Kąpiel niemowlaka zimą: jak ją przygotować?

16. 12. 2018 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
 • pielęgnacja i higiena niemowlaka
Kąpiel niemowlaka zimą: jak ją przygotować?

Kąpiel noworodka dla wielu młodych rodziców jest sporym wyzwaniem. Boją się, że mogą zrobić krzywdzę swojemu maleństwu. Ja tak panicznie bałam się kąpać moją córkę, że przez kilka tygodni robił to jej tata. Ja tylko asystowałam. A tak naprawdę to wcale nie tak skomplikowana sprawa. Zobacz, jak krok po kroku przygotować kąpiel dla noworodka zimą.

W jakiej temperaturze kąpać noworodka, czyli gdzie kąpać dziecko?

To zależy. Zastanów się, gdzie będzie Ci najwygodniej. Jeżeli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz ustawić w łazience wanienkę na specjalnym stojaku. Jest to bardzo wygodne, bo nie musisz się schylać. Przewijak możesz wtedy postawić na pralce. Jeśli chcesz, możesz kąpać dziecko w pokoju, w którym masz już przewijak. Najważniejsze jednak, żeby w pomieszczeniu panowała optymalna temperatura – około 22 – 25 stopni Celsjusza.

W zimie, najlepiej jest kąpać dziecko w łazience, po tym jak ktoś inny weźmie prysznic. Można również wcześniej dogrzać łazienkę przenośnym grzejnikiem. Na dnie wanienki możesz dać tetrową pieluszkę, żeby dziecko się „nie ślizgało”. Odradzam jednak wszelkie gumowe czy piankowe wkłady do wanienek, bo są one jedynie siedliskiem bakterii.

Sprawdź też, jak myć zęby niemolakowi.

kąpiel niemowlaka - gdzie kąpać dziecko

Zaleca się, żeby przez pierwsze tygodnie życia kapać noworodka w przegotowanej wodzie. Później, możesz z tego zrezygnować. Temperatura wody do kąpieli noworodka powinna ok. 37 stopni C. Obecnie na rynku jest wiele termometrów do kąpieli niemowląt. Mało tego, wiele wanienek posiada taki wbudowany termometr, który pokazuje kiedy temperatura jest odpowiednia. Nie musisz wlewać dużo wody do wanienki, wystarczy nalać około 10 cm.

 

 

Co do kąpieli noworodka? Czyli niezbędne akcesoria

Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które warto mieć przygotowane przed kąpielą. Ważne jest, żeby były one na wyciągniecie ręki.

Do kąpiel noworodka przyda Ci się:

 • przewijak
 • 2 pieluszki tetrowe (jedna na przewijak, druga służąca jako myjka)
 • ręcznik (najlepiej z kapturkiem)
 • waciki (do przemycia twarzy czy okolic krocza)
 • kosmetyki do kąpieli (żel lub emulsja do kąpieli, krem lub emulsja natłuszczająca)
 • preparaty do pielęgnacji ciemieniuchy. O tym czego najlepiej używać na ciemieniuchę pisałam tutaj: Ciemieniucha: jak pielęgnować skórę głowy noworodka
 • akcesoria do pielęgnacji kikuta pępowiny: jałowe gaziki i specjalny preparat do tego przeznaczony
 • miękka szczotka do włosów
 • akcesoria do mycia uszu (o tym jak pielęgnować uszy niemowlaka pisałam w artykule: Czyszczenie uszu niemowlaka. Uważaj z patyczkami do uszy
 • akcesoria do przewijania: czysta pieluszka, krem do pupy
 • czyste ubranko dla dziecka

Jak często kąpać noworodka?

Pierwszą kąpiel dziecka najlepiej zaplanować dopiero miedzy 2. a 7. dniem po porodzie. Dlaczego? Chodzi o to, żeby nie zmyć z dziecka tzw. mazi płodowej. Jest to substancja, która pozwala utrzymać prawidłową temperaturę ciała i wilgotność skóry. Poza tym, zawiera przeciwciała, które chronią dziecko przez zarazkami. Oczywiście, w tym czasie warto pielęgnować okolice, gdzie zbiera się brud: czyli okolice krocza, skórę za uszkami czy buzię.

kąpanie noworodka - jak często

A co ile kąpać noworodka? Zaleca się, żeby dzieci do 6. miesiąca życia kąpać raz na 2 lub 3 dni. Jednak częściej dbaj się o higienę główki, krocza i pępka (szczególnie zanim odpadnie kikut pępowiny). Tak naprawdę to, co ile kąpać noworodka, zależy od Ciebie i potrzeb dziecka. Czasem rodzice już od małego chcą wprowadzić dziecku odpowiedni rytuał: karmienie, kąpiel i usypianie. Tak samo, jeżeli dziecko się nadmiernie poci, dziecko powinno kąpać się codziennie.

Jakie środki do kąpieli niemowląt wybrać?

Wiele rodziców zastanawia się,  co do kąpieli noworodka jest najlepsze: zwykłe płyny do kąpieli czy emolienty? Tak naprawdę, nie ma to większego znaczenia. Ważne, żeby kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji niemowląt były przeznaczone właśnie dla nich. Przed zakupami sprawdź czy mają pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka. Taki atest posiadają np.: Ziaja Ziajka, natłuszczający płyn do kąpieli dla dzieci i niemowląt lub Emolium − kremowy żel do mycia.

W okresie zimowym może dochodzić do przesuszenia skóry. Wtedy po kąpieli, posmaruj dziecko kremem lub emulsją natłuszczającą, np. Emolium Dermocare, emulsją do ciała. Jeżeli jesteś w podróży, możesz użyć pakietu podróżnego, np. Oillan Family Travel Pack, szampon, 40 ml + mleczko, 40 ml + kojąco-ochronna emulsja do twarzy i ciała SPF 30

jaki płyn do kąpieli dla niemowląt

Pierwsze kąpiele mogą być stresujące zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Jest to dla Was nowa sytuacja, z którą trzeba się oswoić. Zobaczysz, że po kilku kąpielach strach zniknie, a cała procedura kąpieli i pielęgnacji niemowlaka okaże się bułką z masłem! Z czasem również dziecko pokocha kąpiel. Zobaczysz, że za niedługo kąpiel będzie dla Twojego dziecka najlepsza zabawą!

Więcej artykułów na ten temat