Mama testuje aspirator do nosa KATAREK COMPLETE

28. 3. 2019 · 5 minut czytania

Zmiany temperatury, opady – to tylko niektóre czynniki sprzyjające infekcjom. Do skutecznych metod leczenia kataru zalicza się aspirator do nosa. Przeczytaj recenzję urządzenia Katarek Complete.

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Mama testuje aspirator do nosa KATAREK COMPLETE

Wiosna, oprócz zieleni i zmiennej pogody, niesie ze sobą również infekcje. Podczas gdy dorosły człowiek jest w stanie jakoś przetrzymać sezonowy katar, to odciąganie zalegającej wydzieliny u niemowlaka nie jest takie proste. Taki maluch nie umie jeszcze samodzielnie wydmuchać nosa. Dlatego trzeba mu w tym pomóc. Do tego właśnie służy aspirator do nosa „Katarek Complete”, którego używamy z moją córką od dawna. Zobacz, jak sprawdza się przy oczyszczaniu noska dziecka.

Aspirator do nosa to urządzenie, które pozwala na odciągnięcie katarku u niemowlaka. O tym, jakie są rodzaje odciągaczy katarku dla dzieci pisałam w artykule: „Aspirator do nosa dla niemowląt. Jak poradzić sobie z katarem u niemowlaka?”. To zastąpienie chusteczki do nosa, dla małego człowieka, który nie potrafi jeszcze sam oczyścić sobie noska.

 

Jak działa i co zawiera zestaw „Katarek Complete”?

Aspirator do nosa „Katarek Complete” to odciągacz kataru, który podłączany jest do odkurzacza. Tak, wiem... Kiedy pierwszy raz się o tym słyszy, może wydawać się to nieco dziwny pomysł. Jak można wyciągać katar u kilkutygodniowego dziecka odkurzaczem? Też miałam takie obawy! Zachęcona jednak opiniami innych mam, postanowiłam go jednak wypróbować. I nie żałuję!

Zestaw „Katarek Complete” zawiera:

 • podłączany do odkurzacza aspirator
 • 2 wymienne końcówki
 • szczoteczkę do czyszczenia
 • 5 ampułek z solą filologiczną

Całość zamknięta jest w trwałym, plastikowym opakowaniu. Ułatwia to zarówno przechowywanie, jak i utrzymanie aspiratora w higienicznych warunkach.

Urządzenie to posiada odkręcaną komorę redukcyjną, która odpowiednio obniża moc ssania odkurzacza. Pamiętaj jednak, żeby odkurzacz nie miał większej mocy niż 1800 W. To, że komora się odkręca (w przeciwieństwie do poprzednich modeli tego aspiratora) zdecydowanie ułatwia czyszczenie sprzętu.

Aspirator podłączony do odkurzacza jest bezpieczny dla dziecka. Jest skonstruowany w taki sposób, żeby siła ssąca była zredukowana. Dlatego nie obawiaj się, że możesz zrobić krzywdę swojemu maleństwu. „Katarek” możesz stosować już od pierwszych dni życia. Z aspiratora nie powinny jednak korzystać dzieci, które mają uszkodzoną błonę śluzową nosa (np. krwawią z nosa).

  Jak używać aspiratora do nosa „Katarek”?

  Żeby poprawnie użyć aspiratora, najlepiej wykonać kilka kroków.

  1. Rozrzedź wydzielinę w nosie dziecka

  Najlepiej zrobić to za pomocą soli fizjologicznej. Możesz użyć zarówno soli fizjologicznej w kropelkach (ampułki z solą fizjologiczną dołączone są do zestawy „Katarek Complete”) albo tej w atomizerze. Odczekaj około 2 minuty, aż sól zadziała i rozrzedzi wydzielinę.

  2. Podłącz aspirator do odkurzacza

  To bardzo proste. Na opakowaniu jest narysowana instrukcja. Myślę jednak, że nawet bez niej bez problemu sobie poradzisz. Urządzenie jest bardzo intuicyjne.

  3. Ustaw odkurzacz na jak najmniejszą moc ssania

  Dopiero, jak zauważysz, że katar u dziecka „nie wychodzi”, możesz zmniejszyć moc. Proponuję najpierw wypróbować aspirator na sobie.

  4. Oswój dziecko z aspiratorem

  Żeby oswoić dziecko z huczącą maszyną, pobaw się z nim i pokaż, jak działa aspirator (np. przykładając go do rączek dziecka). Możesz też przyłożyć aspirator do swojego nosa i pokazać dziecku, że to nic strasznego.

  5.Włącz odkurzacz i przyłóż końcówkę najpierw do jednej a potem do drugiej  do dziuri noska dziecka

  Na każdą dziurkę maksymalnie do 5 sekund. Z doświadczenia wiem, że najlepiej jak jedna osoba trzyma dziecko, a druga używa aspiratora.

  6. Zwilż błonę śluzową nosa solą fizjologiczną

  Aby błona śluzowa noska dziecka była dobrze nawilżona użyj soli fizjologicznej w ampułkach lub w atomizerze. Wpuść kilka kropel do każdej z dziurek i odczekaj kilka sekund aż sól się rozprowadzi.

  Sprawdź też inne aspiratory do nosa.

  Zalety stosowania aspiratora do nosa „Katarek Complete”

  Aspirator do odkurzacza „Katarek” jest najlepszym „sprzętem” do radzenia sobie z katarem u dziecka, jaki kiedykolwiek stosowałam. Aspirator elektryczny (na baterie), mimo że wydaje się wygodniejszym rozwiązaniem, jest nieskuteczny. Nie wyciąga dokładnie wydzieliny. W rezultacie, cała procedura odciągania kataru trwa dłużej. Wiąże się to z tym, że dziecko się denerwuje. Nie pomagają nawet uspakajające melodie, które możesz włączyć w aspiratorze elektrycznym. Ba! Potem dziecko, które słyszy te dźwięki od razu się stresuje. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest aspirator podłączony do odkurzacza. Nawet, gdy dziecko jest niespokojne, aspiratorem podłączonym do odkurzacza jesteś w stanie w kilka sekund odciągnąć całą zalegająca wydzielinę z nosa maluszka. Nawet tę bardzo gęstą!

  Innym plusem „Katarka” jest to, że jest bardzo higieniczny. Wszystkie zarazki zostają „wessane” do środka urządzenia. Aspirator łatwo jest umyć. Do zestawu dołączona jest szczoteczka do mycia.

  Sprawdź też gruszki do nosa.

  Czy „Katarek” ma wady?

  Pierwszą wadą aspiratora do nosa „Katarek” jest to, że nie nadaje się on za bardzo do stosowania w podróży. Wiadomo, nie zawsze człowiek nosi ze sobą odkurzacz. Ale umówmy się: jeżeli dziecko jest przeziębione, raczej nie wybierasz się z nim w podróż. Jest też trochę nieporęczny. Jak dziecko ma infekcję, to odkurzacz musi być bez przerwy rozłożony. W małym mieszkaniu może być to problematyczne. Oprócz tego, odkurzacz jest dość głośny.

  Pomimo kilku wad, uważam, że aspirator do nosa „Katarek” jest najskuteczniejszym odsysaczem katarku u małych dzieci. Niestety, miałam okazję to nie raz sprawdzić. Próbowałam stosować różne rozwiązania, zawsze wracałam do odciągacza podłączonego do odkurzacza.  Dlaczego „Katarek” do odciągania katarku odkurzaczem jest najlepszy? Jest po prostu najskuteczniejszy.

  Końcowa ocena: 5

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Agnieszka Kawa
   Agnieszka Kawa
   Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Agnieszka Kawa
   Agnieszka Kawa
   Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
   Przeczytaj więcej od tego autora