Jak szybko pozbyć się nietrzymania moczu po ciąży?

4. 6. 2019 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • zdrowa mama

Nietrzymanie moczu to bardzo powszechna i często występująca przypadłość. Objawy mogą pojawić się również po porodzie. Jak sobie z nimi radzić i jak nie pozwolić, żeby wpłynęły na jakość Twojego życia? Zobacz, jak szybko pozbyć się nietrzymania moczu po ciąży.

Nietrzymanie moczu po porodzie − kiedy występuje?

Prawdopodobieństwo wystąpienia nietrzymania moczu u kobiet rośnie wraz z liczbą ciąż i porodów. Dodatkowo, bardziej narażone na wystąpienie objawów są kobiety po porodach drogą naturalną. Nietrzymanie moczu po cesarce zdarza się rzadziej.

Do nietrzymania moczu po porodzie będą przyczyniały się również: otyłość, występowanie częstych zaparć, przebycie różnego rodzaju operacji ginekologicznych.

mama i dziecko zaraz po porodzie

Nietrzymanie moczu − co to jest?

Nietrzymanie moczu po ciąży to problem, który polega na mimowolnym i nieświadomym oddawaniu moczu. Może prowadzić albo do całkowitego, albo tylko częściowego opróżniania pęcherza moczowego, kiedy tego nie chcesz.

W prawidłowych warunkach mocz gromadzony w pęcherzu jest zatrzymywany poprzez mięśnie miednicy, które otaczają cewkę moczową i zaciskają się, przez co nie pozwalają na oddawanie moczu. Dopiero świadome ich rozluźnienie powoduje mikcję, czyli oddanie moczu. O tym, kiedy pęcherz jest pełny dowiadujesz się dzięki sygnałowi, jaki rozciągnięty pęcherz wysyła do mózgu. Dlatego oddawanie moczu zazwyczaj następuje po świadomej decyzji o rozluźnieniu mięśni miednicy.

Wyróżniamy:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – występuje przy wysiłku, treningu, kichaniu (50-70% osób z nietrzymaniem moczu)
  • z parć naglących – wyciek moczu poprzedzony uczuciem parcia – częsta przyczyna to nadreaktywny pęcherz (20-30% osób z nietrzymaniem moczu)
  • mieszane (połączenie dwóch powyższych)
  • pozacewkowe ( np., w przebiegu zatoki pęcherzowo-pochwowej)

Najczęściej występującym typem nietrzymania moczu jest nietrzymanie wysiłkowe. Wiąże się ono bezpośrednio z osłabieniem mięśni miednicy i niedostatecznym zaciskaniu cewki moczowej i hamowaniu przepływu. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, do posikiwania dochodzi najczęściej przy wysiłku fizycznym czy też podczas śmiechu, kichania czy kaszlu.

problem z nietrzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu po porodzie − leczenie po porodzie

W zależności od przyczyny, rodzaju i intensywności nietrzymania moczu, istnieje wiele sposobów jak radzić sobie z tą chorobą. Podstawowymi zaleceniami jest modyfikacja trybu życia, a konkretniej zmniejszenie masy ciała, ograniczenie spożycia alkoholu i napojów kofeinowych.

U kobiet, u których występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu, także po ciąży, zaleca się ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla. Takie ćwiczenia mogą nawet całkowicie wyleczyć chorobę i zlikwidować krępujące objawy. Jak wykonywać ćwiczenia? Nie polecane jest ćwiczenie mięśni Kegla podczas oddawania moczu − tzw. metoda powstrzymywania strumienia moczu.  Lepiej na zmianę zaciskaj i rozluźniaj mięśnie Kegla „na sucho”, kiedy siedzisz, leżysz, stoisz, spacerujesz, etc. Żeby ćwiczenia tego typu przyniosły dobre efekty wykonuj je regularnie.

Możesz też zasięgnąć opinii specjalisty rehabilitanta uroginekologicznego. Być może za Twoje nietrzymanie moczu odpowiada nie tylko za duże rozluźnienie mięśni, ale też zbyt duże napięcie mięśniowe w obrębie miednicy. Niektórzy polecają też metodę rehabilitacji mięśni dna miednicy polegającą na elektrostymulacji mięśni. Pomaga ona wzmocnić mięśnie i utrzymać ich napięcie.

badanie nietrzymania moczu po ciąży

Jeśli trening nie daje zadowalających efektów po konsultacji z lekarzem możesz rozważyć zastosowanie odpowiednich leków lub zabiegów pomagających na nietrzymanie moczu. Leki przepisane przez lekarza mogą wspomóc napięcie mięśni zwieracza wewnętrznej cewki moczowej. Bardzo często jednak leki działają tylko w czasie ich stosowania. Nie warto więc rezygnować z ćwiczeń. Czasem lekarz może polecić Ci nawet zabiegi chirurgiczne, które jednak nie zawsze dają trwały efekt.

Nietrzymanie moczu po porodzie − jak sobie radzić?

Produktami higienicznymi, które będą pomocne przy nietrzymaniu moczu są wkładki urologiczne dla kobiet − Seni Lady czy majtki chłonne − Seni Active. Wkładki urologiczne są przeznaczone dla osób z kropelkowym i lekkim  nietrzymaniem moczu. Są komfortowe, dyskretne i neutralizują zapach. Majtki chłonne są polecane dla kobiet, u których objawy są bardziej nasilone. Jednak pomimo większej chłonności produkty te pozwalają zachować komfort i higienę.

nietrzymanie moczu po ciąży

Niestety problem nietrzymania moczu jest dalej uważany za krępujący i bywa bagatelizowany. Wiele kobiet nie zgłasza problemów z pęcherzem podczas wizyty u ginekologa i niepotrzebnie zmienia swój dotychczasowy styl życia, bo krępują je problemy z nietrzymaniem moczu. Obecnie na rynku obecnych jest wiele preparatów higienicznych, które pomagając utrzymać czystość i higienę przy dolegliwościach tego typu i ukryć całkowicie objawy.

Więcej artykułów na ten temat