Jak zapobiegać rozstępom. Dermatolog radzi!

31. 10. 2018 · Klaudia Dopytalska · 4 minuty czytania
  • profilaktyka
Jak zapobiegać rozstępom. Dermatolog radzi!

Rozstępy to problem, który dotyka zarówno wiele kobiet, jak i mężczyzn. I to w każdym wieku! Nieestetyczne pasma spędzają sen z oczu nastolatek, zawstydzają kulturystów i uprzykrzają życie ciężarnym. Niektóre osoby nazywają je tygrysimi pasami, bo z wyglądu mogą je trochę przypominać. Nawet jeśli stanowią tylko defekt kosmetyczny, to sprawiają wiele przykrości i uczucie dyskomfortu. Rozstępy, jak zapobiegać i jak leczyć tygrysie pasy?

Czym są rozstępy? Początki rozstępów

Rozstępy są to zmiany skórne, które pojawiają się u wielu osób, zwłaszcza na skórze pośladków, ud, a u kobiet ciężarnych także w okolicy brzucha i piersi. Chociaż wraz z upływem czasu, rozstępy bledną i stają się mniej widoczne, prawie nigdy nie znikną samoistnie i konieczna jest interwencja ze strony lekarza, najlepiej specjalisty od medycyny estetycznej.

rozstępy na brzuchu

U kogo mogą się rozstępy? Nie tylko u ciężarnych!

kobieta z rozstępami na boku

Początki rozstępów często związane są z okresem dojrzewania, kiedy następuje szybki przyrost masy ciała i wzrostu. W podobnym mechanizmie pojawiają się one na brzuchach i piersiach kobiet ciężarnych i barkach kulturystów. Zmianom sprzyja także terapia glikokortykosteroidami, które hamując proliferację fibroblastów, co wpływa niekorzystnie na poziom kolagenu w skórze. Jeśli pojawiają się bez wyraźnych zmian masy ciała i terapii steroidowej, warto zastanowić się nad inną, ogólnoustrojową przyczyną ich powstawania.

Choroby tkanki łącznej, w której ilość kolagenu i elastyny w tkance łącznej, czyli np. skórze jest zmniejszona mogą prowadzić do powstawania rozstępów. Nieestetyczne zmiany są też częstym objawem problemów hormonalnych, takich jak zespół Cushinga, który jest związany z nieprawidłowym wydzielaniem kortyzolu. Dlatego jeśli nie potrafisz do końca określić, co stoi za Twoimi rozstępami, lepiej wybrać się do lekarza.

Jak zapobiegać rozstępom?

Czy zapobieganie rozstępom w ogóle jest możliwe? Niezwykle trudno jest ocenić, czy na Twojej skórze pojawią się rozstępy czy też nie. W przebiegu hiperkortyzolemii (wspomniany wyżej zespół/choroba Cushinga) i chorób tkanki łącznej, szczególnie ważne jest kontrolowanie wagi i nie dopuszczanie do jej wahań. Niestety, w okresie dojrzewania, gdy ciało szczególnie szybko się zmienia, pojawienie się zmian u osób z podatną skórą jest nieuniknione.

kobieta smarująca skórę kremem przeciwko rozstępom

Jeżeli jednak nie masz problemu z tymi chorobami, to rozwiązaniem dla Ciebie jest pilnowanie stałej wagi. To właśnie te wahania przyczyniają się w największym stopniu do powstawania rozstępów.

Żeby zapobiec tygrysim paskom, do diety warto włączyć witaminy A, E, PP i z grupy B. Staraj się też jeść produkty bogate w cynk, krzem i selen.

Wiele kobiet w ciąży, które są świadome ryzyka związanego z rozciąganiem skóry, stosuje kremy przeciw rozstępom na bazie elastyny i kolagenu. Preparaty takie warto wybierać z grupy dermokosmetyków, które są dostępne w aptekach.

Leczenie rozstępów. Nie takie łatwe!

Zapobieganie rozstępom nie zawsze jest wystarczająco skuteczne. Żeby do problemu podejść kompleksowo i zrozumieć powód pojawienia się pasiastych zmian na skórze, warto wybrać się do dermatologa. Lekarz oceni nasilenie i rozpozna przyczynę rozstępów, a następnie doradzi najlepszy sposób na ich złagodzenie lub usunięcie, jeśli jest taka możliwość.

Do metod wykorzystywanych w leczeniu, czyli w dużej mierze − wybielaniu rozstępów, należą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Część osób zauważa dużą różnicę po zastosowaniu peelingów chemicznych i regularnej pielęgnacji dermokosmetykami bogatymi w kolagen i elastynę.

Dobrze mogą sprawdzić się też u Ciebie karboksyterapia czy mezoterapia. Ta pierwsza, wykorzystuje wprowadzanie dwutlenku węgla pod skórę, ta druga − specjalnie dobieranych preparatów o bogatym składzie. Zabiegi znacząco rozjaśniają skórę, wyrównują jej koloryt i redukują widoczność rozstępów.

Inna procedura, znana z gabinetów medycyny estetycznej, która ma niezłe efekty to stosowanie lasera, np. Fraxel. Jego promienie sięgają do kolagenu w głębokich warstwach skóry i poprawiają znacznie jej strukturę przy regularnym stosowaniu.

leczenie rozstępów laserem

Rozstępy to uciążliwy problem, który wymaga specjalistycznego podejścia. Możesz je leczyć pod okiem dermatologa. Szczególną uwagę, zwróć na utrzymywanie stałej masy ciała. To najlepszy sposób na zapobieganie rozstępów.

Więcej artykułów na ten temat

Klaudia Dopytalska