„Mamo, nudzi mi się”, czyli jak spędzać wolny czas z dzieckiem?

19. 4. 2018 · 4 minuty czytania

Czas spędzony z pociechą wspomaga rozwój emocjonalny, motoryczny i poznawczy. Jak bawić się z maluchem, by pobudzić jego kreatywność? O czym pamiętać? Sprawdź nasze porady!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
„Mamo, nudzi mi się”, czyli jak spędzać wolny czas z dzieckiem?

Szykujesz rodzinny wyjazd, ale boisz się, że Twój maluch zbojkotuje całą wycieczkę, oczekując ciągłego animowania? Przekonaj się, jak za pomocą prostych zabaw można stworzyć atrakcję dla całej rodziny. Zobacz, jak możesz aktywnie spędzić weekend z dzieckiem.

Wyjazd na majówkę z dzieckiem

Rodzinny wyjazd na majówkę to świetna okazja, żeby nadrobić braki we wspólnym spędzaniu czasu. Po tygodniowej gonitwie, w końcu będzie chwila, żeby zjeść razem wszystkie posiłki, przegadać wszystkie sprawy i po prostu pobyć razem.

Dla dzieci to będzie również wielka odskocznia. Przywykły, że większość tygodnia mają zaplanowaną: przedszkole, zajęcia pozalekcyjne, zabawki (niestety także telewizor) i krótkie czytanie bajki przed snem. Nagłe zaburzenie znanego im rytmu w postaci kilku dni wolnego, sprawia, że czują się zagubione i w pierwszym odruchu kierują się do rodziców, żeby powiedzieli im, co mają robić.

Sprawdź też leki na odporność dla dzieci.

Wyjazd z dzieckiem na majówkę

 

Najgorsze co można zrobić, to odprawić malucha z przykazaniem, żeby sam się czymś zajął. To jest Wasz czas dla siebie, więc warto wspólnie wybrać takie zajęcie, żebyście mieli maksymalną frajdę. Ważne, żebyś elastycznie podchodziła do sprawy i nie denerwowała się niepotrzebnie, kiedy po pół godzinie szykowania masy plastycznej i zabezpieczania wszystkiego gazetami, szkrab wymyśli nową zabawę, nie zaczynając nawet poprzedniej.

To naturalne, że małe dzieci szybko się nudzą. A poznawanie kolejnych miejsc czy zabaw zbliża do znalezienia rozrywki, która z czasem może przerodzić się w pasję. Dlatego. jeśli Twój smyk prosto od masy plastycznej pobiegnie po piłkę, nie strofuj go. Kto wie, może wyrośnie Ci drugi Lewandowski. 

Sprawdź też, jak spędzać czas z dzieckiem na wakacjach.

 

Jak spędzać wolny czas z dzieckiem?

We wspólnym spędzaniu czasu z dzieckiem, ważniejsze od organizacji jest towarzyszenie w poznawaniu nowych rzeczy. Twoją rolą jest delikatne nakierowanie dziecka na jakąś zabawę i pokazanie nowych zastosowań przedmiotu, którym się zainteresowało.

Jak spędzać wolny czas z dzieckiem

 

Czasem warto odpuścić organizowanie weekendu i pozwolić całej rodzinie na leniuchowanie. Kiedy pozornie nic się nie dzieje, wpadają do głowy najlepsze pomysły. Daj się zaskoczyć swojemu dziecku.

Sprawdź też witaminy i minerały dla dzieci.

Kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem

Rozejrzyj się wokół siebie. Żeby kreatywnie spędzać czas z dzieckiem nie trzeba wychodzić z domu, meble i przedmioty w domu mogą mieć więcej niż jedno zastosowanie. Zacznij od najprostszych rzeczy, czyli wszystkie obowiązki domowe róbcie razem. Dziecko poczuje się traktowane na równi z dorosłym, a Ty choć trochę ogarniesz dom − przykład poniżej.

  • Kolorowe kanapki na śniadanie? Niech dziecko ułoży pokrojone przez Ciebie warzywa w kształt buziek. Poza dobrą zabawą zyskasz pewność, że malec zje przygotowane przez siebie kanapki.
  • Przekąski na piknik − zamiast pakować pokrojone owoce czy warzywa do pojemniczków, maluch może zrobić z nich szaszłyki. Zajmie mu to dłuższą chwilę, a przy tym całe „danie” wykona samodzielnie. Może też być odpowiedzialny za spakowanie sztućców, serwetek, itp.
  • Atrakcji sensorycznych przysporzy wspólne robienie ciasta, czy to do pizzy, czy pierogów, albo kruszonki. Ważne, aby można było dodawać składniki, ugniatać i rozwałkowywać ciasto. Nawet jeśli większość prac przy pieczeniu musisz wykonać sama, pozwól, żeby ten ostatni szlif przypadł w udziale dziecku (dekorowanie czy pudrowanie ciasta, dobranie dodatków do pizzy). Gwarantuję, że będzie dumne, jakby całą pracę wykonało samo. 
Kreatywne spędzanie wolnego czasu z dzieckiem
    • Już nawet małe smyki świetnie poradzą sobie z wspólnym sadzeniem kwiatków i ziół na balkonie czy w ogródku. Potem dojdzie podlewanie, pielęgnacja roślinek i obserwowanie jak rosną.
    • Obserwowanie chmur i nazywanie kształtów. Jak się dobrze przyjrzeć, to w jasnych obłoczkach można znaleźć cały zwierzyniec.
    • Zabawa na łonie natury. Wówczas każdy patyk może przemienić się w magiczny miecz czy różdżkę. Jak tylko pojawią się kwiatki na łąkach można pleść wianki. Chłopaków bardziej niż perspektywa założenia kwietnego wianka zmotywują zawody na najdłuższy wianek albo zbieranie bukietu w prezencie dla babci.
    • Zabawa w fotografa lub reżysera. Sposób, aby użyć smartfonów i tabletów w nieco innej odsłonie. Pozwól dziecku zrobić sobie sesję zdjęciową. Wymyślcie temat teledysku lub krótkiego filmiku, opracujcie scenariusz. A potem już tylko zabawa z nagrywaniem.

    Sprawdź też, jak wychować dziecko bez podnoszenia na nie głosu.

    Weekend z dzieckiem − gadżety, które mogą się przydać

    • Maszynka do puszczania baniek mydlanych – koszt około 30 zł, a efekt niesamowity. Latające bańki zajmą malca na dłuższą chwilę, zapewniając Tobie chwilę wytchnienia.
    • Latawiec − i tylko wiatru potrzeba do szczęścia.
    Zabawki przydatne przy wyjeździe weekendowym z dzieckiem
    • Basenik − dobry pomysł na weekend za miastem (wszędzie, gdzie jest dostęp do wody). Wystarczy tylko trochę słońca (szybciej się nagrzeje), a frajda dla maluchów gwarantowana.
    • Hulajnoga, rower, rolki – standard do aktywnego wypoczynku.
    • Piłka – przyda się w każdych warunkach.
    Wolny czas z dzieckiem
    • Książka – wariant na niepogodę. Można dopowiadać historię lub wymyślać zakończenie do przeczytanej treści.

    Uwaga – lecę z truizmem: każde dziecko jest inne, stąd nie ma uniwersalnego zestawu zabaw dla dziecka. Dlatego trzeba proponować dziecku różne aktywności i obserwować, co sprawia mu najwięcej frajdy. Co równie istotne, dziecko ma prawo zmieniać zdanie. Na takie sytuacje, warto mieć jakiegoś asa w rękawie w postaci dodatkowej zabawy.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
      Przeczytaj więcej od tego autora