Jesienne alergie – uważaj na alergiczny nieżyt nosa wywołany przez grzyby

9. 11. 2017 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
 • alergie wziewne

Jesień to czas, gdy dużo częściej łapią Cię różne infekcje, które objawiają się katarem, kaszlem i niedrożnością nosa. Nie zastanawiając się zbyt długo, zwykle sięgasz po jeden z wielu popularnych preparatów na przeziębienie i oczekujesz natychmiastowej poprawy. Co jednak robić, gdy Ci się nie polepsza, a infekcja trwa tygodniami? Czy to na pewno jest infekcja?

Alergia jesienią to najczęściej alergia na pleśnie i grzyby

Uwaga! Czy wiesz, że czasem to, co bierzesz za łagodne, jesienne przeziębienie, może okazać się alergią na grzyby pleśniowe? Jesienią większość roślin zakończyła już swój okres pylenia, a co za tym idzie, w powietrzu znacząco spada stężenie uczulających Cię pyłków.

Dowiedz się, jak leczyć alergię na trawę domowymi sposobami.

Niestety, jesień to tylko z pozoru czas, gdy możesz odpocząć od uporczywego, wywołanego alergią kataru, kaszlu czy kichania.

W okresie jesienno-zimowym alergiczny nieżyt nosa mogą wywoływać grzyby pleśniowe, a dokładniej ich zarodniki. Alergia na grzyby trwa zwykle przez cały rok, ale to jesienią, ponieważ stężenie zarodników w powietrzu jest wyższe, jej objawy się nasilają.

Sprawdź, czym jest alergia krzyżowa.

Zarodniki wnikają do płuc wraz z wdychanym przez Ciebie powietrzem. Twój organizm, kiedy jest narażony na dany alergen, zaczyna produkować specyficzne przeciwciała IgE, a także uruchamia całą masę reakcji alergicznych, w których udział biorą wyspecjalizowane komórki i substancje.

 

pleśnie

Alergiczny nieżyt nosa jesienią – jak go rozpoznać?

Jeśli masz uczulenie na zarodniki grzybów, możesz odczuwać nieprzyjemne symptomy alergicznego nieżytu nosa, które łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem.

Alergiczny nieżyt nosa najczęściej objawia się:

 • powtarzającymi się salwami kichnięć
 • obfitym, wodnistym katarem
 • przewlekłym uczuciem zatkanego nosa

Co ciekawe, przewlekłe uczucie zatkanego nosa może dawać kolejne specyficzne objawy, takie jak chrapanie, ciągłe zmęczenie, trudności z koncentracją czy problemy w szkole lub pracy.

Sprawdź leki na chrapanie.

Katar alergiczny z początku może wydawać się dosyć błahy, ale może mieć poważne konsekwencje i bardzo negatywny wpływ na Twoje życie.

Co robić, gdy podejrzewasz u siebie alergiczny nieżyt nosa?

Mimo że objawy alergicznego nieżytu nosa dosyć dobrze leczy się doraźnie środkami, które obkurczają błonę śluzową jamy nosowej, oraz lekami przeciwalergicznymi, nigdy nie lecz się na własną rękę!

Pamiętaj, że te środki zwalczają jedynie objawy choroby, a nie ich przyczynę. Jeśli podejrzewasz u siebie alergię lub cierpisz na trwającą tygodniami infekcję, nie zwlekaj i idź do lekarza , który wykluczy lub potwierdzi alergiczne podłoże problemu.

Sprawdź, jak rozpoznać alergiczny nieżyt nosa.

Zarodniki grzybów, czyli to, co Cię uczula

Zarodniki grzybów to struktury, dzięki którym grzyby pleśniowe mogą się rozmnażać. Nawet gdy ich stężenie w powietrzu jest bardzo duże, nie będziesz w stanie dostrzec ich gołym okiem, ponieważ mają mikroskopijne rozmiary. Zarodniki grzybów są nawet kilkaset razy mniejsze od pyłków roślin, wraz z którymi tworzą tzw. zawieszony w powietrzu bioaerozol.

Najczęściej uczulającymi grzybami są te z rodzaju Alternaria i Cladosporium oraz Penicillium i Aspergillus.

Sprawdź, jak radzić sobie z objawami alergii

Alternaria

Alternaria to rodzaj grzybów, który obejmuje kilkaset różnych gatunków, z których główne źródło alergenów stanowi Alternaria alternata. Grzyby te są bardzo powszechne. Można je znaleźć w górnych warstwach gleby, na roślinach oraz owocach i warzywach.

Najwyższe stężenie zarodników Alternaria alternata przypada na przełom lipca i sierpnia, natomiast zimą, gdy gleba przykryta jest śniegiem, ich stężenie jest bliskie zeru.

Cladosporium

Cladosporium występują niemalże w każdym zakątku świata. Najwyższe stężenie alergizujących zarodników tego grzyba przypada na okres od maja do sierpnia, ale również jesienią to stężenie jest znaczące.

Penicillium i Aspergillus

Skoro jesienne powietrze obfituje w alergizujące zarodniki, czy to znaczy, że w domu jesteś bezpieczny? Niestety odpowiedz brzmi: nie. Istnieje pewna grupa tak zwanych grzybów wewnątrzdomowych, które przez cały rok bytują w Twoim domu.

Do tej grupy należą grzyby z rodzaju Aspergillus i Penicillium, które wyjątkowo upodobały sobie zamknięte pomieszczenia o wysokiej wilgotności, najlepiej zacienione.

 

gumowa kaczka w wannie

Grzyby tego rodzaju najbardziej lubią:

 • piwnice
 • kuchnie i łazienki
 • drewniane domki letniskowe
 • sauny
 • baseny

Jesienią i zimą nie tylko częściej i dłużej przebywasz w zamkniętych pomieszczeniach, ale z uwagi na zimno również niechętnie je wietrzysz, co powoduje, że właśnie w tym okresie jesteś bardziej narażony na zarodniki wspomnianych grzybów.

Klimatyzacje i systemy wentylacyjne, to dodatkowe źródło grzybów, dlatego poza częstszym sprzątaniem i wietrzeniem domu pamiętaj oregularnym czyszczeniu klimatyzacji!

Sprawdź, jak działają sterydy donosowe.

Najnowsze artykuły

Przeczytaj też

 • Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna

  Doskwiera Ci ciągły katar i łzawienie oczu? Być może cierpisz na alergię wziewną. Dowiedz się, skąd bierze się uczulenie? Sprawdź, co zrobić, żeby ograniczyć niepojące objawy!
  • alergie wziewne
  Ciągły katar i czerwone oczy! Sprawdź, czy to alergia wziewna
  • alergie wziewne
 • Odczulanie – jak wygląda i czy jest w ogóle skuteczne?

  Odczulanie polega na stopniowym zwiększaniu alergenu. W ten sposób organizm przyzwyczaja się do określonej substancji i zaczyna ją tolerować. Czy metoda jest skuteczna? Komu się ją poleca? Sprawdź!
  • leczenie alergii
  Odczulanie – jak wygląda i czy jest w ogóle skuteczne?
  • leczenie alergii
 • Wiedza, która ratuje życie. Wstrząs anafilaktyczny - pierwsza pomoc

  Wstrząs anafilaktyczny definiuje się jako nagłą i ciężką nadwrażliwość na określony bodziec. W skrajnych wypadkach wstrząs bezpośrednio zagraża życiu. Co go wywołuje i jak się leczyć? Sprawdź!
  • alergie wziewne
  • alergie pokarmowe
  Wiedza, która ratuje życie. Wstrząs anafilaktyczny - pierwsza pomoc
  • alergie wziewne
  • alergie pokarmowe
 • Alergiczne zapalenie spojówek – czym jest i jak przebiega?

  Świąd, zaczerwienienie i ból oka – to główne objawy alergicznego zapalenia spojówek. Jakie alergeny najczęściej wywołują te objawy? Na czym polega profilaktyka? Szczegóły w naszym poradniku!
  • alergie wziewne
  Alergiczne zapalenie spojówek – czym jest i jak przebiega?
  • alergie wziewne

Więcej artykułów na ten temat