Jak nawilżyć skórę głowy? Spróbuj prowitaminy B5!

20. 3. 2019 · 5 minut czytania

Odpowiednie nawilżenie skóry głowy jest niezwykle ważne. Dowiedz się, dlaczego warto sięgać po szampony z prowitaminą B5. Sprawdź, na jakie jeszcze składniki aktywne zwrócić uwagę!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak nawilżyć skórę głowy? Spróbuj prowitaminy B5!

Swędząca i przesuszona skóra to nie tylko problem dłoni, stóp czy nóg. Sucha skóra głowy może dokuczać Ci także w obrębie włosów. Sypiąca się z głowy skóra, może być oznaką braku odpowiedniego nawilżenia. O skórę głowy trzeba dbać tak samo, jak o skórę całego ciała. Co może więc pomóc na suchą skórę głowy? Przede wszystkim dobry szampon nawilżający do suchej skóry głowy.

W nawilżeniu skóry głowy pomogą Ci zarówno naturalne składniki kosmetyków, jak i witaminy i inne substancje nawilżające. Czego szukać w kosmetykach do przesuszonej skóry głowy? Przede wszystkim aloesu. To składnik głęboko nawilżający.

prowitamina b5 - występowanie

 

Ulgę przyniosą Ci także kosmetyki z miodem. Ale najważniejszym składnikiem w kosmetykach nawilżających do skóry głowy jest d-pantenol, czyli prowitamina B5. To ona pomaga nawilżyć skórę, złagodzi wszelkie podrażnienia i swędzenie głowy. Co więcej, prowitamina B5 dobrze wpływa także na stan samych włosów. Nawilża włos dogłębnie i pomaga w problemie rozdwajających się końcówek. Dzięki niej włosy są bardziej sypkie i miękkie. Po prostu dobrze nawilżone.

Nawilżenie skóry głowy zapewni także odpowiednie, niskie stężenie mocznika. Pamiętaj, że mocznik w stężeniu poniżej 10% ma działanie nawilżające. Powyżej 10% pomaga złuszczyć zrogowaciały naskórek. Więcej na temat mocznika możesz przeczytać w artykule: Tajemnice składników kosmetycznych: MOCZNIK. Mocznik znajdziesz w szamponie nawilżającym od Emolium.

Za nawilżenie skóry głowy i łagodzenie podrażnień odpowiada także witamina E. Ta pomaga zregenerować naskórek i dobrze odżywić skórę. Pomoc w zatrzymaniu wody w skórze niosą ze sobą rozmaite oleje, np. olej lniany (świetnie łagodzi podrażnienia), olej z kiełków pszenicy czy nawet olej kokosowy. Pamiętaj jednak, że olej kokosowy nie będzie odpowiedni do każdego rodzaju włosów.

Za przesuszenie skóry głowy mogą odpowiadać też bakterie, grzyby czy inne schorzenia skóry głowy. Dlatego, żeby pozbyć się problemu suchej skóry, jeżeli naturalne kosmetyki nie pomagają, najlepiej wybierz się do dermatologa, który znajdzie dla Ciebie rozwiązanie. Być może warto zastosować kurację przeciwgrzybiczą czy przeciwbakteryjną. Jeżeli za problem z suchą skórą głowy odpowiada łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, być może lekarz poleci Ci szampon Mediderm. To kosmetyk leczniczy, który jest bardzo delikatny i pomaga radzić sobie z objawami choroby.

przesuszone skóra głowy

 

Nawilżenie skóry głowy − szampony, peelingi i maski

Za przesuszenie i podrażnienie skóry głowy może odpowiadać m.in. niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy. Być może Twoja skóra źle reaguje na szampony zawierające silne detergenty, takie jak SLS czy SLES. Pisałam o nich w artykule: SLS w szamponach: szkodzi czy pomaga? Za suchą skórę głowy mogą też odpowiadać inne składniki kosmetyków do stylizacji włosów. Choć sprawiają, że włosy wyglądają świetnie, nie zawsze korzystnie wpływają na Twoją skórę. Jeżeli szukasz delikatnych szamponów bez SLS, zwłaszcza jeżeli masz skórę alergiczną i wrażliwą, możesz zajrzeć na półkę z szamponami dla dzieci. SLS i SLES nie zawiera m.in. szampon nawilżający od pierwszych dni życia, do skóry alergicznej, suchej, wrażliwej Oillan Baby.

nawilżanie skóry głowy szamponami

 

Dlatego zamiast ciężkich, chemicznych, drogeryjnych szamponów do włosów, warto zacząć stosować delikatne, ziołowe preparaty do mycia włosów. Być może nie zawsze będą one spełniać Twoje oczekiwania względem włosów, jednak jeżeli masz problem z suchą skórą głowy będą one właściwym rozwiązaniem.

    Twoja skóra na głowie może być także przesuszona przez zatkane pory, które nie mogą wydzielać odpowiedniej ilości naturalnych składników nawilżających. Dlatego warto stosować od czasu do czasu delikatne szampony oczyszczające  (często nazywa się je szamponami micelarnymi). Takim szamponem, delikatnie oczyszczającym jest m.in. micelarny szampon kojąco-nawilżający dla skóry wrażliwej Pharmaceris H H-Sensitonin. Zawiera on w sobie olej lniany, który dodatkowo łagodzi podrażnienia. W oczyszczeniu skóry głowy pomogą Ci też specjalistyczne peelingi do skalpu. Dzięki nim Twoja skóra odetchnie z ulgą, a zatkane pory zaczną znów odpowiednio nawilżać naturalnie skórę.

    szampony micelarne do nawilżenia skóry głowy

     

    Za świąd i przesuszenie skóry głowy może odpowiadać też zaburzone pH skóry. Dlatego staraj się dobierać szampony czy maski z fizjologicznym, kwaśnym pH. Takim szamponem jest np. Klorane z wyciągiem z piwonii. Ekstrakt z piwonii stosowany jest m.in. w leczeniu skóry trądzikowej. Pomaga w gospodarce sebum w skórze.

    Jak nawilżyć suchą skórę głowy − domowe sposoby

    Istnieje też szereg domowych sposób, które pomogą Ci poradzić sobie z suchą skóra na głowie.

    Jak już wspomniałam za swędzącą i suchą skórę głowy może odpowiadać zaburzone pH skóry. Możesz je przywrócić dzięki sokowi z cytryny. Jest ona kwaśna i obniży pH skóry. Pamiętaj jednak, że sok z cytryny może sam w sobie podrażniać skórę, dlatego dobrze go rozcieńcz wodą lub oliwą.

    domowe sposoby na suchą skórę głowy

     

    Na przesuszoną skórę głowy, o ile nie jest to problem dermatologiczny o podłożu grzybiczym lub bakteryjnym, możesz zastosować łagodzącą maskę na bazie miodu, jogurtu czy aloesu.

    domowa maska do włosów na bazie miodu

     

    Jeżeli masz problem z zatkanymi porami i chcesz oczyścić skórę głowy, do szamponu lub maski do włosów możesz dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego lub mięty. Olejek z drzewa herbacianego działa antyseptycznie, ale także pomoże Ci oczyścić pory skóry, przez co wyreguluje proces nawilżania skóry głowy.

    Jak widzisz istnieje wiele sposobów na nawilżenie skóry głowy. Bardzo ważne jest jednak, żeby przy wyborze szamponu do włosów, wziąć także pod uwagę jego właściwości nawilżające. Szukaj zawsze w szamponie prowitaminy B5 lub pantenolu. Unikaj natomiast silnych detergentów takich jak SLS czy SLES.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora