Jaki prezent dla dziecka wybrać pod choinkę, by go nie rozpuścić?

8. 12. 2019 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
  • wychowanie dziecka

Kupowanie prezentów dla dziecka dla wielu rodziców jest bardzo problematyczne. Po pierwsze, ogromny wybór zabawek sprawia, że ciężko zdecydować, co będzie wartościowym prezentem, a co niekoniecznie. Po drugie, obawiamy się, że prezenty mogą rozpuścić dzieci. W artykule piszę o tym, jak z głową  kupować kreatywne prezenty dla dzieci!

Prezenty pod choinkę dla dzieci – moje zasady

W mojej rodzinie, prezenty pod choinkę dla dzieci są kupowane według ustalonych przeze mnie zasad. Po pierwsze, wcześniej przygotowuję listę rzeczy, które dziadkowie czy inni członkowie rodziny mogą sprezentować swojej wnuczce.

Robię to z kilku powodów:

  • Mam pewność, że prezenty nie będą się powtarzały.
  • Znam swoje dziecko najlepiej. Wiem, co zainteresuje moją córkę, a które zabawki od razu wylądują w kącie. Starsze dziecko warto po prostu zapytać o to, co by chciało.
  • Dzięki temu unikam, kupowania dzieciom niezdrowych słodyczy i wrzeszczących zabawek, które tylko irytują rodziców.
  • Wybieram zabawki, które wspierają kreatywność dziecka. Takie które uczą, a nie tylko świecą i głośna grają.
  • Przeważnie rodzina jest mi naprawdę wdzięczna za wskazówki. Dla nich jest to po prostu wygodne.

prezent pod choinkę dla dziecka

Jeżeli wiem, że córka ucieszy się z jakiegoś droższego prezentu (np. rowerka, kolejki), sugeruję, żeby rodzina kupiła po prostu jeden większy prezent, zamiast kilku mniejszych. Nie to, że w ogóle nie daje się wykazać dziadkom i ciociom! Czasem pozwalam im wybrać jedną zabawkę z wielu propozycji lub mówię ogólnie, że mogą jej kupić książeczkę lub układankę, jaka im się podoba.

Praktyczny prezent dla dziecka

Jeżeli Twoje dziecko jest jeszcze niemowlakiem niezainteresowanym zabawkami, warto poprosić rodzinę o praktyczny prezent dla dziecka. Taki, który przyda się Wam (np. dostawiane łóżeczko czy kosz Mojżesza) lub taki, który sprawdzi się później, np. książeczki czy klocki.

 

Powiem szczerze, że my jako rodzice nie kupujemy córce w tym roku żadnych prezentów pod choinkę. Dlaczego? Uważamy, że prezenty od dziadków, cioć i wujków to już wystarczająco dużo jak na jeden raz. My, zamiast tego weźmiemy ją do ulubionej sali zbaw czy na basen. Po prostu, spędzimy wspólnie czas. Ja wybiorę się przed światami z córką do biblioteki, gdzie razem wybierzemy sobie książeczki do czytania na święta.

prezenty praktyczne dla dziecka

Kreatywne prezenty dla dzieci

Ostatnio weszłam na chwilkę do jednej z dużych sieci handlowych z artykułami dziecięcymi i byłam absolutnie przerażona ilością zabawek, którą zobaczyłam. Co zrobiłam? Od razu wyszłam i poszłam do małego sklepiku z zabawkami kreatywnymi i drewnianymi. 

Oglądałam, rozmawiałam z panią, która je sprzedawała. Kupiłam jeden drobiazg mojej córce. Później, inspirując się tym, co widziałam, wysłałam propozycję prezentów dla mojej córki do rodziny. Jakie zabawki wybrałam? Jak rozróżnić te kreatywne zabawki od innych?

Są to najczęściej bardzo proste zabawki, które nie świecą i nie grają. Można użyć ich na wiele różnych sposobów, a nie tylko wciskać kilka guzików.

kreatywne prezenty dla dziecka

Żeby było łatwiej, podam Wam konkretne przykłady kreatywnych prezentów:

1. Klocki

Na rynku jest mnóstwo rodzajów klocków, np. LEGO, magnetyczne, konstrukcyjne, gwiazdki czy klocki w kształcie tęczy! Wybierz odpowiednie do wieku i zainteresowania Twojego dziecka .

2. Materiały, z których można robić ciekawe i artystyczne rzeczy

Np. ciastolina, piasek kinetyczny

3. Różnego rodzaju układanki, puzzle czy pudełka

Tak, pudełka! Ja kupiłam ostatnio mojej córce kilka pudełek różnego rozmiaru z narysowanymi obrazkami zwierząt. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, ile może być zastosowań tak prostej zabawki. Moja córka buduje z nich wieże, farmę, garaż, a nawet pociąg. Czasem może Ci się zdawać, że dana zabawka jest zbyt prosta i na pewno zaraz się znudzi Twojemu dziecku. Jednak nie warto się kierować takim przeczuciem. Prawda jest taka, że im prostsza zabawka tym większe pole dla rozwijania kreatywności Twoich pociech.

4. Różnego rodzaju przedmioty odwzorujące rzeczywistość

Np. zestaw kuchenny, warsztat samochodowy czy zestaw do krojenia warzyw. Dzieci uwielbiają bawić się w dorosłych!

5. Gry planszowe

Moim zdaniem nie ma lepszego prezentu niż taki, którym można się świetnie bawić całą rodziną. Obecnie na rynku jest tyle wspaniałych edukacyjnych gier planszowych, dostosowanych do wieku dziecka. Ja już się nie mogę doczekać aż moje dzieci będą na tyle duże, żeby zagrać z nimi w gry planszowe. Na razie układamy proste układanki, które np. uczą kolorów czy nowych słówek. Dla takich mniejszych dzieci idealnie sprawdzi się gra w domino czy menory.

jaki prezent dla dziecka

Prezent dla dziecka − zasady

O czym pamiętać, kiedy kupujesz prezenty dzieciom pod choinkę?

Dla mnie najważniejsze są 2 zasady:

  • Liczy się jakość, a nie ilość. Im mniej zabawek, tym większa kreatywność dziecka i mniejsze szanse na rozpuszczenie go.
  • Warto kupić taką zabawkę, którą będzie mogła bawić się cała rodzina, np. klocki czy gry planszowe. Prawda jest taka, że czas i uwaga jaką dasz swoim dzieciom to najcenniejsze, co możesz im podarować.
Syrop o smaku pomarańcz dostarczający organizmowi witamin i żelaza.

Więcej artykułów na ten temat