Jak spędzić walentynki jako młodzi rodzice?

31. 1. 2019 · 4 minuty czytania

Walentynki to doskonały sposób budowania relacji, ale czy można pozwolić sobie na randkę, będąc młodymi rodzicami? Czy zostawienie dziecka pod opieką niani to dobry pomysł? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jak spędzić walentynki jako młodzi rodzice?

Walentynki to nie tylko świetna okazja do zaręczyn, wyznawania sobie miłości czy miłosnych uniesień. To także dobry moment na odpoczynek dla świeżo upieczonych rodziców. Jak spędzić czas tylko we dwoje? Czy rozstanie z dzieckiem to dobry pomysł? Zobacz, dlaczego warto pielęgnować więź między rodzicami także bez dziecka.

Dziecko a małżeństwo

Jeżeli jesteś młodym rodzicem, to polecam Ci obejrzenie zeszłorocznego filmu Tully. Jest to historia zagubionej i przemęczonej matki, która rodzi 3. dziecko. Choć bohaterka na początku była niechętna zatrudnieniu niani do nowonarodzonego członka rodziny, zmęczona mama postanawia spróbować. Film jest trudny i niekomfortowy dla widza, ale w poruszający sposób dotyka problemów codzienności macierzyństwa.

Psycholog J. Urbańska mówi, że zmęczenie powinno Cię skłonić do szukania możliwości odpoczynku. Przy ciągłym niedosypianiu, stresie, braku czasu dla siebie często pojawiają się objawy psychiczne, które prowadzą do chronicznego zmęczenia. Takie warunki mogą osłabiać relację małżeńską, pomimo najlepszych chęci.

Sprawdź też, czym jest coparenting.

matka z dzieckiem

 

Jak dbać o miłość w małżeństwie? Rozwiązaniem będzie praca nad zmianą zachowań i pielęgnowanie wspólnych rytuałów we dwoje. Większość matek ma poczucie, że nikt inny nie zaopiekuje się ich dzieckiem tak, jak one same. Psycholog dziecięcy M. Kielbratowska zwraca uwagę na wartość dodaną interakcji dziecka z inną, zaufaną osobą. Uważa to za inwestycję w emocjonalny rozwój dziecka.

rodzice trzymający niemowlaka

 

Co można robić w walentynki?

Dobrą okazją do pielęgnowania intymnej więzi i sentymentalnego powrotu do romantycznych chwil są walentynki. Rodzicami będziecie już zawsze i trzeba to sobie uświadomić, jak zwraca uwagę J. Urbańska. Dlatego warto nauczyć się dbać o swój odpoczynek.

Romantyczny wieczór najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem, żeby uniknąć ewentualnych przeszkód (np. brak stolika w ulubionej restauracji). Będzie to również okazja, żeby cieszyć się nadchodzącym dniem dużo wcześniej.

Sprawdź też pomysł na walentynkowy prezent.

Pomysł na walentynki we dwoje:

1. Kolacja inna niż zwykle

Nic tak nie wprawia w dobry nastrój, jak dobre jedzenie. Najlepiej przygotowane przez doskonałego szefa kuchni. Żeby urozmaicić wieczór, warto wypróbować nową (np. bałkańskiej, tureckiej) kuchnię i przenieść się chociaż na chwilę do innego kraju. Wiele restauracji oferuje menu degustacyjne, co jest wizytówką szefa kuchni i okazją do poznania charakteru restauracji. W Internecie znajdziesz wiele blogów i portali, które gromadzą recenzje na temat restauracji. Skorzystaj z nich!

szampan do kolacji

 

2. SPA dla ciała i ducha

Romantyczny relaks w SPA pomoże Wam odprężyć ciało, wyciszyć ducha i pobudzić zmysły. Możecie liczyć na aromaterapeutyczny masaż, kojącą ucho muzykę, serię zabiegów relaksacyjnych oraz poczęstunek lub kolację dla dwojga.

3. Domek w górach

Noc w drewnianym domku z kominkiem, wino i wieczorny kulig? To świetna propozycja dla mieszkańców małopolski i okolic, a także miast z dobrymi połączeniami lotniczymi w stronę Krakowa. Najpiękniejsze domki i ofertę kuligu znajdziesz w okolicach Zakopanego. Ponadto coraz bardziej popularna jest agroturystyka, która daje Ci możliwość na walentynki w domu we dwoje.

4. Źródła termalne

Kąpiel w gorących źródłach przy świetle zachodzącego słońca, w pobliżu natury jest dobrą propozycją dla par, którym nie przeszkadza obecność innych osób. Zaletą basenów termalnych jest ich rozbudowana struktura – znajdziecie tam również miejsca, w których możecie zaszyć się we dwoje.

 Sprawdź też właściwości wód termalnych.

termy we dwoje na walentynki

Jak spędzić walentynki w domu?

Walentynki w domu we dwoje nie muszą być nudne! Jeżeli udało Wam sie znaleźć opiekunkę do dziecka lub zawieźć dziecko do dziadków, macie sporo możliwości. Warto zastanowić się, co najbardziej lubicie robić razem.

2 dni lub dzień wcześniej zaplanujcie walentynkowe menu. Żeby poczuć sie, jak w restauracji możecie pokusić się o przygotowanie przystawek, dania głównego i deseru. Możecie też wypożyczyć projektor, jeżeli zdecydujecie się na wspólny seans. Zróbcie swoje małe intymne kino!

wspólny seans na walentynki

 

Małe podarunki dodadzą chwili magicznego charakteru. Nie zapomnijcie o zabawie! Może to być nowa gra kupiona specjalnie na tą okazję, wspólny taniec przy ulubionej muzyce lub masaż z przygotowanymi wcześniej akcesoriami (stół, olejki, muzyka relaksacyjna, stłumione światło).

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Natalia Klonowska
  Natalia Klonowska
  Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Natalia Klonowska
  Natalia Klonowska
  Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
  Przeczytaj więcej od tego autora