Jak utrzymać związek na odległość? Czy to ma sens?

13. 8. 2017 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
 • relacje

Dopadła Cię konieczność życia w związku na odległość, a może jest to świadoma decyzja, Twoja lub/i partnera? Relację można utrzymać. Poza odpowiednim nastawieniem obu stron, ważne będą umiejętności komunikacyjne, zaangażowanie i nawet jeśli to odległa perspektywa – wspólny cel.

Czy związek na odległość ma sens? Sens jest tam, gdzie sami potrafimy go dostrzec. W związku na odległość obie strony muszą być zdecydowane na taki typ relacji.

Niestety bardzo często jest to konieczność: emigracja zarobkowa, możliwość rozwoju, kariera lub po prostu inne miejsce zamieszkania od początku znajomości. Zobacz, jak dbać o związek na odległość oraz jakprzetrwać najtrudniejsze momenty.

Utrzymaj więź emocjonalną i intymną

Ludzi, którzy na co dzień żyją obok siebie łączy bliskość, ciągła obecność, a nawet pewna rutyna. Warto więc stworzyć pewną regułę, która dam nam poczucie bezpieczeństwa, poprzez swoją powtarzalność i zapewni poczucie stałości w relacji na odległość.

Rytuały, których warto spróbować to np.:

 • regularne spotkania na Skype, kobieta używa tableta
 • krótkie foto-story na zakończenie dnia, tygodnia,
 • planowanie wspólnych spotkań, wycieczek, randek oraz wspominanie poprzednich,
 • intymne rozmowy, czy nawet tak prozaiczna rzecz, jak umawianie równoległych seansów filmowych, a potem dyskusje na ten temat.

Jako zaletę związków na odległość często wymienia się pewnego rodzaju ekscytację, ktora rodzi się z napięcia i oczekiwania na spotkanie. Coś podobnego odczuwamy na poczatku znajomości, a często to zanika lub nabiera innego charakteru, gdy para już zaczyna mieszkać ze sobą i cieszy się swoją obecnością każdego dnia.

Niejednokrotnie brak tych emocji decyduje o osłabieniu relacji, popycha do poszukiwania nowych wrażeń – para żyje razem, ale osobno. Warto wykorzystać tą zaletę związku na odległość, podtrzymywać płomień i namiętność, dążyć do spotkań – czekanie wzmaga apetyt.

Wspieraj, ufaj, ale nie ukrywaj emocji

Nie da sie ukryć negatywnych emocji, ale nigdy nie powinny górować nad Tobą. Wszystko można przekazać w odpowiedni sposób – nawet wątpliwości, które nachodzą większość par w takiej sytuacji.

Każdy ma chwile zwątpienia. Niestety, często taka postawa wpływa też na odczucia partnera. Warto skupiać się na pozytywnych aspektach relacji, okazać zaufanie, zrozumienie – to działa w obie strony.

Zadawaj pytania, pokaż, że potrafisz słuchać, że cieszą Cię sukcesy Twojej połówki. Zwłaszcza, gdy partner wyjeżdża w celach zarobkowych albo pragnie się rozwijać. Opowiadaj też o sobie, swoich radościach, problemach – mów wprost, gdy potrzebujesz mentalnego wsparcia.

Nie oczekuj od partnera, że domyśli się, czego oczekujesz – już bez tego komunikacja między Wami jest utrudniona, bo pozbawiona aspektu fizycznego. To może budzić pewne frustracje i napięcia, nie warto dokładać nowych.

 

Prezerwatywy posiadające dodatkowe nawilżenie, zapewniają ochronę.
Żel intymny i do masażu z kojącym aloesem, zmniejsza suchość pochwy.
Prezerwatywy wykonane ze Skynfeelu, dla osób uczulonych na lateks.

 

Wykorzystaj wolny czas - zadbaj o siebie, swój rozwój

spotkanie przyjaciółekNie zapomniaj o sobie, rozwijaj pasje, utrzymuj kontakty z przyjaciółmi – wykorzystaj to, że masz wiecej czasu dla siebie, możesz robić rzeczy, na które masz ochotę i nie musisz iść na kompromis.

Dbanie o siebie pomoże odłożyć negatywne myśli oraz emocje na bok, przetrwać w związku na odległość i wzmocnić poczucie własnej wartości (zwłaszcza, gdy partner robi karierę).

Wspólny cel, wspólne marzenia

Życie na odległość nie może trwać w nieskończoność. Chyba, że wybraliście typ relacji LAT (living apart together) i jest to plan na najbliższą przyszłość.

Taka decyzja jest najczęściej związana z określonym typem osobowości – związek LAT wybierają indywidualiści, ludzie, którzy potrzebują swobody w życiu, cenią sobie swoją wolną przestrzeń, nie lubią kompromisów, duży nacisk kładą na robienie kariery.

W każdym razie bardzo ważne jest posiadanie wspólnego celu. Dla jednych będzie to rodzina (lub już jest), dla innych budowa wspólnego domu. Może to być wspólny biznes, marzenia, pasje – na przykład podróże, wyjazdy na koncerty, prowadzenie wspólnego bloga itp.

Taka wizja może uchronić relację przed nagłym rozpadem. Jest to integralna część udanego związku - coś, co zbliża ludzi do siebie, bez względu na odległość, która ich dzieli.

Najnowsze artykuły

 • „Mąż nie chce drugiego dziecka" − walczyć czy się z tym pogodzić?

  Pragniesz drugiego dziecka, ale Twój mąż ma zupełnie inne zdanie? Jeśli tak, przeczytaj nasz artykuł i zastanów się, co możesz zrobić, by wpłynąć na jego decyzję! 
  • kryzys w związku
  „Mąż nie chce drugiego dziecka" − walczyć czy się z tym pogodzić?
  • kryzys w związku
 • Kłótnie w związku − początek końca czy naturalna kolej rzeczy?

  Kłótnie zdarzają się nawet w najlepszym związku. Niestety, zdarza się, że ranią drugą osobę. Jak się przed tym uchronić? Co zrobić, by nie doprowadzić do sytuacji destrukcyjnych? Czego unikać? Sprawdź!
  • kryzys w związku
  Kłótnie w związku − początek końca czy naturalna kolej rzeczy?
  • kryzys w związku
 • Kobieta bluszcz - co sprawia, że nie może żyć bez mężczyzny?

  Kobieta bluszcz – tym mianem określa się zaburzenie osobowości polegające na przywiązaniu i dużej zależności od partnera. Jak uwolnić się od toksycznych relacji w związku? Sprawdź!
  • kryzys w związku
  Kobieta bluszcz - co sprawia, że nie może żyć bez mężczyzny?
  • kryzys w związku
 • Jak poradzić sobie z rozstaniem z małżonkiem?

  Czy wiesz, że blisko 1/3 Polaków co roku podejmuje decyzję o rozwodzie? Rozstanie bywa bardzo bolesne. Jak poradzić sobie w tej trudnej sytuacji? Sprawdź!
  • kryzys w związku
  Jak poradzić sobie z rozstaniem z małżonkiem?
  • kryzys w związku

Przeczytaj także

Więcej artykułów na ten temat