Jak złagodzić bóle mięśni przy grypie?

9. 12. 2020 · Magdalena Habuz-Falińska · 2 minuty czytania

Wśród wyjątkowo nieprzyjemnych objawów grypy dominuje dotkliwy ból mięśni. Czasem symptom ten pojawia się nawet przed wystąpieniem gorączki.

Nasz organizm w walce z patogenem wytwarza różne substancje bójcze jak np. cytokiny przeciwzapalne. Pomagają one niszczyć intruza, ale przy okazji oddziałują na cały organizm, w tym mięśnie i stawy. Paradoksalnie więc ten mało przyjemny objaw jest czymś pozytywnym – świadczy bowiem o mobilizacji ustroju w walce z chorobą.

Skoro przyczyną bólu jest stan zapalny, najlepiej w jego łagodzeniu sprawdzą się leki zawierające substancje z grupy NLPZ (niesterydowe leki przeciwzapalne), do których należy: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen czy diklofenak. Dodatkowo leki te mają działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeżeli ból jest łagodny, możemy spróbować nacierania ciała ziołowymi olejkami eterycznymi (polecane lawendowy i cynamonowy) i gorących kąpieli. Zabiegi takie pomagają zniwelować napięcie mięśniowe, działają rozgrzewająco oraz łagodząco.