Microblading brwi: na czym polega permanentny makijaż brwi?

17. 8. 2021 · 9 minut czytania

Microblanding to zabieg pozwalający zagęścić brwi. Na czym dokładnie polega? Sprawdź koniecznie w naszym artykule!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Microblading brwi: na czym polega permanentny makijaż brwi?

Mówi się, że brwi są dla oczu kobiety tym, czym rama dla obrazu. Aby je zagęścić, kobiety poddają się zabiegowi permanentnego makijażu, który znany jest pod nazwą microblading brwi. Co to jest? Na czym polega makijaż permanentny brwi i kto może sobie na niego pozwolić? Oto garść informacji.

Co to jest microblading i po co się go robi?

Choć nie zwracamy na nie szczególnej uwagi na co dzień, bez podkreślenia lub wymodelowania brwi makijaż wydaje się niepełny. Czas bardzo mocnego, wręcz przesadnego ich podkreślania powoli odchodzi do lamusa. Wciąż jednak dużą zaletą kobiecej twarzy są naturalne i wyraziste brwi.

Na początku XXI w. panowała moda na mocne wyskubywanie brwi. Co gorsza, niektóre kosmetyczki zostawiały swoim klientkom cieniuteńkie kreseczki z włosów, które uzupełniać trzeba było ołówkiem. Takie wydepilowane brwi z czasem przestały odrastać, szczególnie u pań po 35. roku życia, gdyż z wiekiem wzrost włosów jest coraz wolniejszy. Efektem tej mody są osłabione i nienaturalnie prezentujące się brwi.

microblading

Kobiety decydują się na makijaż permanentny brwi z różnych powodów. Jednym z nich jest chęć zaoszczędzenia czasu przy makijażu każdego ranka albo uzupełnienie braków włosków na łukach brwiowych. Microbrading wykonuje się również u kobiet po chemioterapii i utracie włosów.

Pamiętaj jednak, że microblading nie może być wykonany w takcie choroby nowotworowej. Przeciwwskazaniem jest też ciąża i karmienie piersią. Specjalista nie podejmie się wykonania zabiegu u osoby z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy opryszczka. Jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew, cierpisz na hemofilię czy padaczkę, unikaj permanentnego makijażu brwi.

Na czym polega microblading?

Microblading brwi przypomina tatuaż. Specjalista za pomocą specjalnego ostrza wprowadza pigment do warstwy kolczastej naskórka. Nie jest to więc ani doklejanie włosków do brwi, ani ich zagęszczanie w inny sposób. Taki „tatuaż” daje złudzenie optyczne, że włosków jest więcej i z daleka wyglądają naturalnie. Osoba wykonująca zabieg dorysowuje właśnie cieniutkie kreseczki, które udają włoski. Makijaż permanentny brwi utrzymuje się na skórze nawet do 2 lat. Daje więc wygodę na naprawdę długi czas.

Pierwszym krokiem w zabiegu jest dobranie barwnika do naturalnych brwi. Czy poddajesz się zabiegowi w ciemno? Oczywiście, że nie! Specjalista najpierw narysuje na Twoich brwiach szablon. Można więc powiedzieć, że wykona makijaż brwi na brudno. Dopiero kiedy uznasz, że kształt Ci się podoba, przystępi do wykonywania makijażu.

microblading co to

Następnym krokiem jest znieczulenie brwi specjalnym kremem. Jeżeli zastanawiasz się, czy zabieg boli, odpowiedź brzmi: nie powinien. Oczywiście, jak każdy tatuaż, może być nieco nieprzyjemny, ale da się do tego przywyknąć. Tym bardziej że zabieg zwykle trwa około godziny.

Natalia Klonowska dodaje:

„Niektórzy próbują przeprowadzić samodzielny microblading w domu, najczęściej na podstawie instruktażowych filmików na YouTube. Nie jest to najlepsze rozwiązanie i niesie ryzyko zakażenia oraz sporego niezadowolenia z późniejszych efektów”.

Kontrowersyjną praktyką stosowaną przez gabinety kosmetyczne, na którą chcę Cię uczulić, jest wymaganie od Ciebie przed zabiegiem podpisania dokumentów, w których zrzekasz się prawa do dochodzenia roszczeń, jeżeli efekt zabiegu nie będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom. Pamiętaj, że z prawnego punktu widzenia klient zawsze ma prawo do reklamacji.

Dlatego warto zastanowić się, czy gabinet zastrzegający sobie konieczność podpisania takiego dokumentu na pewno jest miejscem, w którym chcesz wykonać zabieg. W końcu specjalista pewny swoich umiejętności nie powinien obawiać się reakcji klientki po zabiegu.

microblading na czym polega

Microblading brwi − co robić przed zabiegiem i po nim?

Specjaliści zalecają, aby na trzy tygodnie przed zabiegiemunikać depilacji i farbowania brwi henną czy innymi barwnikami. Atrakcyjność brwi w dużej mierze zależy również od tego, jak zadbasz o nie po microbladingu. Tak więc pielęgnacja jest bardzo ważną częścią leczenia.

Na co przygotować się po zabiegu? Na lekki szok, bo włoski na początku będą bardzo ciemne, podobnie jak pigment przy tatuażu. Kiedy ranki się zagoją, w przypadku dobrze dobranego pigmentu barwnik nieco zblednie i dopasuje się do Twoich naturalnych włosków.

Natalia Klonowska kontynuuje:

Rzeczy, których należy unikać przed zabiegiem:

  • nie opalaj się przynajmniej 3 dni przed zabiegiem,
  • staraj się nie ćwiczyć w dniu zabiegu,
  • przestań używać produktów z retinolem lub witaminą A na miesiąc przed zabiegiem,
  • unikaj alkoholu, kofeiny, ibuprofenu, aspiryny i suplementów oleju rybiego przez co najmniej 24 godziny przed zabiegiem,
  • nie depiluj ani nie woskuj brwi przynajmniej tydzień przed zabiegiem,
  • nie wykonuj żadnych maseczek co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem,
  • jeśli miałaś niedawno Botox w okolicy brwi, odczekaj co najmniej 2 tygodnie.

Jak pielęgnować brwi po zabiegu? Istnieją dwa rodzaje pielęgnacji: gojenie na sucho lub na mokro. Większość specjalistów zaleca utrzymywanie leczonego obszaru w suchości przez co najmniej dziesięć dni po zabiegu. Inni natomiast twierdzą, że mycie brwi po zabiegu nie jest zabronione, ale musi być wykonane w określony przez nich sposób.

Musisz usunąć bakterie, ale pamiętaj, aby zrobić to, delikatnie myjąc twarz i leczony obszar mydłem antybakteryjnym zaleconym przez kosmetyczkę. Sprawdź też u swojego specjalisty, które produkty nie są wskazane i unikaj ich używania. Po umyciu osusz je delikatnie czystą chusteczką”.

microblading po roku

Po zabiegu zwróć też uwagę na pielęgnację skóry. W kosmetykach szukaj kojących substancji aktywnych, bo najszybciej pomogą skórze odzyskać barierę ochronną. Przez pierwsze dni bardzo ważne będzie regularne smarowanie włosków maścią z alantoiną. Z pomocą przyjdą Ci łatwo dostępne maści, takie jak Alantandermoline czy Linoderm Plus.

Szybko i bezpiecznie przywrócisz równowagę uszkodzonej skórze z hipoalergicznym kremem SVR Cicavit Baume, który nie tylko przyspiesza gojenie się skóry, ale też chroni ją przed bakteriami i powstawaniem blizn. Działanie antybakteryjne i kojące ma również krem łagodząco-odbudowujący Bioderma Cicabio Creme. Pamiętaj, aby przez kilka pierwszych dni nie robić makijażu i nie myć twarzy innymi kosmetykami niż tymi zaleconymi przez kosmetyczkę. Jeżeli na skórze zobaczysz strupki, pod żadnym pozorem ich nie usuwaj. Pozwól skórze się zagoić, a strupki odpadną same.

Natalia Klonowska dodaje:

„Jeśli jesteś alergikiem lub masz wrażliwą skórę, która wymaga użycia produktów hipoalergicznych, sięgnij po emulsję regenerującą po zabiegach Avene Cicalfate. Witaminy i tłuszcze NNKT pomogą w dalszej pielęgnacji w trakcie gojenia brwi. Znajdziesz je w kremie odżywczo-nawilżającym Embryolisse. Tak samo połączenie witaminy E z gliceryną i odżywczymi olejkami to bardzo dobry kompleks naprawczy, dostępny m.in. w lipoaktywnym kremie nawilżającym Cetaphil PS.

Cynk również wspomaga regeneracje skóry i neutralizuje wolne rodniki. W wersji hipoalergicznej można go znaleźć w kremie kojąco-regenerującym Zinalfat. W połączeniu z antybakteryjnymi związkami srebra i stymulującą odnowę komórkową miedzią cynk tworzy kompleks regeneracyjny w specjalnym kremie pozabiegowym, Novaclear Repair”.

Czego unikać po microbladingu? Aby efekt zabiegu utrzymał się jak najdłużej, dbaj o brwitak jak o tatuaż, a więc natłuszczaj, unikaj opalania (zawsze nakładaj na nie wysoki filtr) i ścierania silnymi peelingami. O pielęgnacji skóry po zabiegu wykonania tatuażu pisałam w artykule: Jak dbać o tatuaż, żeby nie stracił koloru?.

gdzie zrobić microblanding

Natalia Klonowska pisze:

„Pozostałe czynności, których należy unikać po zabiegu microbladingu, to pływanie w oceanie, morzu lub basenie, spanie twarzą do poduszki, wykonywanie intensywnych treningów, korzystanie z sauny czy łaźni parowej, branie długich gorących pryszniców”.

Na co uważać przy permanentnym makijażu brwi?

Natalia Klonowska pisze:

„Może się zdarzyć, że Twoja skóra niekorzystnie zareaguje na kolor użyty w trakcie zabiegu. Czasem wprowadzenie do skóry nieznanej substancji może wywołać niepożądaną reakcję, na przykład ogniste wiązki wokół brwi. Jest to zwykle postrzegane jako reakcja nadwrażliwości. Pamiętaj, że zaczerwienienie i łagodny lub większy ból są normalne, kiedy opuszczasz gabinet swojego specjalisty.

Niezależnie od tego, obserwuj powieki i okolice brwi. Jeśli opuchlizna się utrzymuje lub jeśli zauważysz jakiekolwiek wysięki czy nadmierne zaczerwienienie, może to wskazywać na stan zapalny. Gdy obszar brwi jest ciągle spuchnięty, po czternastu dniach dalej masz strupy lub sączy się wydzielina, umów się na spotkanie z lekarzem pierwszego kontaktu.

Uważaj na niehigieniczne praktyki stosowane w niektórych gabinetach. Jeśli sprzęt używany do microbladingu nie zostanie zdezynfekowany, może to narazić Cię na skażenie skóry, a nawet wirusowe zapalenie wątroby typu B i C.

Zdarza się, że u niektórych osób w trakcie lub po zagojeniu pojawiają się grudki czy wypryski. Ponadto bezpośredni kontakt ze słońcem może dodatkowo narazić leczoną skórę na podrażnienie. Można temu jednak zapobiec, nosząc osłony przeciwsłoneczne lub nakładając krem ochronny do twarzy z filtrem przeciwsłonecznym przed wyjściem na słońce”.

microblading jak długo trwa gojenie

Microblading – jak długo trwa gojenie i czy wymaga poprawek?

Natalia Klonowska wyjaśnia, jak wygląda proces gojenia.

„Trwa on około miesiąca.

1 tydzień po zabiegu

Twoje brwi będą prawdopodobnie spuchnięte i mogą wydawać się zbyt ciemne, jednak po zakończeniu okresu gojenia zaczną nabierać pożądanego kształtu i koloru. To również okres powstawania strupów, więc bądź cierpliwa i nie drap ich, bez względu na to, jak bardzo swędzą!

2 tygodnie po zabiegu

Po 2 tygodniach Twoje brwi zaczną wyglądać jaśniej i możesz mieć wrażenie, że kolor znika. To normalne, ponieważ Twoja skóra regeneruje się i naturalnie złuszcza. Nie musisz się martwić – Twoje brwi po pewnym czasie odzyskają kolor.

4-6 tygodni po zabiegu

Po 4 do 6 tygodni od zabiegu Twoje brwi mogą wyglądać nieco nierówno, dlatego musisz je wyregulować.

Poprawki to istotna część microblandingu. Pierwsza wizyta kontrolna jest obowiązkowa. Jeśli spróbujesz ją pominąć, ostateczny wynik może nie być tak dobry, jak się spodziewałaś. Dlatego Twój specjalista powinien zaplanować pierwszą wizytę kontrolną 4-8 tygodni po wstępnym zabiegu. W ten sposób naprawisz wszystkie niedoskonałości na brwiach, jeśli np. Twoja skóra w niektórych miejscach nie nabrała pigmentu lub część odpadła wraz ze strupami.

Inne poprawki nie są obowiązkowe. Jeśli jednak chcesz, aby efekt zabiegu utrzymał się dłużej, powinnaś robić to mniej więcej co 6-12 miesięcy. Kiedy warto ponowić zabieg? Ponowny microblading po roku od zabiegu wydaje się optymalny. Pamiętaj, że jeśli masz tłustą skórę, bardziej prawdopodobne jest, że Twoje brwi znikną szybciej, więc możesz potrzebować częstszych wizyt korekcyjnych”.

microblading gojenie

Teraz już wiesz, na czym polega microblading brwi

Microbalding brwi to dobre rozwiązanie, jeżeli masz bardzo cienkie brwi lub chcesz oszczędzić czas przy codziennym wykonywaniu makijażu. Pamiętaj jednak, że trendy w makijażu zmieniają się szybko. Mocne, wręcz krzaczaste brwi, które modne były jeszcze 2 sezony temu, powoli wychodzą z mody. Jeżeli zdecydujesz się na zabieg, wybierz naturalny i delikatny kształt brwi.

Źródła:

  1. PMUHub, Microblading Eyebrows: The Ultimate Guide, aktualizacja: Maj 2021. Dostęp 13.08.2021. Dostępny w Internecie: https://www.pmuhub.com/microblading/
  2. Brow Beat Studio, Dangers & Complications Of Microblading Eyebrows Technique. 22.07.2021. Dostęp 13.08.2021. Dostępny w Internecie: https://browbeatstudioinfo.wixsite.com/my-site/post/dangers-complications-of-microblading-eyebrows-technique

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora