Miażdżyca – dotyczy tylko rodziców i dziadków? Otóż nie!

10. 12. 2017 · Agnieszka Raczkowska · 4 minuty czytania
  • choroby
Miażdżyca – dotyczy tylko rodziców i dziadków? Otóż nie!

Chociaż choroby układu krążenia kojarzą Ci się pewnie głównie z dorosłością, to naukowcy biją na alarm, że wiele z tych schorzeń ma swój zalążek już w dzieciństwie. Dotyczy to również miażdżycy, która jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Obecnie cierpi na nią ponad 5 milionów Polaków.

Miażdżyca – co to za choroba?

Miażdżyca, nazywana przez specjalistów także arteriosklerozą, należy do najczęściej występujących chorób układu krążenia. Wiedz, że samodzielnie się do niej przyczyniasz! Miażdżyca pojawia się wtedy, gdy w Twoim jadłospisie zbyt często goszczą słodycze, tłuste potrawy i niezdrowe przekąski, a zbyt rzadko warzywa.

Nadmiar tłuszczu w diecie powoduje, że wewnątrz organizmu rośnie poziom „złego cholesterolu”, który przykleja się do ścian tętnic i sprzyja powstawaniu blaszek miażdżycowych. Blaszki te utrudniają przepływ krwi w tętnicach i tym samym prowadzą do niedokrwienia narządów.

Czynniki ryzyka miażdżycy. Co sprzyja tej chorobie?

Miażdżyca to problem społeczny, bo ludzie żyją szybko, niezdrowo i w stresie. Jest podstępną chorobą, która pojawia się nawet u dzieci! Potrafi pogłębiać się, a Ty nawet o tym nie wiesz. Jeśli wychodzisz z założenia, że „inni chorują, ale mojej rodziny to nie spotka”, to jesteś w błędzie. Czy miażdżyca może Cię dotyczyć? Jak najbardziej.

Oto 3 czynniki ryzyka miażdżycy, na które nie masz wpływu:

  • wiek – stwierdzono, że ryzyko miażdżycy wzrasta wraz z wiekiem, a pierwsze objawy można zauważyć zwykle po 40., o ile nie pojawią się inne czynniki ryzyka miażdżycy, które przyspieszą ten proces
  • płeć – arterioskleroza częściej rozwija się u mężczyzn, jednakże kobiety po menopauzie są narażone na miażdżycę w porównywalnym stopniu co mężczyźni w tej samej grupie wiekowej
  • obciążenia rodzinne – miażdżyca rozwija się częściej u osób, u których w rodzinie już pojawiały się zawały serca lub udary mózgu

O ile na czynniki ryzyka miażdżycy, takie jak wiek, płeć i obciążenia rodzinne, nie możesz wpłynąć, to na swój styl życia jak najbardziej. Możesz walczyć z otyłością, nałogiem nikotynowym i małą aktywnością fizyczną. To wszystko da się zmienić , o ile się postarasz.

6 czynników ryzyka miażdżycy, z którymi możesz walczyć:

  • otyłość i nadwaga, które są skutkiem niezdrowej diety
  • mała aktywność fizyczna, wynikająca przede wszystkim z siedzącej pracy
  • palenie papierosów
  • stresujący styl życia
  • wysoki poziom „złego cholesterolu” (LDL), a niski poziom „dobrego cholesterolu” (HDL)
  • cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, którym można zapobiegać

Miażdżyca u dzieci – co ją powoduje?

Choroby układu krążenia są już nie tylko domeną starszych ludzi! Specjaliści jednogłośnie twierdzą, że miażdżyca rozwija się u dzieci, jeśli są niewłaściwie żywione albo cierpią na zaburzenia metaboliczne. W ciągu ostatnich lat częstość występowania u dzieci otyłości, cukrzycy i wysokiego poziomu cholesterolu znacząco wzrosła. Miażdżycę aorty stwierdza się w badaniach autopsyjnych już u dzieci w wieku 10 lat, a pasma tłuszczowe w tętnicach wieńcowych aż u 15% osób w wieku 10 – 20 lat.

Epidemia otyłości, a co za tym idzie także miażdżycy, dotyka w coraz większym stopniu dzieci i młodzież. Co za dużo, to nie zdrowo – to powiedzenie świetnie sprawdza się w kwestii rozpieszczania maluchów słodyczami. Najczęstszym powodem miażdżycy u dzieci jest nieprawidłowa dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce oraz duże ilości cukrów, które są zawarte w słodyczach, sokach i słodzonych jogurtach. Raport Światowej Organizacji Zdrowia szacuje, że około 22 milionów dzieci poniżej piątego roku życia ma nadwagę! Sytuacja w Polsce też nie wygląda najlepiej, bo ponad 10% dzieci w wieku 2 – 3 lat jest otyłych.

miażdżyca u dzieci

Jak uchronić dziecko przed miażdżycą?

Wielu rodziców dzieci z nadwagą nie dostrzega problemu u swoich pociech. Chociaż uważa się, że to rodzice i dziadkowie są najbardziej narażeni na choroby układu krążenia, to nie oznacza, że zawały serca wśród młodych ludzi się nie zdarzają. Największe prawdopodobieństwo zachorowania mają dzieci i młodzież, które są na niezdrowej diecie. Sposób odżywiania to czynnik ryzyka miażdżycy, który można modyfikować! Nowa dieta, jak również zmiana stylu życia na bardziej aktywny, powinna dotyczyć całej rodziny.

Wiesz, co to jest miażdżyca, więc teraz pora, aby oprzeć się prośbom swojego dziecka o coś słodkiego. Na miażdżycę pracuje się całe życie.

Więcej artykułów na ten temat

Agnieszka Raczkowska