Jak utrzymać związek na odległość? Czy to ma sens?
Dopadła Cię konieczność życia w związku na odległość, a może jest to świadoma decyzja, Twoja lub/i partnera? Relację można utrzymać. Poza odpowiednim nastawieniem obu stron, ważne będą umiejętności komunikacyjne, zaangażowanie i nawet jeśli to odległa perspektywa – wspólny cel.
Czy związek na odległość ma sens? Sens jest tam, gdzie sami potrafimy go dostrzec. W związku na odległość obie strony muszą być zdecydowane na taki typ relacji.
Niestety bardzo często jest to konieczność: emigracja zarobkowa, możliwość rozwoju, kariera lub po prostu inne miejsce zamieszkania od początku znajomości. Zobacz, jak dbać o związek na odległość oraz jakprzetrwać najtrudniejsze momenty.
Spis treści:
Utrzymaj więź emocjonalną i intymną
Ludzi, którzy na co dzień żyją obok siebie łączy bliskość, ciągła obecność, a nawet pewna rutyna. Warto więc stworzyć pewną regułę, która dam nam poczucie bezpieczeństwa, poprzez swoją powtarzalność i zapewni poczucie stałości w relacji na odległość.
Rytuały, których warto spróbować to np.:
- regularne spotkania na Skype,
- krótkie foto-story na zakończenie dnia, tygodnia,
- planowanie wspólnych spotkań, wycieczek, randek oraz wspominanie poprzednich,
- intymne rozmowy, czy nawet tak prozaiczna rzecz, jak umawianie równoległych seansów filmowych, a potem dyskusje na ten temat.
Jako zaletę związków na odległość często wymienia się pewnego rodzaju ekscytację, ktora rodzi się z napięcia i oczekiwania na spotkanie. Coś podobnego odczuwamy na poczatku znajomości, a często to zanika lub nabiera innego charakteru, gdy para już zaczyna mieszkać ze sobą i cieszy się swoją obecnością każdego dnia.
Niejednokrotnie brak tych emocji decyduje o osłabieniu relacji, popycha do poszukiwania nowych wrażeń – para żyje razem, ale osobno. Warto wykorzystać tą zaletę związku na odległość, podtrzymywać płomień i namiętność, dążyć do spotkań – czekanie wzmaga apetyt.
Wspieraj, ufaj, ale nie ukrywaj emocji
Nie da sie ukryć negatywnych emocji, ale nigdy nie powinny górować nad Tobą. Wszystko można przekazać w odpowiedni sposób – nawet wątpliwości, które nachodzą większość par w takiej sytuacji.
Każdy ma chwile zwątpienia. Niestety, często taka postawa wpływa też na odczucia partnera. Warto skupiać się na pozytywnych aspektach relacji, okazać zaufanie, zrozumienie – to działa w obie strony.
Zadawaj pytania, pokaż, że potrafisz słuchać, że cieszą Cię sukcesy Twojej połówki. Zwłaszcza, gdy partner wyjeżdża w celach zarobkowych albo pragnie się rozwijać. Opowiadaj też o sobie, swoich radościach, problemach – mów wprost, gdy potrzebujesz mentalnego wsparcia.
Nie oczekuj od partnera, że domyśli się, czego oczekujesz – już bez tego komunikacja między Wami jest utrudniona, bo pozbawiona aspektu fizycznego. To może budzić pewne frustracje i napięcia, nie warto dokładać nowych.
Wykorzystaj wolny czas - zadbaj o siebie, swój rozwój
Dbanie o siebie pomoże odłożyć negatywne myśli oraz emocje na bok, przetrwać w związku na odległość i wzmocnić poczucie własnej wartości (zwłaszcza, gdy partner robi karierę).
Wspólny cel, wspólne marzenia
Życie na odległość nie może trwać w nieskończoność. Chyba, że wybraliście typ relacji LAT (living apart together) i jest to plan na najbliższą przyszłość.
Taka decyzja jest najczęściej związana z określonym typem osobowości – związek LAT wybierają indywidualiści, ludzie, którzy potrzebują swobody w życiu, cenią sobie swoją wolną przestrzeń, nie lubią kompromisów, duży nacisk kładą na robienie kariery.
W każdym razie bardzo ważne jest posiadanie wspólnego celu. Dla jednych będzie to rodzina (lub już jest), dla innych budowa wspólnego domu. Może to być wspólny biznes, marzenia, pasje – na przykład podróże, wyjazdy na koncerty, prowadzenie wspólnego bloga itp.
Taka wizja może uchronić relację przed nagłym rozpadem. Jest to integralna część udanego związku - coś, co zbliża ludzi do siebie, bez względu na odległość, która ich dzieli.
Najnowsze artykuły
„Mąż nie chce drugiego dziecka" − walczyć czy się z tym pogodzić?
Pragniesz drugiego dziecka, ale Twój mąż ma zupełnie inne zdanie? Jeśli tak, przeczytaj nasz artykuł i zastanów się, co możesz zrobić, by wpłynąć na jego decyzję!Kłótnie w związku − początek końca czy naturalna kolej rzeczy?
Kłótnie zdarzają się nawet w najlepszym związku. Niestety, zdarza się, że ranią drugą osobę. Jak się przed tym uchronić? Co zrobić, by nie doprowadzić do sytuacji destrukcyjnych? Czego unikać? Sprawdź!Kobieta bluszcz - co sprawia, że nie może żyć bez mężczyzny?
Kobieta bluszcz – tym mianem określa się zaburzenie osobowości polegające na przywiązaniu i dużej zależności od partnera. Jak uwolnić się od toksycznych relacji w związku? Sprawdź!Jak poradzić sobie z rozstaniem z małżonkiem?
Czy wiesz, że blisko 1/3 Polaków co roku podejmuje decyzję o rozwodzie? Rozstanie bywa bardzo bolesne. Jak poradzić sobie w tej trudnej sytuacji? Sprawdź!
Przeczytaj także
-
Męczą Cię objawy stresu? Jak sobie radzić ze stresem?
Długotrwały stres negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Co zrobić, by zachować spokój? Prezentujemy popularne techniki relaksacyjne. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury!Depresja zimowa to nie mit! Jak sobie z nią radzić?
Depresja zimowa to nie mit. Cierpi na nią około 10% społeczeństwa. Co ją powoduje? Jakie są jej główne objawy? Jak z nią walczyć? Więcej dowiesz się z naszego artykułu!Chce Ci się płakać, gdy myślisz o pracy? To może być wypalenie zawodowe
Jeśli na samą myśl o pracy czujesz niepokój, być może dotyka Cię wypalenie zawodowe? Co kryje się pod tym pojęciem? Jak odzyskać równowagę psychiczną? Sprawdź!
Więcej artykułów na ten temat
Emocjonalny jednorożec, czyli przyjaźń po związku
· 4 minuty czytaniaWydaje Ci się, że przyjaźń z byłym jest niemożliwa? Czy rzeczywiście? Co zrobić, by poprawić wzajemne relacje? Jak rozmawiać z dawnym partnerem? Sprawdź w naszym artykule!Wsparcie w związku: jak zostać opoką dla partnera i nie niszczyć siebie?
· 4 minuty czytaniaKobiety i mężczyźni mają różne oczekiwania wobec partnerów w związku. O ile panowie potrzebują pozytywnych wzmocnień, panie liczą na empatię. O czym jeszcze musisz pamiętać? Sprawdź!Związek kohabitacyjny − wyzwania wspólnego życia bez papierka
· 4 minuty czytaniaZwiązek kohabitacyjny definiuje się jako mieszkanie ze sobą i utrzymywanie kontaktów seksualnych. Dlaczego pary coraz częściej decydują się na życie bez ślubu? Sprawdź!