Kiedy wraca węch po koronawirusie? Po jakim czasie wraca smak po COVID-19?

12. 10. 2021 · Magdalena Habuz-Falińska · 2 minuty czytania
  • wiedza farmaceutyczna
  • covid-19

Wszyscy wiedzą, że COVID-19 to nie zwykłe przeziębienie, a poważna choroba niosąca za sobą dotkliwe konsekwencje. Jednym z pierwszych symptomów, ale i powikłań COVID-19 jest utrata węchu i smaku. Jak szybko następuje regeneracja tych zmysłów?

Kiedy wraca węch i smak po koronawirusie?

Według badań utrata węchu i smaku dotyczy od 34 do 68% osób chorujących na COVID-19. Ma na to również wpływ wariant koronawirusa, który wywołał infekcję. Anosmia (utrata węchu) i ageuzja (utrata smaku) to bardzo uciążliwe objawy, które cechuje odmienny przebieg niż podczas grypy lub przeziębienia. Zwykle zaczynają się nagle (pojawiają się około 3 dnia od zakażenia) i trwają znacznie dłużej – nawet kilka miesięcy po przebytej chorobie. Ta z pozoru błaha dolegliwość ma poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie dla osób starszych. Brak odczuwania smaku i zapachu potraw skutkuje obniżeniem lub brakiem apetytu, a to z kolei grozi niedożywieniem i spadkiem odporności.

Sprawdź też, co oznacza gorzki posmak w ustach.

To, kiedy wraca węch i smak po COVID, jest w dużej mierze sprawą indywidualną. U ponad 90% osób chorych sytuacja normalizuje się przed upływem 60 dni od wystąpienia objawów. Naukowcy twierdzą, że pełna regeneracja nerwów narządu powonienia może trwać nawet rok. To faktycznie bardzo długi okres, kiedy nie można w pełni cieszyć się smakiem i aromatem ulubionych potraw.

Jest też bardzo dobra wiadomość. Utrata węchu i smaku ma bardzo dobre rokowania. Oznacza to tyle, że u wszystkich pacjentów dochodzi w końcu do pełnej regeneracji zmysłów. Narząd węchu należy do tych nielicznych obszarów układu nerwowego, które zachowują zdolność do autonaprawy przez całe życie.

Sprawdź też, jakie są objawy COVID u dzieci.

 

Źródła:

  1. https://www.webmd.com/lung/news/20210624/lost-sense-of-smell-returns-for-almost-all-after-covid#1 [dostęp 3.10.2021].

Więcej artykułów na ten temat