Mycie twarzy mydłem Aleppo − hit czy kit?

30. 3. 2018 · 4 minuty czytania

Mydło z Aleppo wytwarza się w lokalnych zakładach. Kosmetyk wyróżnia się bogactwem witamin i składników odżywczych? Kiedy warto po niego sięgnąć? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Mycie twarzy mydłem Aleppo − hit czy kit?

Mydło z Aleppo to historyczny kosmetyk − jego oryginalna receptura ma ponad 2000 lat. W Polsce mydło to zdobyło popularność dopiero kilka lat temu − głównie dzięki antyseptycznemu i nawilżającemu działaniu na skórę trądzikową. Czy warto stosować do mycia twarzy mydło Aleppo? Opinie są podzielone. Jak to więc jest: mycie twarzy mydłem Aleppo − hit czy kit?

Mydło Aleppo z olejem laurowym − czym jest?

Jak przykładny prawnik, zanim wydam sprawiedliwy wyrok, zbiorę materiał dowodowy na temat podsądnego, który jest mydło z Aleppo.

Mydło to często też nazywane mydłem Alep lub mydłem oliwkowo-laurowym. Oryginalna receptura mydła została stworzona jeszcze przez starożytnych Fenicjan. Dziś, miejscem pochodzenia mydła jest syryjskie miasto Aleppo. Mydło to ma niezwykle prosty skład: oliwa z oliwek, olej laurowy i NaOH (czyli wodorotlenek sodu). Tajemnicą mydła jest to, że wytwarzane jest w małych produkcjach przez rękodzielników.

Jak wywarza się oryginalne mydło Aleppo? Po zmieszaniu oliwy z oliwek z wodą i wodorotlenkiem sodu, masa powinna odstać aż 7 dni, zanim zostanie połączona z olejem laurowym. Co więcej, oryginalne mydła syryjskie są gotowane tylko od listopada do marca, a potem kostki mydła wysychają aż 9 miesięcy na pustyni. Jak możesz się domyślić, cena mydła Aleppo może pomóc Ci ocenić, czy masz do czynienia z oryginalnym kosmetykiem, czy też tanią podróbką, na szybko przygotowywaną w mydlarni pod Krakowem.

Oczywiście, narzucenie wysokiej ceny na mydło jest banalnie proste. Nie kieruj się więc tylko tym czynnikiem przy wyborze produktu. Mydło suszone przez wiele miesięcy na pustymi możesz poznać po tym, że jego zewnętrzna warstwa jest zupełnie brązowa, z kolei środek wciąż zielony. Im głębiej sięga kolor brązowy, tym większa szansa, że mydło zdążyło dojrzeć kilka miesięcy na pustyni.

Sprawdź też mydła do ciała.

Mydło aleppo z olejem laurowym

 

Mydło Aleppo − właściwości

Właściwości mydła aleppo

 

Co jednak jest tak niesamowitego w mydle Aleppo? Olej Laurowy! Składnik ten ma działanie antyseptyczne (czyli zabija bakterie i grzyby). Dlatego też polecany jest do skóry trądzikowej. Mydło samo w sobie jest zasadowe. Dlatego po jego użyciu możesz mieć poczucie ściągnięcia i napięcia skóry. Olej laurowy pomaga także w zawalczeniu zaskórników i ściągnięciu porów.

Z drugiej strony, oliwa z oliwek dobrze nawilża skórę i pomaga jej w regeneracji. Oliwa z oliwek zawiera w sobie witaminę E. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu tej witaminy na Twoją skórę, polecam Ci mój artykuł: Sekrety witaminy młodości − witamina E w kosmetykach.

Mydło Aleppo jest naturalnym i wegańskim produktem. Jeżeli wybierzesz czystą postać mydła, bez dodatków kwiatowych czy zapachowych, możesz mieć pewność, że jest hipoalergiczne. Taką wersję mydła możesz stosować nawet przy różnego rodzaju dermatozach (egzemie czy łuszczycy).

Sprawdź też maści i kremy na egzemę.

Mycie twarzy mydłem Aleppo − czy warto?

Zazwyczaj pomysł mycia twarzy mydłem, przyprawia mnie o dreszcze − szczególnie jeżeli pomyślę o umyciu twarzy zwykłym zasadowym mydłem. Jednak mydło Aleppo to zupełnie inna historia. Choć jest zasadowe, oliwa z oliwek dba także o nawilżenie twarzy.

Jeżeli mam wydać werdykt, czy mydło z Aleppo do dobry kosmetyk do twarzy, odpowiem dyplomatycznie: to zależy! Od czego? Przede wszystkim od dwóch czynników: stężenia oleju laurowego w mydle i rodzaju twojej cery.

Mydło Alep może nie sprawdzić się przy cerze suchej i wrażliwej. Jak już wiesz, ma ono działanie mocno ściągające i po prostu uczucie ściągnięcia może Ci nie odpowiadać. Bez wątpienia jednak, mydło to dobrze oczyści skórę. Dlatego przy tego typu cerze lepiej, jeżeli zaczniesz od mydła ze stężeniem oleju laurowego na poziomie 5 proc., a twarzy w ten sposób oczyszczać będziesz maks. co drugi dzień.

Sprawdź też kosmetyki do kąpieli.

Przy cerze mieszanej i normalnej, możesz eksperymentować już z mydłem o stężeniach między 10 − 20 proc. Mydła 20 − 40 procentowe przeznaczone są dla cery tłustej oraz cery trądzikowej. Będą one miały właściwości mocno ściągające.

Osoby stosujące mydło Aleppo przyznają, że ich zmiany trądzikowe goją się szybciej, skóra jest zdecydowanie mniej podrażniona  i czerwona.

Jeżeli chcesz zacząć stosować mydło Aleppo do mycia twarzy, możesz wdrożyć tzw. metodę stopniowego przyzwyczajania twarzy do niego. A więc zacznij od kilku tygodni mycia twarzy mydłem o najniższym stężeniu i powoli przestawiaj się na większe stężenie, aż dojdziesz do tego, które dawać będzie optymalne efekty. Kiedy zobaczysz, że Twoja skóra jest zbyt  ściągnięta, może to oznaczać, że lepiej wrócić do niższego stężenia (jeżeli Ci służyło).

Czy warto myć twarz mydłem aleppo

 

Po każdym myciu twarzy mydłem, warto zastosować tonik, aby przywrócić skórze właściwe pH. O najlepszych tonikach do skóry trądzikowej pisałam w artykule: 5 najlepszych toników do cery trądzikowej.

Czy warto więc myć twarz mydłem Aleppo? To zdecydowanie dobry pomysł w przypadku trądziku oraz świecącej i przetłuszczającej skóry twarzy. W pozostałych przypadkach, zdecydowanie polecam najpierw przetestować ten sposób oczyszczania twarzy, zanim wydasz majątek na kilogramy syryjskiego mydła.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora