Jak spędzać czas z dzieckiem na wakacjach?

27. 6. 2018 · Agnieszka Kawa · 6 minut czytania
 • wychowanie dziecka

Sezon wakacyjny trwa. Dzieci oczywiście bardzo się cieszą z tego powodu. Gorzej z rodzicami. Bo teraz przed nimi stoi zadanie zapewnienia świetnej i bezpiecznej zabawy dla dziecka i całej rodziny. Zobacz, jak spędzać czas z dzieckiem na wakacjach i czerpać z tego jak najwięcej radości!

Wakacje bez dzieci – jak to zorganizować?

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wysłanie dziecka do dziadków lub jakiś obóz. A rodzajów takich wyjazdów jest mnóstwo: obozy jeździeckie, kolarskie, taneczne, itd. Bez problemu znajdziesz obóz odpowiadający zainteresowaniom Twojej pociechy. Co więcej, taki wyjazd może być świetną okazją do rozbudzenia jakiejś pasji u dziecka.

Obozy i kolonie organizowane są nie tylko przez biura podróży, ale także przez szkoły, organizacje pozarządowe (też harcerskie) czy Kościół. Oczywiście różny jest też koszt takich wyjazdów. Wiele z nich jest dotowanych (przez państwo, szkołę czy zakład pracy).

Sprawdź też kosmetyki przeciwsłoneczne dla dzieci.

Wakacje z dziećmi

Niestety, wakacje u babci lub na kolonii nie zawsze są możliwe. Poza tym wakacje trwają aż 2 miesiące. Nawet najbardziej wyrodni rodzicie zdążą zatęsknić za swoimi dziećmi. Dlatego każdy rodzic musi być przygotowany na ten czas i mieć w zanadrzu jakieś zabawy wakacyjne dla dzieci.

Wakacje przyjazne dzieciom, czyli wspólny wyjazd to dobry pomysł

Uważam, że świetnym rozwiązaniem jest wspólny rodzinny wyjazd na wakacje. Nic tak bardzo nie jednoczy rodziny, jak wspólna przygoda!

Oto sposoby, żeby odpocząć na wakacjach z dziećmi:

1. Weź na urlop dziadków. Oni będą zachwyceni, że mogą spędzić czas z wnukami, gdy Wy będziecie mogli choć chwilę odpocząć.

Wakacje z dziećmi i dziadkami

2. Wybierz na wakacje miejsce „przyjazne dzieciom”, czyli takie, które zapewnia atrakcje dla małych i większych szkrabów. Teraz ośrodki prześcigają się w pomysłach, jak umilić czas dzieciom na wspólnych wakacjach

3. Zaplanuj wakacje wspólnie z dziećmi. Wspólne planowanie wakacji ma wiele zalet. Jeżeli włączysz dzieci w podejmowanie decyzji, możesz mieć pewność, że zarówno miejsce, jak i atrakcje będą pasować wszystkim członkom rodziny. Zwiększa to szanse na to, że dziecko nie będzie się za bardzo nudzić, ani narzekać.

Sprawdź też, jak leczyć mokry kaszel u dzieci.

Wspólne wakacje z dziećmi

Pomysły na wakacje w domu

Wakacje w domu wcale nie muszą oznaczać czasu spędzonego przed telewizorem czy komputerem. Co zrobić, żeby odciągnąć swoje dziecko od komputera?

Oto moje propozycje na kreatywne zabawy dla dzieci w domu:

1. Zabawy plastyczne i techniczne

Jak byłam dzieckiem, w zabawach plastycznych miałam do dyspozycji jedynie kredki i brudzącą plastelinę. A teraz możesz stworzyć swojemu dziecku prawdziwy warsztat artysty! Ciastolina, piankolina czy piasek kinetyczny to tylko niektóre przykłady. Sama miałam okazję przetestować już te nowe wynalazki i nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła bawić się nimi razem z moją córką. Inne zabawy plastyczne to np. odrysowywanie cieni, malowanie na szkle, malowanie stopami czy łokciami.

2. Zabawy muzyczne i rytmiczne

Układy taneczne do piosenek Spice Girls i Britney Spearas to były zabawy mojego dzieciństwa. Mimo że nie mam słuchu muzycznego, to zabawy te sprawiały mi ogromną frajdę. Taniec nowoczesny, z szarfami lub z pałeczkami, samba czy freestyle – ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Jak nie masz pomysłu, to od czego jest Youtube!

Sprawdź też, czym zająć dziecko podczas kwarantanny.

Zabawy dla dzieci podczas wakacji

3. Wspólne obowiązki

Pamiętaj, że często najlepszą zabawą dla dziecka jest robienie „dorosłych rzeczy” razem z rodzicami. Takie wspólne sprzątanie czy gotowanie może być nieco bardziej czasochłonne dla Ciebie, niż gdybyś wykonywała domowe obowiązki sama, ale z pewnością będzie to ogromna frajda dla Twojego dziecka. Nie mówiąc o wartości edukacyjnej takich zabaw!

 

 

Ja z niecierpliwością czekam na moment aż moja córka przyniesie mi śniadanie do łóżka. Słyszałam kiedyś, że takie cuda się zdarzają!

Wspólne obowiązki podczas wakacji

Zabawy  z dzieckiem na świeżym powietrzu

Jeżeli tylko pogoda na to pozwala najlepiej jest spędzać czas na świeżym powietrzu. Tutaj są nielimitowane możliwości zabawy. Pamiętaj, że dla dziecka wszystko jest interesujące. Strumyk wydaje się być wtedy rwącą rzeką, a robaki najciekawszymi stworzeniami na świecie. Czasem naprawdę niewiele potrzeba, żeby zainteresować dziecko. Wspólny spacer, wycieczka rowerowa może okazać się niezapomnianą przygodą! Zwłaszcza, jak będziecie musieli się chować przed groźną burzą.

Wakacje z dziećmi na świeżym powietrzu

Co można robić z dzieckiem na zewnątrz? Basen, piaskownica, jazda na rolkach lub hulajnodze, gra w klasy czy „w gumę”, badminton, puszczanie latawca czy zabawa w chowanego. Te klasyki nigdy nie wyjdą z mody i naprawdę się sprawdzają! Bardzo dobrym pomysłem, który wymaga jednak pewnego przygotowania, jest zabawa w podchody czy też poszukiwanie skarbów.

„W czasie zabawy na świeżym powietrzu nie można zapomnieć o fotoprotekcji, czyli ochronie skóry dziecka przed szkodliwym działaniem promieni UV. Nawet w pochmurny dzień do skóry docierają promienie ultrafioletowe, które uszkadzają ją i  grożą poparzeniem. Przed wyjściem z domu posmaruj dokładnie skórę malucha kremem z filtrem o faktorze ochrony SPF 50 i powtarzaj aplikację kremu co 2 − 3 godziny”

− pisze lekarz, Aleksandra Malewska.

Jestem molem książkowym, więc nie mogę pominąć tej kwestii: wspólne czytanie! To zawsze dobry pomysł na kreatywne spędzanie czasu z Maluchem. Nawet, gdy pogoda nie dopisuje, możesz schować się we wspólnie zbudowanym schronie i czytać książki!

Sprawdź też, jak wychować dziecko bez krzyku.

Czytanie z dziećmi podczas wakacji

Gdy dziecko umie już czytać można zabawić się w czytanie z podziałem na role. Warto zaangażować w to innych członków rodziny. Tak wspólnie spędzony czas z pewnością zaowocuje w dorosłym życiu Twojego dziecka.

Jak spędzać czas z dzieckiem? To zależy… Każde dziecko jest inne. Jedno woli samotnie rysować i kolorować, inne nie jest w stanie ani chwili usiedzieć na miejscu. To Ty znasz swoje dziecko najlepiej! Dlatego najważniejsze to znaleźć takie zabawy, które będą odpowiadać zainteresowaniom i temperamentowi Twojego dziecka.

Więcej artykułów na ten temat

 • Bunt dwulatka – czym jest i jak się przygotować na burzę?

  Bunt dwulatka – czym jest i jak się przygotować na burzę?

  · 9 minut czytania
  • wychowanie dziecka
  • opieka nad dzieckiem
  Bunt dwulatka to powszechne zjawisko. Żeby sobie z nim poradzić, stawiaj jasne granice i naucz się mówić „nie”. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z naszego artykułu!
 • Jak być mamą i pozostać sobą? Bo bycie mamą to sztuka!

  Jak być mamą i pozostać sobą? Bo bycie mamą to sztuka!

  · 5 minut czytania
  • wychowanie dziecka
  Wychowanie dzieci wiąże się z wieloma trudnościami. Jak znaleźć chwilę dla siebie? O czym pamiętać, aby zachować równowagę psychiczną? Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku!
 • Jak być dobrym ojcem i nie zwariować?

  Jak być dobrym ojcem i nie zwariować?

  · 6 minut czytania
  • wychowanie dziecka
  Bycie dobrym ojcem wymaga ogromnej empatii oraz cierpliwości. Co zrobić, by być wzorem i podporą dla swoich dzieci. Co powinno wyróżniać idealnego tatę? Sprawdź!