Jak się uspokoić w stresującej sytuacji? Sprawdzone sposoby!

3. 6. 2019 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
 • redukcja stresu

Stres atakuje człowieka co dzień. Może być związany z konkretnymi nerwowymi sytuacjami lub występować dłużej i wiązać się z przewlekłymi problemami. Niestety, stres często zamiast mobilizować do działania potrafi obezwładniać i źle wpływać na zdrowie. Na szczęście istnieją sposoby, żeby dobrze sobie z nim radzić.

Po co Ci stres i nerwy?

Stres to niestety nieodłączny element ludzkiego życia i każdy ma z nim do czynienia. Na wszystkich etapach Twojego życia pojawiają się stresujące sytuacje. Stresować możesz się pracą, zdrowiem, pieniędzmi czy też relacjami z innymi ludźmi.

U każdego stres może objawiać się w inny sposób. U niektórych mogą pojawić się wypieki na twarzy czy drżące dłonie, u innych pustka w głowie i problemy z mówieniem.

Sprawdź też leki i preparaty na stres i uspokojenie.

jak uspokoić nerwy

Część osób może wręcz nie dostrzec u siebie objawów stresu. Ale takie osoby będą uskarżać się na bole głowy czy problemy trawienne, albo inne, na pierwszy rzut oka, niezwiązane ze stresem objawy.

Jak ciało reaguje na stres?

Czy reagujesz na stres głośno, impulsywnie i dajesz upust emocjom, czy też zamykasz się w sobie − Twoje ciało nie pozostaje obojętne na działanie stresu. Skutki działania stresu na ciało można podzielić na te widoczne od razu i te dalekosiężne.

To, co widzisz od razu u zdenerwowanego człowieka to trzęsące się lub nadmiernie spocone dłonie. Często, gdy dopadają Cię nerwy, pojawia się problem z zebraniem myśli lub najzwyczajniej z wydaniem z siebie głosu czy poprawnym wysłowieniem się. Dodatkowo, może pojawić się suchość w gardle, która również nie pomaga w mówieniu. Kiedy w nerwach Twoje serce bije szybciej i a Twoje ciało jest bardziej spięte (dosłownie, bo pojawia się nadmierne napięcie w mięśniach).

W dalszej perspektywie niestety często nie jest lepiej. Przedłużający się i ciągły stres może prowadzić do wielu chorób. Może on nie tylko pogarszać samopoczucie i odbierać siły do działania, ale również prowadzić do bezsenności czy depresji.

Sprawdź też zioła, suplementy i tabletki na dobry nastrój.

jak się uspokoić i wyciszyć

Ponadto silne stresy mogą przekładać się na problemy z układem sercowo-naczyniowym w późniejszych latach życia. To właśnie przewlekłemu stresowi przypisuje się fakt, że choroba wieńcowa i problemy z sercem stały się bolączką współczesnej cywilizacji.

Jak się szybko uspokoić?

Stres jest nieodłącznym elementem Twojego życia i często ma działanie motywujące, a co za tym idzie, w odpowiedniej ilości jest potrzebny. Trzeba jednak umieć dobrze do niego podchodzić i prawidłowo na niego reagować. Tak, żeby nie przejął on kontroli nad Twoim życiem, a jedynie pchał do działania.

Istnieje wiele różnych metod, jak się uspokoić nerwy w stresujących sytuacjach. Warto o nich pamiętać i testować je wszystkie po kolei lub łączyć ze sobą, żeby sprawdzić, która najlepiej sprawdzi się u Ciebie i pomoże radzić sobie z problemami na co dzień.

Sprawdź też, jak poradzić sobie ze stresem w pracy.

Oto niektóre z metody na uspokojenie:

1. Zrób parę głębokich wdechów (pomogą uspokoić ciało i nabrać dystansu)

2. Policz do 10 lub wykonaj w głowie jakieś proste działanie matematyczne (poprawi to koncentracje i skupi uwagę przez chwile na innej czynności)

metody na uspokojenie

3.Jeśli to możliwe, dobrze jest zmienić choć na chwilę otoczenie − iść na spacer, wyjść na zewnątrz zaczerpnąć powierza (pomoże to uporządkować myśli i rozluźni ciało)

4. Pomyśl o czymś przyjemnym, najlepiej czymś, co dzieje się w innym, odległym i spokojnym miejscu (w ten sposób oderwiesz na chwilę uwagę od stresującej sytuacji) − to dobry przykład, jak się uspokoić przed egzaminem

jak się uspokoić przed egzaminem

5.Pomyśl o konsekwencjach swojego działania i postaraj się, tak zareagować na daną sytuację, żeby jej nie pogorszyć, czy też nie przenieść swojej złości na osoby postronne

6.Pamiętaj, żeby znaleźć czas na aktywny odpoczynek po stresującym dniu, taki który pozwoli oderwać myśli i sprawi, że ciało poczuje się lepiej, pozbywając się całego napięcia

co na stres i nerwy

W opanowaniu napięcia może pomóc Ci też technika Mindfulness. Sprawdź, na czym ona polega: Medytacja mindfulness - sposób na "przeczytanie" swojego umysłu?

Co na stres i nerwy?

Jak się uspokoić i wyciszyć? W aptece możesz dostać bez recepty ziołowe leki na uspokojenie. Występują one zarówno w formie tabletek, jak i kapsułek, pastylek do ssania czy syropów, herbatek i kropli.

Będą one działać wyciszająco, relaksująco, zmniejszać napięcia i ułatwiać zasypianie. Preparatów tego typu jest na rynku bardzo dużo i zazwyczaj mają w swoim składzie zioła takie jak: melisa, waleriana, lawenda czy chmiel.

Dodatkowo, mogą pojawić się składniki takie jak melatonina i magnez z witaminą B6. Preparaty te można stosować bezpiecznie w nerwowych sytuacjach czy też problemach z zasypianiem. 

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Irmina Turek
  Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Irmina Turek
  Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
  Przeczytaj więcej od tego autora