Jak dbać o urodę w ciąży, żeby nie zaszkodzić dziecku?

11. 4. 2018 · 5 minut czytania

Chcesz być piękna w ciąży? Dowiedz się, jak dbać o skórę, by zapobiec rozstępom. Sprawdź, czy możesz farbować włosy, malować paznokcie lub opalać się na solarium!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Jak dbać o urodę w ciąży, żeby nie zaszkodzić dziecku?

Kobieta zawsze chce czuć się piękna. Nic więc dziwnego, że kobiety w ciąży niechętnie rezygnują z zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak czy wszystkie są bezpieczne dla rosnącego w Tobie dziecka? Czy kobieta w ciąży może farbować włosy i czy może chodzić do kosmetyczki? Zobacz fakty i mity na temat dbania o urodę w ciąży.

Jak dbać o urodę w ciąży?

Powiększający się ciążowy brzuszek i dodatkowe kilogramy często powodują, że przyszłe mamy chętniej sięgają po różne zabiegi kosmetyczne. I nic w tym dziwnego! Chcą czuć się pięknie w tym wyjątkowym czasie. Wprawdzie niepotrzebne jest do tego żadne upiększanie, bo kobiety w ciąży zawsze wyglądają promiennie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to podkreślić, a przy okazji zrobić coś przyjemnego dla siebie.

Woda jest Twoim przyjacielem!

Nawadnianie organizmu, zbilansowana dieta i nawilżanie ciała − ten zestaw zapewni zdrowy wygląd nie tylko podczas ciąży, ale zaprocentuje na lata. Dobrze odżywione ciało łatwiej poradzi sobie z obciążeniem jakim jest ciąża i szybciej się regeneruje.

Kremy, kremy i jeszcze raz kremy!

Mogą to być specjalne kremy ujędrniające skórę, ale nawet systematyczne wcieranie w skórę zwykłych balsamów nawilżających może uchronić Twoją skórę przed nieestetycznymi rozstępami.

Sprawdź kremy na rozstępy w ciąży.

W ciąży możesz spokojnie korzystać z dotychczasowych kosmetyków i kremów przeciwzmarszczkowych, jeśli nie zauważysz u siebie żadnych zmian alergicznych. Buzujące hormony ciążowe mogą jednak sprawić, że sprawdzone kosmetyki zaczną podrażniać skórę albo ich zapach wywoła mdłości. Wówczas sprawdzą się kremy z linii ciążowych – zwykle bezzapachowe.

Jak dbać o urodę w ciąży

 

Fakty i mity: co wolno, a czego nie wolno w ciąży?

Wokół magicznego czasu ciąży narosło wiele mitów − o części z nich pisałam w artykule: „A właśnie, że mogę!” Obalamy mity ciążowe dotyczące zakazów dla przyszłych mam. Część z nich zakotwiczyło w temacie dbania o urodę w ciąży. Jakie są więc fakty?

1. Czy w ciąży można farbować włosy?

Czy w ciąży można farbować włosy

 

Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Otóż, wszystko zależy, po jakie farby sięgasz, a dokładniej od ich składu. Nie ma jednoznacznych wyników badań, które dowodziłyby, że farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe. Dlatego zwykle możesz usłyszeć od swojego ginekologa, żeby wstrzymać się z farbowaniem włosów do końca pierwszego trymestru (kluczowego dla rozwoju dziecka – w tym czasie rozwijają się wszystkie narządy).

Mimo braku żelaznych danych, wiele kobiet, które farbują włosy zauważa, że po dłuższym czasie stosowania jakiejś farby, włosy stają się słabsze i wypadają. Ciąża nie jest dobrym okresem na testowanie, dlatego jeśli już nie możesz wytrzymać ze swoimi odrostami, sięgnij po farby sprawdzone przez koleżanki lub zapytaj fryzjera o bezpieczne farby (najlepiej przetestowane przez inne klientki w ciąży). W tym czasie najbezpieczniejsze będą farby ziołowe i bazujące na naturalnych składnikach.

Popularne farby często poza znanymi szkodnikami − amoniakiem i fenylenodiaminą (silne alergeny) − zawierają wiele innych „wątpliwych” składników. Jeśli nie jesteś specjalistą w temacie albo chemikiem ciężko będzie odnaleźć się w gąszczu tajemniczych nazw i skrótów.  Z pomocą Internetu zapewne uda Ci się rozszyfrować część z nich, a co z resztą? Dlatego, o ile nie męczysz się z kilkucentymetrowym odrostem, wszelkie eksperymentowanie z koloryzacją zostawiłabym na okres po ciąży.

Sprawdź też, jak dbać o włosy w ciąży.

Co jeszcze warto rozważyć przed farbowaniem włosów w ciąży?

  • Jeśli w ciąży reagujesz silnymi mdłościami na jakiekolwiek zapachy, nie inaczej będzie podczas koloryzacji. Może warto rozważyć, czy warto?
  • Zamiast jednolitej koloryzacji od nasady włosów warto wybrać refleksy lub baleyage: ombre, sombre czy inne wariacje, które nie będą wymagały kontaktu farby ze skórą
  • Jeśli masz podrażnioną skórę głowy, wstrzymaj się z koloryzacją do jej zagojenia
  • Koniecznie uprzedź fryzjera o swoim stanie tak, aby mógł dobrać dla Ciebie farbę bezpieczną w ciąży
  • Wybierz się do salonu fryzjerskiego w najmniej ruchliwych godzinach, aby uniknąć kumulacji zapachów: lakierów i odżywek do włosów. A jeśli jest taka możliwość, uchyl okno.

    2. Czy można malować paznokcie w ciąży?

    Malowanie paznokci w ciąży jest bezpieczne. Zarówno tradycyjny manicure w ciąży, jak i hybrydowy nie wyrządzą Tobie, ani maleństwu krzywdy. Ale! W ciąży lepiej unikaj robienia paznokci żelowych i akrylowych. Substancje chemiczne w nich zawarte wnikają głęboko w płytkę paznokcia, stamtąd do krwiobiegu, a dalej do dziecka. Sam zapach towarzyszący temu zabiegowi może wywoływać mdłości.

    Sprawdź też, jak o siebie dbać w I trymestrze ciąży.

    Czy powinno się malować paznokcie w ciązy

    3. Czy w ciąży można chodzić na solarium?

    Solarium mówimy kategoryczne NIE! Pomijam fakt, że solarium ogólnie jest szkodliwe dla naszej skóry. Wykorzystuje się w nich lampy emitujące między innymi promieniowanie ultrafioletowe UVA, które głęboko wnika w skórę, uszkadzając siateczki włókienek kolagenowych i drobne naczynka krwionośne, a w efekcie przyśpiesza starzenie.

    Solarium dla kobiet w ciąży jest szczególnie ryzykowne. Podczas korzystania z solarium gwałtownie rośnie temperatura ciała i może dojść do przegrzania organizmu. Skutkuje to wzrostem ciśnienia tętniczego, a to z kolei może doprowadzić do niedotlenienia płodu i odklejenia łożyska.

    Korzystanie z solarium w ciąży niewiele ma wspólnego z dbaniem o urodę. W tym czasie skóra jest wrażliwa, rozciągnięta i podatna na uszkodzenia i oparzenia. Silne promieniowanie UVA i UVB wysusza skórę, może trwale pogłębić przebarwienia rozstępów, doprowadzić do oparzeń i reakcji alergicznych, przez co powrót skóry do formy po porodzie będzie o wiele trudniejszy.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
      Przeczytaj więcej od tego autora