Jaka pasta do zębów w ciąży będzie najlepsza?

23. 3. 2021 · Magdalena Habuz-Falińska · 2 minuty czytania

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Przyszła mama uświadamia sobie, jak ważne jest  dbanie o siebie. Zwykle pamięta się o zbilansowanej diecie, suplementacji odpowiednich witamin i mikroelementów czy odpowiedniej ilości odpoczynku. Tak samo istotna staje się  odpowiednia higiena jamy ustnej. Dzięki dobrym nawykom można uniknąć nagłej wizyty u stomatologa oraz ryzyka wykonania zdjęcia rentgenowskiego, co naraża dziecko na szkodliwe promieniowanie.

Kobiety ciężarne z powodu zmian hormonalnych są bardziej narażone na występowanie chorób przyzębia. Zwiększa się poziom progesteronu, który potęguje reakcję organizmu na bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Ponadto częste zachcianki na słodycze sprzyjają powstawaniu ubytków. Od 50 do 70% kobiet ciężarnych cierpi na tzw. ciążowe zapalenie dziąseł.

Nie ma konieczności zakupu specjalnej pasty do mycia zębów w ciąży. Jeżeli ta stosowana dotychczas zawiera w swoim składzie fluorki (powinno ich być od 1000 do 1500 ppm, by skutecznie chroniły przed próchnicą), wapń oraz fosfor, możesz jej nadal śmiało używać! Czasem przyszłe mamy na skutek poszerzenia naczyń krwionośnych cierpią z powodu krwawiących dziąseł. Warto wówczas wybrać preparat dopasowany do problemu i wymienić szczoteczkę na taką z miękkim włosiem.

Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej w czasie ciąży zaleca:

  • szczotkować zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem, a najlepiej po każdym posiłku przez co najmniej 2 minuty,
  • w przypadku wymiotów przepłukać jamę ustną wodą lub roztworem sody oczyszczonej, a zęby umyć po około 30 minutach, aby maksymalnie ograniczyć erozję szkliwa,
  • codziennie używać nici dentystycznej do czyszczenia powierzchni między zębami,
  • pamiętać o higienie języka (specjalne czyściki, szczotki),
  • dodatkowo stosować antybakteryjne płyny do płukania ust z chlorheksydyną w bezalkoholowym roztworze o stężeniu 0,12% ( II i III trymestr) ,
  • najlepiej przed ciążą wyleczyć stany zapalne i ogniska próchnicze. Mało kto wie, że próchnica czy choroby przyzębia mogą stanowić pośrednią przyczynę niskiej masy urodzeniowej noworodka, a także wywoływać przedwczesne skurcze.

Dowiedz się również więcej na temat leczenia zębów w ciąży.

 

Źródła:

  1. https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia-w-zakresie-higieny-jamy-ustnej-dla-kobiet-w-ciazy.pdf. [dostęp 3.03.2021].