Jak dbać o włosy? Twój kompleksowy przewodnik!

28. 5. 2021 · 9 minut czytania

Chcesz poprawić kondycję swoich włosów? Sprawdź koniecznie nasz kompleksowy poradnik, w którym podpowiadamy, jak dbać o kosmyki! 

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Jak dbać o włosy? Twój kompleksowy przewodnik!

Jak dbać o włosy, by były mocne, gęste i pełne blasku? Oto przewodnik, który poprowadzi Cię przez wszystkie etapy pielęgnacji, by z każdego z nich zaczerpnąć jak najwięcej korzyści dla Twoich pasm. Dowiedz się, jak świadomie zadbać o włosy, a odwdzięczą się pięknym wyglądem i zdrowym połyskiem!

Kompleksowa pielęgnacja włosów – poznaj potrzeby swoich pasm. Domowy test na porowatość!

Nawet najlepsze leczenie nie zadziała, jeśli nie stosuje się terapii ukierunkowanej na konkretną przypadłość. Tak samo jest w przypadku włosów – kupujesz drogie kosmetyki, używasz ich według wskazań producenta, a Twoje pasma nadal nie wyglądają tak, jakbyś chciała? Prawdopodobnie Twoje rytuały pielęgnacyjne wymagają drobnej korekty. Od czego zacząć?

Żeby dobrze odpowiedzieć na indywidualne potrzeby Twoich włosów, najpierw musisz je poznać. Zupełnie inaczej wygląda pielęgnacja włosów suchych, kręconych i wysokoporowatych, a inaczej dbanie o pasma proste, gładkie, o niskiej porowatości. Pisała o tym Ola w artykułach: Włosy wysokoporowate − jak je pielęgnować i przywrócić zdrowy wygląd? i Włosy niskoporowate − jak je pielęgnować, żeby zachowały pełnię blasku?.

Niestety często włosy zniszczone bywają mylone z fizjologicznie suchymi. Taka sytuacja może być powodem nieodpowiedniego doboru kosmetyków do pielęgnacji. Wynika to z tego, że włosom zniszczonym potrzebna jest regeneracja od środka, natomiast suche należy nawilżać i zabezpieczać od zewnątrz, by chronić je przed utratą wody.

Dobra wiadomość jest taka, że test, który pomoże określić porowatość Twoich włosów i wskazać, czy są one suche, czy jednak wymagają odbudowy, możesz wykonać sama w domu! Do tego będzie potrzebny Twój jeden włos i miska z ciepłą wodą. Zanurz go – jeśli utrzyma się na wodzie przez jakiś czas, jest po prostu suchy, jeżeli szybko opadnie, jest zniszczony.

Ten szybki test to cenna wskazówka przy doborze odpowiedniej pielęgnacji i wstępna informacja o kondycji Twoich włosów. Teraz będziesz mogła właściwie o nie zadbać!

Jak dbać o włosy? - porady

Jak dbać o włosy? Czyli wszystko, co musisz wiedzieć o myciu

Pielęgnacja włosów zaczyna się od mycia, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Higiena, czyli oczyszczanie włosów i skóry głowy z nadmiaru sebum, pozostałości kosmetyków do stylizacji, smogu oraz kurzu, który się na nich osadza, to bardzo ważny etap pielęgnacji. Przy tej okazji, warto obalić mit, że sam sposób mycia nie ma nic do rzeczy.

Jest kilka metod mycia, które możesz wypróbować, by znaleźć tę najlepszą dla dobrej kondycji Twoich pasm. Przy większości z nich, niezbędny będzie szampon, np. Biolaven do wszystkich rodzajów włosów. Zawiera olej z pestek winogron o właściwościach zmiękczających i wygładzających powierzchnię włosa, a dodatkowo chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Olejek eteryczny z lawendy odświeża i wzmacnia cebulki.

Mycie samym szamponem to podstawowy sposób na oczyszczenie włosów. Nawet jeśli kosmetyk ma najdelikatniejszą formułę, nie powinno się kończyć pielęgnacji na tym etapie. Włosy pozbawione tłuszczowej powłoki będą mocno przesuszone, co spowoduje, że zaczną się plątać i wyrywać przy rozczesywaniu.

Jak dbać o włosy? - mycie włosów

Kolejna metoda to MO, czyli mycie i odżywianie. Ten sposób jest stosowany przez większość ludzi – po umyciu szamponem nakłada się odżywkę. Jeśli przestawisz obie czynności, poznasz inną metodę, czyli OM – nakładanie odżywki, a następnie mycie. Taki sposób pozwala ochronić włosy przed wysuszającym działaniem szamponu. Nadaje się dla wszystkich posiadaczy pasm, które nie wymagają pielęgnacji intensywnie nawilżającej i nie mają skłonności do bardzo szybkiego przetłuszczania.

A jak dbać o włosy suche? Przy takim rodzaju włosów, fryzjerzy polecają metodę OMO. Nie martw się, nie ma ona nic wspólnego z proszkiem do prania! Trzeba zacząć od nałożenia odżywki na wilgotne włosy. Ważne, żeby kosmetyk miał lekką formułę i nie obciążył pasm już na samym początku. Świetnie sprawdzi się YOPE, mleko owsiane, odżywka do włosów normalnych, ponieważ zawiera aż 98% składników pochodzenia naturalnego i zero silikonów. Proteiny z mleka owsianego chronią powierzchnię włosa przed uszkodzeniami, odżywiają i poprawiają elastyczność, a organiczny wyciąg z limonki odświeża i tonizuje. Po kilku minutach kosmetyk należy spłukać i umyć włosy szamponem, po czym znów spłukać i nanieść kolejną odżywkę, tym razem o bogatszej formule.

Za każdym razem, gdy korzystasz z szamponu, możesz wcześniej nieco rozcieńczyć go wodą – to tzw. metoda kubeczkowa. Wymieszaj z wodą odrobinę kosmetyku i umyj włosy – to pozwoli nie tylko oszczędzić szampon, ale przede wszystkim uczyni samo mycie dużo delikatniejszym.

Jak dbać o włosy?

Kompleksowe dbanie o włosy – czy stosowanie odżywki naprawdę jest konieczne?

Żeby dbanie o włosy miało sens, musi być kompleksowe, dlatego rezygnacja ze stosowania odżywki to naprawdę bardzo kiepski pomysł. Włos po umyciu szamponem jest przesuszony i pozbawiony ochronnej warstwy tłuszczu – odżywka ma na celu nie tylko dostarczenie cennych składników odbudowujących, ale także pokrywa włos otoczką, chroniącą przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki odżywce zmniejsza się też ilość włosów, wypadających podczas czesania – łatwiej się rozdzielają, nie plączą, dlatego nie trzeba szarpać ich szczotką.

Jak dbać o włosy? - rozczesywanie włosów

Jak dbać o włosy domowymi sposobami? Poznaj przepis na genialną maskę!

Chcesz wiedzieć, jak dbać o włosy domowymi sposobami? Pomoże Ci w tym maska o świetnych właściwościach odżywczych, nawilżających i wzmacniających, którą bez problemu zrobisz sama z łatwo dostępnych składników.

Co będzie Ci potrzebne?

  • 2 żółtka jajek
  • 2 łyżki naturalnego miodu pszczelego
  • 2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
  • łyżka oliwy z oliwek lub płynnego oleju kokosowego

Składniki mieszaj w miseczce, aż powstanie papka o jednolitej konsystencji. Teraz nałóż maskę na włosy, okryj je foliowym czepkiem lub owiń folią spożywczą, a następnie ręcznikiem. Weź ulubioną książkę i relaksuj się przed 40 minut – niech magia działa! Na koniec spłucz maskę i ciesz się pełnymi blasku pasmami!

    Jak pielęgnować włosy, jeżeli nie jesteś fanką domowych masek lub zwyczajnie nie masz czasu na przygotowywanie i dłuższy relaks? Możesz sięgnąć po gotowy kosmetyk, np. drożdżową maskę do włosów Receptury Babuszki Agafii. Zawiera drożdże piwne – źródło białka, witamin i mikroelementów, które odbudowują włosy od środka. Maska wzmocni Twoje pasma, wygładzi je i wyraźnie zmiękczy.

    jak dbać o włosy domowymi sposobami?

    Dbanie o włosy – nie zapominaj o skórze głowy!

    Jak prawidłowo dbać o włosy? Nie pomijaj pielęgnacji skóry głowy! To także Twoje ciało, które wymaga troski, dlatego zacznij od wykonania peelingu, dedykowanego właśnie skórze głowy. O tym, jakie korzyści niesie złuszczanie naskórka spod włosów, pisała Ola w artykule: Peeling do skóry głowy − jak stosować? Zobacz, jak oczyścić skalp.

    Do tego przyda Ci się specjalny kosmetyk, np. peeling trychologiczny L'Biotica Biovax Botanic. Zawiera drobinki, które nie tylko pomagają pozbyć się zrogowaciałego naskórka, ale także poprawiają mikrokrążenie. Wyciąg z czystka intensywnie oczyszcza i reguluje wydzielanie sebum, a ekstrakt z nasion czarnuszki wyraźnie wzmacnia włosy oraz dodaje im witalności.

    A jak zadbać o włosy ze skłonnością do wypadania? W tym przypadku także ważna jest kondycja skóry głowy. Jeśli problem nie jest bezpośrednio związany ze stanem Twojego zdrowia, możesz zastosować wcierkę lub serum, np. aktywne serum na porost włosów 7 zioł z chili Apteczki Agafii. W składzie znajduje się mnóstwo ziołowych wyciągów, które wzmacniają cebulki i przyspieszają procesy wzrostu włosa. Kosmetyk ma lekką formułę, więc nie spowoduje szybszego przetłuszczania skalpu.

    jak prawidłowo dbać o włosy?

    Pielęgnacja włosów olejami – rozpieść pasma po królewsku!

    Olejowanie włosów to świetny sposób na dodanie im blasku i dostarczenie niezbędnych składników odżywczych. Dla posiadaczek włosów suchych i bardzo suchych – obowiązkowa pozycja w pielęgnacyjnym menu! To zabieg, który bez problemu wykonasz sama w swoim domowym, łazienkowym SPA. Pamiętaj, by sposób olejowania i stosowane produkty były dobrze dobrane do rodzaju oraz stopnia porowatości Twoich włosów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Oli: Olejowanie włosów – moje sprawdzone domowe sposoby – to doskonałe kompendium wiedzy na temat olejowania!

    Jak dbać o włosy? - olejowanie

    Dbanie o włosy kręcone – poznaj najlepsze sposoby

    Jeśli masz włosy kręcone, to wiesz, że wymagają one specjalnej pielęgnacji, by zbyt mocno się nie puszyły i nie przesuszały. Bujne loki najczęściej wiążą się z tym, że włosy fizjologicznie są suche i wysokoporowate. Fryzjerzy zalecają w tym przypadku mycie włosów samą odżywką, bez używania szamponu. Warto zastosować produkt bogaty w keratynę, która pomoże odbudować ubytki w strukturze włosów, np. Equalan GlySkinCare Coconut Oil. Zawiera olej kokosowy o właściwościach silnie nawilżających i odżywczych. W składzie znajduje się także witamina E oraz kolagen – substancje niezbędne dla zdrowia i dobrej kondycji Twoich pasm.

    Jak dbać o włosy suche i kręcone domowymi sposobami? Wypróbuj maskę z awokado! Wystarczy połowa miękkiego, dojrzałego owocu i jedno żółtko kurzego jaja. Sporządź z nich papkę i nałóż na włosy, omijając skalp. Po 15 minutach dokładnie spłucz maskę i podziwiaj swoje błyszczące pasma!

    Więcej na temat kompleksowej pielęgnacji włosów kręconych, przeczytasz w artykule: Pielęgnacja włosów kręconych: jak okiełznać burzę loków?.

    Jak dbać o włosy kręcone?

    Jak zadbać o włosy na fotelu u fryzjera? Akcja: podcinanie końcówek!

    Nie odwiedzasz fryzjera, bo lubisz mieć długie włosy i żal Ci każdego centymetra? Nie idź tą drogą – długie pasma, jeśli nie są odpowiednio zadbane, wcale nie wyglądają dobrze. Raz na kilka miesięcy warto podciąć końcówki, które są najbardziej zniszczoną częścią włosów. Dzięki temu unikniesz postępowania pęknięć i uszkodzeń wzdłuż powierzchni włosa, co może być wskazaniem do jeszcze krótszego cięcia. Stosuj specjalne kosmetyki, pielęgnujące końcówki, które zapobiegną ich rozdwajaniu i łamaniu włosów, a co najważniejsze – nie bój się wizyty w salonie fryzjerskim! Oprócz casualowego cięcia, fryzjer udzieli Ci porad odnośnie dbania o włosy i zaproponuje dodatkowe zabiegi regenerujące – jak widzisz, to same korzyści dla Twoich pasm!

    Jak dbać o włosy? - strzyżenie

    Farbowanie – jak dbać o włosy po zabiegu?

    Boisz się, ze Twoja piękna koloryzacja straci blask, a odcień się wypłucze? To prawda, że nic nie trwa wiecznie, ale istnieją sposoby, by przedłużyć doskonały wygląd farbowanych pasm oraz głębię i trwałość koloru. Jeśli chcesz cieszyć się efektami koloryzacji jak najdłużej, stosuj się do wskazówek, które opisała Ola w artykule: Jak często myć włosy farbowane? Ultraprzewodnik. Zaopatrz się w kosmetyki przedłużające trwałość farbowania i zadbaj o swoje włosy, by były lśniące i zachwycały wymarzonym kolorem. Odpowiedni szampon, odżywka i maska dedykowane włosom farbowanym to absolutne minimum w łazience każdego, kto korzysta z zabiegów koloryzacji.

    Laminowanie włosów – zrób to sama!

    Choć laminowanie włosów brzmi jak bardzo drogi i skomplikowany zabieg fryzjerski, nic bardziej mylnego! Możesz zrobić je sama w łazienkowym spa – do tego będzie potrzebna odżywka, której używasz na co dzień (najlepiej taka o lekkiej konsystencji – może to być wspomniana wcześniej odżywka Yope z mlekiem owsianym do włosów normalnych) i żelatyna spożywcza lub galaretka owocowa! O laminowaniu pisała także Ola Wolska w artykule: Laminowanie włosów żelatyną czy siemieniem lnianym? Porównuję 2 domowe przepisy.

    Przed zabiegiem umyj włosy szamponem o silnym działaniu oczyszczającym – może być nieco mocniejszy, niż ten, z którego zwykle korzystasz. Spłucz kosmetyk i owiń włosy ręcznikiem. Czas przygotować mieszankę do laminacji! Wsyp do miseczki dwie łyżki żelatyny i dodaj 4 – 5 łyżek gorącej, ale nie wrzącej wody. Rozpuść żelatynę, pomieszaj z 1 – 2 łyżkami odżywki i nałóż na włosy gotową papkę. Owiń włosy folią lub czepkiem, a potem ręcznikiem i odpoczywaj przez następne 40 minut! Spłucz żelatynę i ciesz się lustrzanym blaskiem swoich włosów!

    Jak dbać o włosy? - laminowanie

    Pielęgnacja włosów − o czym warto pamiętać?

    Żeby cieszyć się zdrowymi i lśniącymi włosami, warto stosować się do powyższych wskazówek. Zapamiętaj, że najważniejsze jest dobre rozpoznanie potrzeb Twoich włosów − to, jakie masz włosy, wskaże, jak powinna wyglądać Twoja pielęgnacja.

    Źródła:

    Klucznik A., Piotrowska A., Totko – Borkusiewicz N.: Olej kokosowy – możliwości zastosowań kosmetycznych. Borgis - Postępy Fitoterapii R.2019, nr 2, s.136-144

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
      Przeczytaj więcej od tego autora