Lumbago − leczenie u lekarza czy domowa kuracja?

22. 2. 2018 | Magdalena Stoczyńska | 7753x
  • leczenie

Lumbago − leczenie u lekarza czy domowa kuracja?

Lumbago to poważna sprawa. Potrafi na długo uprzykrzyć Ci normalne, codzienne funkcjonowanie. Kiedy się pojawi, szukasz natychmiastowego sposobu na poradzenie sobie z bólem. Walka z bólem po postrzale to jednak nie tylko leki. Ulgę przyniesie Ci także odpowiedni ruch lub masaż u fizjoterapeuty. Gdy ból jednak nie mija, czas wybrać się do lekarza. Lumbago − leczenie w domu, czy u lekarza?

Czym jest lumbago i co może być jego przyczyną?

Na początek kilka słów o lumbago. Ta dziwnie brzmiąca nazwa oznacza nagły, silny ból kręgosłupa w jego dolnym odcinku. Dlatego też lumbago często nazywane jest postrzałem. Przyczyną takiego postrzału jest uraz krążka międzykręgowego zwanego potocznie „dyskiem”. Dysk ten z kolei uciska na sąsiadujące struktury nerwowe.

Postrzału możesz doświadczyć przy gwałtownym skręcie tułowia, ale też podczas podnoszenia ciężaru. Oprócz bólu, który jest dominującym objawem, możesz mieć uczucie „zablokowania”, które wynika z nadmiernego napięcia mięśniowego. Szczególny problem może sprawiać chodzenie, bo nasila ból.

Przyczyny Lumbago

Ból ten możesz uśmierzyć, kiedy położysz się na plecach i delikatnie przyciągniesz kolana. Wtedy możesz poczuć, jak dolegliwości ustępują.

Pamiętaj też, że do schorzeń kręgosłupa, w tym lumbago, mogą przyczyniać się pewne stany chorobowe lub Twoje zachowania. Z pewnością nadwaga lub otyłość odgrywa tutaj ważną rolę. Nie mniej istotne jest przyjmowanie nieprawidłowej postawy przy wykonywaniu codziennych czynności, dźwiganie ciężarów i rozkładanie tego ciężaru w nieprawidłowy sposób, schylanie się z pogłębianiem skłonu do przodu.

Jak leczyć lumbago? Postaw na ruch i masaż!

Pamiętaj, że lumbago trwa zazwyczaj kilka dni i to często niezależnie od leczenia. A jak można leczyć lumbago?

Leczenie domowe postrzału polega przede wszystkim na odpowiedniej aktywności fizycznej. Zwróć uwagę na swoją postawę ciała i nawyki ruchowe. Przede wszystkim, nie unikaj aktywności fizycznej, ponieważ brak ruchu może pogorszyć sytuację przy lumbago.

Innym skutecznym sposobem jest masaż, który rozluźni mięśnie i stopniowo przywróci im ich wcześniejszą elastyczność. Dlatego najlepszym doradcą może okazać się fizjoterapeuta.

Leczenie lumbago poprzez masaż

Ponieważ najlepszą bronią w walce z lumbago jest zapobieganie, staraj się unikać pewnych ryzykownych ruchów, np. nie noś zakupów tylko w jednej ręce, nie podnoś przedmiotów z ziemi pochylając się (ciężkie przedmioty należy podnosić na zgiętych kolanach i trzymając proste plecy), unikaj nagłych i szybkich ruchów.

Ale najważniejsze są systematyczne ćwiczenia ruchowe o umiarkowanej sile, które pozwolą wzmocnić mięśnie i osiągnąć stabilizację ruchową w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. W przypadku lumbago najlepiej wykonywać aktywności takie jak: gimnastyka, joga, pływanie, czy też ćwiczenia rozciągające. Najlepszy efekt dadzą ćwiczenia ukierunkowane na wzmacnianie mięśni głębokich tułowia, czyli nie tylko mięśni grzbietu, ale także mięśni brzucha.

Joga pomocna na lumbago

Jeśli faktycznie boli Cię odcinek lędźwiowy pleców, na początek postaw na najprostsze ćwiczenia wzmacniające. I nie zapominaj o masażu i rozciąganiu.

Kiedy udać się z lumbago do lekarza?

Nie istnieją leki, które byłyby w stanie natychmiastowo wyleczyć lumbago. Leczenie powinno opierać się na stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz fizjoterapii. I tylko takie połączenie może przynieść pozytywne efekty.

Jeśli jednak pomimo twoich starań nie widzisz poprawy, pora na wizytę u lekarza.

Kiedy zauważysz u siebie te objawy, lepiej udaj się do lekarza:

  • ból nie staje się łagodniejszy w ciągu 2 − 3 dni (potrzeba co najmniej 2  3 tygodni, aby ból ustąpił całkowicie!), a wręcz przeciwnie − nasila się, zwłaszcza w nocy,
  • bólowi towarzyszy gorączka, uczucie mrowienia, utrata sił, problemy z poruszaniem nogami, nietrzymanie moczu lub stolca, bóle lub uczucie pulsowania brzucha,
  • ból pleców nawraca w postaci silnych i powtarzających się z dużą częstotliwością ataków w ciągu kilku tygodni.

Więcej artykułów na ten temat Lumbago − leczenie u lekarza czy domowa kuracja?

Magdalena Stoczyńska