zabiegiem kąpieli stóp, zmiękcz skórki specjalnym żelem, olejkiem lub np. płynem do zmiękczanie skórek Gehwol. Pamiętaj, aby po wycinaniu skórek koniecznie dobrze je natłuścić, np. oliwą z oliwek lub specjalnym olejkiem.

    Czy potrzebna Ci frezarka?

    Pielęgnując paznokcie u stóp, pedicurzystki często wykorzystują narzędzie zwane frezarką. To urządzenie obrotowe, które służy do polerowania, usuwania skórek z paznokci lub martwego naskórka z pięt i stóp. Suche skórki wokół paznokci narastają znacznie szybciej niż te przy rękach. Aby wyrównać powierzchnię wokół paznokcia, możesz usunąć zrogowaciałe skórki z palców za pomocą frezarki na sucho. Nie jest to jednak konieczne.

    jak mieć ładne paznokcie u nóg

    Jak dbać o paznokcie u nóg? Pomaluj je!

    Pielęgnacja paznokci u nóg bardzo często kończy się na wybraniu odpowiedniego lakieru do paznokci. To jednak pójście na łatwiznę. Dlatego właśnie przedstawiłam Ci plan dbania o paznokcie u stóp powyżej. Dopiero z tak przygotowanymi płytkami możemy zacząć prawdziwą zabawę z kolorami i wzorami. Zastanów się najpierw, jaki typ lakieru chcesz położyć na paznokcie u stóp: hybrydowy czy zwykły.

    • Zaletą lakieru hybrydowego jest to, że utrzymuje się na paznokciach u stóp nawet do 2 miesięcy.
    • Wadą to, że nieprawidłowe ściągnięcie hybrydy niszczy paznokcie.
    • Zwykły lakier do paznokci nie jest o wiele gorszy, jeżeli chodzi o jego trwałość na paznokciach u nóg − może wytrzymać w nienaruszonym stanie nawet do 6 tygodni.

    Przeczytaj, jak zrobić paznokcie hybrydowe w domu. Jeżeli nie masz specjalnego sprzętu, a więc lampy UV i lakierów hybrydowych, pomaluj paznokcie zwykłym lakierem. Zanim to zrobisz, dobrze odtłuść płytkę. Najlepiej sięgnij po zmywacz do paznokci lub tzw. cleaner. Po odtłuczeniu połóż na spód bazę pod lakier. W ten sposób utrzyma się na stopach dłużej. Co więcej, pomoże Ci uniknąć przykrego problemu - żółknięcia paznokci. Winowajcą przebarwień na naturalnej płytce są zwykle ciemne pigmenty w lakierze. Sprawdź sposoby na pożółknięte paznokcie.

    Kiedy lakier wyschnie, posmaruj skórki i paznokcie oliwką, oliwą z oliwek, olejem migdałowym lub olejem arganowym. Pamiętaj, że paznokcie, tak jak i skórę, trzeba regularnie nawilżać. Tylko wtedy zostaną elastyczne i nie będą się łamać.

    ładne paznokcie u nóg

    Sposoby na wzmocnienie płytki paznokci u stóp

    Zastanawiasz się, jak mieć ładne paznokcie u stóp? Higiena to podstawa, ale nie wszystko. Warto skupić się także na wzmocnieniu samej płytki, która będzie pięknie wyglądać nawet bez pomalowanych paznokci. Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, w jaki sposób możesz przyczynić się do regeneracji paznokci u nóg. Warto stosować się do nich przez cały rok, a nie tylko w sezonie na sandałki.

    1. Nawadniaj organizm i dobrze się odżywiaj

    Choć porada ta może wydawać Ci się banalna, pamiętaj, że dobre nawodnienie i odżywienie organizmu będzie widoczne wszędzie. Nawet w paznokciach u stóp! Braki mikro- i makroelementów, a także odwodnienie organizmu mogą sprawić, że paznokcie będą bardziej suche, kruche i łamliwe.

    2. Uzupełnij minerały

    Żeby cieszyć się mocnymi paznokciami u stóp, sprawdź, czy codziennie dostarczasz swojemu organizmowi cennych minerałów. Na kondycję paznokci wpływają m.in.:

    • żelazo − utwardza płytkę paznokcia,
    • wapń − o jego niedoborze mogą świadczyć kruche paznokcie,  
    • krzem − także wzmacnia i ogranicza kruchość,
    • miedź − odpowiada za elastyczność płytki,
    • cynk − to ważny pierwiastek, który bierze udział w tworzeniu białka budującego paznokcie,
    • magnez − zapobiega łamaniu się.

    W razie niedoborów tych minerałów warto rozważyć ich suplementację. Zrób to najlepiej po konsultacji z lekarzem lub za radą farmaceuty.

     

      3. Może biotyna pomoże

      Braki w diecie możesz w szczególnych przypadkach suplementować. Jeżeli w Twoim organizmie brakuje biotyny, która m.in. odpowiada za kondycję skóry, włosów i paznokci właśnie, możesz suplementować ją w formie tabletek lub też zatroszczyć się o odpowiednią jej podaż w diecie.

      pielęgnacja paznokci

      4. Odżywiaj i nawilżaj paznokcie

      Żeby Twoje paznokcie były mocne i zdrowe, potrzebują odpowiedniego nawilżenia. Codziennie wieczorem staraj się wcierać w nie olej (np. oliwę z oliwek, olejek jojoba, olej ze słodkich migdałów) lub substancje witaminowe (np. odżywkę keratynową Gal do paznokci, brwi i rzęs ). Tłuszczową ochronę i witaminowy zastrzyk zapewni Ci także Regenerum do paznokci. W jego składzie znajdziesz m.in. pochodną witaminy E, olej słonecznikowy i wzmacniające płytkę krzemionki. Więcej o olejowaniu paznokci przeczytasz tu: Olejowanie paznokci. Jakie oleje stosować, żeby wzmocnić kruche paznokcie?.

      W nawilżeniu paznokci pomogą Ci także kremy do stóp! Stosuj je regularnie, najlepiej każdego wieczora. Jeżeli cierpisz na cukrzycę, sięgnij po dedykowaną Ci pielęgnację, np. krem Emolium Diabetix czy krem Prodiab. Co jakiś czas możesz także stosować nasączone skarpetki, które odżywiają skórę na stopach oraz paznokcie. Polecam Ci maskę w skarpetkach L'biotica.

      5. Stosuj odżywki z ceramidami

      Ceramidy wzmacniają strukturę paznokci i zapobiegają ich łamaniu się. Szukaj więc kosmetyków do paznokci wzbogaconych o ceramidy. Polecam Ci m.in. wzmacniającą odżywkę z ceramidami Pirolam.

      6. Unikaj hybrydy, akrylu i lakieru do paznokci

      Chcesz mieć naturalnie piękne paznokcie tego lata? Hybrydę, akryl czy lakier do paznokci zamień na witaminowe odżywki. Dzięki nim paznokcie nabiorą pięknego blasku, będą mocne i zdrowe.

      jak pielęgnować paznokcie u stóp

      Zdrowe stopy to zdrowe paznokcie!

      Zanim przystąpisz do pielęgnacji paznokci u stóp, warto skupić się na skórze, zwłaszcza piętach. Nawet najbardziej wymuskane paznokcie będą mało atrakcyjnie wyglądać przy zrogowaciałej skórze na stopach. Zrób sobie przyjemność i przygotuj kąpiel! Zobacz, jak wykonać domowy pedicure w artykule: Jak przygotować domowy pedicure krok po kroku?

      Zacznij od wymoczenia stóp w specjalnie przygotowanej wodzie z solami mineralnymi (może być to sól morska, himalajska lub sól do kąpieli z olejkami Gehwol), olejkami eterycznymi (polecam olejek z drzewa herbacianego, który ma działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne) czy natłuszczającymi oliwkami lub olejami (oliwa z oliwek pomoże szybko zregenerować naskórek i z pewnością masz ją u siebie w domu, na kuchennej półce).

      Po co moczyć nogi? Po pierwsze, dzięki temu zmiękczysz naskórek na stopach, który dużo łatwiej usuniesz za pomocą pilnika, tarki, skrubu czy pumeksu. Po drugie, dobrze namoczona skóra staje się miększa, a Ty z łatwością będziesz mogła odsunąć lub wyciąć skórki wokół paznokci. Co więcej, moczenie stóp w mieszance olejków eterycznych i soli mineralnych sprawi, że stopy i paznokcie u stóp będą dobrze odkażone. Stopy mocz przez minimum 15 minut. Temperatura wody powinna być ciepła, lecz nie wrząca. W ciepłej wodzie skóra szybciej rozmięknie.

      Po wykonaniu pedicure nie zapomnij o nasmarowaniu stóp nawilżającym kremem do stóp, np. z mocznikiem. Takim kosmetykiem będzie np. nawilżający krem do stóp Vianek. Jeżeli masz bardzo popękane stopy, wybierz silnie regenerujący krem, np.  Emolium Skin Repair.

      paznokcie u stóp jak pielęgnować

      Ładne paznokcie u nóg bez grzybicy!

      Czy wiesz, że szczególnie latem Twoje stopy są narażone na rozwój grzybicy paznokci? A wszystko przez to, że częściej odkrywasz stopy. Choroba może Cię jednak dopaść o każdej porze roku. Grzybicę paznokci lub stóp bardzo łatwo złapać na siłowni czy na basenie, czyli w dużych skupiskach ludzi.

      Kiedy masz do czynienia z grzybicą paznokci, możesz dostrzec zmiany na płytce − stanie się biaława, zielonkawa lub brązowawa, a powierzchnia może wyglądać na lekko pofałdowaną. Grzybica bardzo szybko się rozprzestrzenia, dlatego zareaguj szybko, jeżeli zauważysz dziwne zmiany. Najbezpieczniej będzie wybrać się do dermatologa, który poradzi Ci, jakie leki stosować na grzybicze wykwity na paznokciach.

      Na wszelki wypadek możesz też używać profilaktycznie preparaty przeciwgrzybiczne. Jeżeli często chodzisz na siłownię, uprawiasz sport czy korzystasz z basenu, możesz zabezpieczyć swoje paznokcie lakierem Steper. Działa ochronnie dzięki kompozycji d-pantenolu, witaminy E i olejków eterycznych. Podobne działanie będzie miał żel przeciw grzybicy paznokci Undofen. Innym sposobem na zabezpieczenie się przed grzybicą jest stosowanie kremu nawilżającego o działaniu przeciwgrzybicznym, np.  Anida Acerin Fungi  z olejkiem z drzewa herbacianego.

      Ładne paznokcie u nóg

      Piękne paznokcie o każdej porze roku!

      Jak widzisz, dbanie o paznokcie u nóg latem i o każdej porze roku to nie tylko wybór lakieru do paznokci. To przede wszystkim utrzymanie stóp i paznokci w odpowiednich warunkach higienicznych. Dzięki temu będziesz mieć zdrowe i piękne stopy.

        Więcej artykułów na ten temat

        O autorze
        Aleksandra Anna Wolska
        Aleksandra Anna Wolska
        Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
        Przeczytaj więcej od tego autora
        O autorze
        Aleksandra Anna Wolska
        Aleksandra Anna Wolska
        Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
        Przeczytaj więcej od tego autora