Kwarantanna a zdrowie psychiczne − jak radzić sobie w zamknięciu?

11. 6. 2020 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
  • psychologia

Gdy zamknięcie w domu staje się przymusem, rośnie poziom niepokoju, stresu i frustracji. Jest to efekt utraty regularnej rutyny, zmniejszonego kontaktu społecznego i fizycznego z innymi, często niedostatecznej ilości podstawowych zasobów i niepewnych informacji. Istnieją sposoby, które warto wypróbować w celu poprawy własnej kondycji psychicznej w trudnym czasie domowej izolacji.

Kwarantanna a zdrowie psychiczne

Przymusowe pozostawanie w jednym miejscu, nawet jeżeli to miejsce jest Twoim domem, bywa niemałym wyzwaniem. Jesteśmy bardzo mobilnym społeczeństwem, dlatego większość obywateli poddanych kwarantannie może znosić te chwile ze sporym trudem. Ciągłe napięcie psychiczne jest niezwykle destrukcyjne dla zdrowia i wpływa negatywnie na ogólną kondycję organizmu.

Kwarantanna

Jak dbać o zdrowie psychiczne w kwarantannie?

Tak naprawdę istnieje wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby zadbać o własne zdrowie psychiczne i pomagać innym, którzy mogą potrzebować dodatkowego wsparcia i opieki w czasie kwarantanny.

zdrowie psychiczne w grupie ludzi

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), żeby utrzymać dobrą kondycję psychiczną w czasie izolacji, warto trzymać się kilku zaleceń. Na polskiej stronie rządowej gov.pl również można zapoznać się z artykułem: 10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii.

jak dbać o zdrowie psychiczne

Izolacja a zdrowie psychiczne − zalecenia

1. Bądź na bieżąco

Słuchaj porad i zaleceń od władz krajowych i lokalnych. Śledź zaufane kanały informacyjne, ale unikaj chaosu informacyjnego i czytania komentarzy osób oceniających sytuację subiektywnie i emocjonalnie – szukaj najnowszych informacji o określonych porach dnia, w razie potrzeby raz lub 2 razy dziennie. Reagowanie na każdego newsa i poświęcanie kilku godzin na oglądanie, czytanie lub słuchanie wiadomości, które powodują niepokój lub stres, jedynie pogorszą Twoją kondycję psychiczną.

izolacja a zdrowie psychiczne

2. Pozostań w kontakcie z innymi

Kontakt społeczny jest niezwykle ważny. Twoja możliwość przemieszczania się jest ograniczona, dlatego utrzymuj stały kontakt z bliskimi osobami przez telefon i kanały internetowe.

3. Unikaj używek

Ogranicz ilość alkoholu, który pijesz lub całkiem z niego zrezygnuj. Nie zaczynaj przygody z alkoholem, jeśli wcześniej tego nie robiłeś. Alkohol i narkotyki to jeden z gorszych sposobów radzenia sobie ze strachem, lękiem, nudą i izolacją społeczną. Z czasem, w efekcie ich działania, wszystkie negatywne emocje jedynie się nasilają.

Alkohol nie pomaga odkazić organizmu w przypadku infekcji wirusowych lub innych – nie ma na to dowodów. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Spożywanie alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem infekcji i gorszymi wynikami leczenia. Dodatkowo, w stanie upojenia alkoholowego, czy odurzenia innymi środkami łatwo zapomnieć o wystarczających środkach ostrożności, takich jak przestrzeganie zasad higieny rąk.

 

4. Ogranicz czas spędzany przed ekranem

Pamiętaj, ile czasu spędzasz przed ekranem telewizora, monitorem czy telefonem każdego dnia. Upewnij się, że robisz regularne przerwy od tego typu aktywności. Spróbuj połączyć oglądanie z aktywnością fizyczną. Istnieje mnóstwo filmików treningowych lub programów prowadzonych na żywo przez wykwalifikowanych trenerów, fizjoterapeutów, instruktorów jogi. Jeżeli jesteś fanem dobrej muzyki, koncerty na żywo powinny zapewnić Ci udaną rozrywkę na dłużej.

zamknięcie w domu

5. Nie łam zakazów, nie bój się prosić

Gdy potrzebujesz pomocy w zakupie żywności lub innych środków niezbędnych do życia, poproś o wsparcie bliskie osoby, przyjaciół ze swojego grona. Zawsze możesz też zwrócić się z prośbą o pomoc do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej w Twojej okolicy.

zakupy dostarczone przez wolontariusza

6. Nie dyskryminuj

Strach jest normalną reakcją w sytuacjach niepewności. Ale czasami strach wyraża się w sposób, który szkodzi innym ludziom. Zapamiętaj: bądź miły. Nie dyskryminuj ludzi ze względu na obawy przed rozprzestrzenianiem się COVID-19, skoro sam jesteś w podobnej sytuacji. Wspieraj pracowników służby zdrowia. Skorzystaj z okazji online lub za pośrednictwem swojej społeczności, żeby podziękować pracownikom służby zdrowia w Twoim kraju i wszystkim, którzy pracują nad odpowiedzią na COVID-19.

Suplement diety z melisą, pomaga opanować stres, wycisza i uspokaja.
Suplement diety z ekstraktem z ashwaghandy wzmacniającym odporność.

Więcej artykułów na ten temat