Jak pokonać zespół bolesnego barku. Profilaktyka to słowo klucz!

12. 12. 2017 · Magdalena Stoczyńska · 3 minuty czytania
  • profilaktyka
Jak pokonać zespół bolesnego barku. Profilaktyka to słowo klucz!

Staw barkowy to najbardziej mobilny i jednocześnie najbardziej narażony na kontuzje staw Twojego ciała. Problemy z barkiem mogą wynikać z urazów, przeciążeń, chorób wrodzonych lub nabytych. Te schorzenia mogą natomiast powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w ruchu. Dowiedz się, czym jest zespół bolesnego barku i co zrobić, żeby mu zapobiec.

Co powoduje zespół bolesnego barku? Choroba lekkoatletów

Zespół bolesnego barku to dolegliwość, która zwykle dotyka osoby w średnim wieku i starsze. Często chorują również młodzi sportowcy, głównie lekkoatleci, piłkarze ręczni, koszykarze czy bokserzy. Pod nazwą zespół bolesnego barku kryje się nie jedna, a wiele schorzeń dotyczących barku. Przyczyną choroby może być przeciążenie tkanek miękkich, uszkodzenia ścięgien, zapalenie tkanek miękkich okołostawowych lub zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowego. Leczenie dolegliwości zależy przede wszystkim od przyczyny bolesnego barku.

kobieta z bólem ręki

Jakie objawy daje zespół bolesnego barku? Ból, który utrudnia ruch

Objawy zespołu bolesnego barku najczęściej narastają stopniowo, w ciągu paru tygodni. Typowy dla tego schorzenia jest ból barku, który nasila się przy poruszaniu ramieniem. Ból ten powoduje ograniczenie ruchomości w stawie barkowym. Przy bolesnym barku możesz mieć problem z wykonywaniem prac domowych lub nawet ubieraniem się. Bywają też tak dotkliwe, że paraliżują całą rękę. Poruszanie nią staje się wtedy bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe. Bywa, że towarzyszy temu obrzęk okolicy barku.

mężczyzna z bolącym barkiem

Jak powstrzymać zespół bolesnego barku? Profilaktyka to podstawa!

Powrót do zdrowia może zająć miesiące, a niekiedy nawet lata. Skuteczne leczenie zespołu bolesnego barku nie jest łatwym zadaniem. Ważna jest szybka i trafna diagnoza, dzięki której poznasz przyczyny schorzenia i wprowadzisz plan naprawczy.

kobieta na rehabilitacjach

Jeżeli ból barku trwa dłużej niż 10 dni i jest niezależny od ustawienia ręki, koniecznie odwiedź lekarza. Zwróć się o pomoc także wtedy, kiedy masz objawy stanu zapalnego: obrzęk w stawie, który jest wyraźnie cieplejszy i bolesny przy każdym ruchu. Diagnostyka polega na dokładnym badaniu, a niekiedy wymaga dodatkowych badań obrazowych czy laboratoryjnych.

Kluczowe jest rozpoczęcie rehabilitacji i postępowanie zapobiegawcze, które polega na wyeliminowaniu przyczyny bólu (np. ograniczenie dźwigania przedmiotów czy unikanie szarpnięć). Jeśli ból będzie się nasilał, warto nie eksploatować dodatkowo stawu i dać mu chwilę na regenerację przy jednoczesnym stosowaniu np. okładów z lodu, działających przeciwzapalnie i kojąco. W razie silniejszych dolegliwości rozwiązaniem mogą się okazać zabiegi fizykalne z łagodnymi ćwiczeniami rozciągającymi i nagrzewaniem (w postaci przewlekłej). Natomiast w ostrym stanie lepsze efekty da leczenie zimnem. Dodatkowo warto wspomóc się terapią laserem, elektroterapią i jonoforezą.

jonoferezą na zespół bolesnego barku

Ważne jest również to, co można zrobić samemu. Pamiętaj:

  • unikaj gwałtownych ruchów, które powodują ból
  • staraj się nie obciążać nadmiernie chorego stawu
  • utrzymuj ruchomość stawu przez wykonywanie niezbyt forsownych ćwiczeń − gdy ruchy w stawie barkowym sprawiają Ci ból, oszczędzasz staw i nieświadomie go unieruchamiasz. Niestety, może to powodować utrwalenie się zmian chorobowych i pogłębienie problemu
  • ćwicz mięśnie posturalne grzbietu – w ten sposób dbasz nie tylko o prawidłową postawę ciała, ale też przywracasz równowagę w mięśniach otaczających staw barkowy
  • rozciągaj mięśnie grzbietu i klatki piersiowej – Twoim barkom przyda się chwila odpoczynku, szczególnie, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia

Więcej artykułów na ten temat

Magdalena Stoczyńska