Na jakim Ty świecie żyjesz? Uzależnienie od Internetu

6. 8. 2017 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
 • nałogi psychiczne
Na jakim Ty świecie żyjesz? Uzależnienie od Internetu

Od komputera i Internetu można uzależnić się w podobnym stopniu jak od alkoholu czy narkotyków. Problem dotyczy nie tylko młodych ludzi czy dzieci, ale także dorosłych. Jak się objawia uzależnienie od Internetu,  jak z nim walczyć i gdzie szukać pomocy?

Cyfrowa technologia informacyjna to nasza codzienność. Mamy do niej dostęp o każdej porze i prawie wszędzie. Żyjemy online - robimy zakupy, płacimy w sieci, zarabiamy przez Internet i dzięki niemu.

 

Internet ma sprzyjać rozwojowi i polepszać jakość życia, ale niekiedy może stać się zagrożeniem.

 

Osoby uzależnione mają problemy z komunikacją „na żywo” i z pamięcią, ciągle towarzyszy im niepokój, pojawia się depresja i mają mało ruchu,

Sprawdź, czym objawia się pourlopowa depresja.

Uzależnienie od Internetu: objawy 

Jakie symptomy mogą świadczyć o uzależnieniu od komputera lub Internetu? Jeśli zaobserwowałeś u siebie lub bliskiej osoby większość z niżej wymienionych, pomyśl o konsultacji terapeutycznej.

1. Za każdym razem planujesz kolejne aktywności w sieci, myślisz o nich i jesteś podekscytowany, że niedługo siądziesz do komputera.

2. Masz okazję wyjść spotkać się ze znajomymi, spędzić czas w plenerze, ale wybierasz wieczór w domu przed komputerem, bo sprawia Ci to większą przyjemność.

3. Jesteś rozdrażniony, nerwowy, zaniepokojony i rozkojarzony, gdy okazuje się, że nie bedziesz mieć dostępu do sieci przez dłuższy czas, odczuwasz spory dyskomfort.

4. Nie znajdujesz czasu na codzienne obowiązki, ukrywasz swoje uzależnienie od Internetu, co prowadzi do konfliktów miedzy Tobą a Twoimi bliskimi.

5. Korzystanie z sieci pozwala Ci zapomnieć o problemach, nieprzyjemnych przeżyciach i uczuciach.

6. Próbujesz, ale nie potrafisz zrezygnować ani kontrolować czasu spędzanego w Internecie. Nie zwracasz uwagi na komentarze bliskich, że nie ma z Tobą kontaktu.

7. Zaczynasz mieć problemy zdrowotne, społeczne lun finansowe w związku ze zbyt częstym korzystaniem z Internetu.

Jak walczyć z uzależnieniem od Internetu?

Po pierwsze ważne jest byś zrozumiał, na czym polega problem i od czego właściwie musisz się uwolnić. Swoje stany emocjonalne regulujesz za pomocą Internetu i w tym tkwi największe zagrożenie. Jak zerwać z nałogiem?

 

 

Jak przy każdym uzależnieniu najlepszą metodą jest stopniowe ograniczanie. W tym przypadku spróbuj zredukować ilość czasu, jaką spędzasz w Internecie i częściowo zastąp tę aktywność innymi. Zacznij wychodzić ze znajomymi. Organizujcie „eventy” np. na Facebooku, ale spotykajcie się „w realu”. Pomyśl też o rzeczach (najlepiej bardziej czasochłonnych), które lubisz robić, a dostęp do sieci nie jest przy nich konieczny. Zaplanuj i stopniowo wykonuj swój plan (np. naprawa roweru, przemeblowanie pokoju, aranżacja tarasu, projekty fotograficzne, projekt filmowy).

Jeśli lubisz gry komputerowe, zaplanuj ze znajomymi wyjście na paintball albo sami przygotujcie grę w plenerze. Zabawa, prawdziwe emocje plus integracja gwarantowane! Pomocne okażą się wszelkie aktywności fizyczne. Zapisz się na siłownię, sztuki walki lub taniec. Będziesz tam chodzić regularnie, a przy okazji rozładujesz napięcie psychoruchowe wynikające z odcięcia się od Internetu.

Zadbaj, żeby zawsze, kiedy korzystasz z komputera, ktoś bliski był obok Ciebie. Rozmawiaj z nim. Nie ukrywaj się w sieci i nie używaj pseudonimów. W walce z uzależnieniem mogą Ci pomóc także techniki relaksacyjne, które łagodzą stres, np. joga, medytacja czy głębokie oddychanie.

Sprawdź, gdzie znaleźć inspiracje do ćwiczeń jogi.

Uzależnienie od Internetu: test 

Test uzależnienia od Internetu można znaleźć chociażby na stronie portalu psychologia.net oraz centrumdobrejterapii.pl.

Ma on charakter orientacyjny, a jego wynik nie jest jednoznaczną diagnozą.

Uzależnienie od Internetu: leczenie 

W przypadku uzależnienia od Internetu możesz liczyć na profesjonalną konsultację wykwalifikowanych specjalistów. Doświadczeni w temacie terapeuci i psychologowie są przygotowani na ocenę i pomoc w leczeniu zaburzeń i uzależnień behawioralnych, także tych związanych z siecioholizmem. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problem, skontaktuj się np. z Centrum Dobrej Terapii (tel. 12 264 17 41) lub inną placówką o podobnym charakterze. Ośrodek, w którym zajmują się dokładnie tego typu uzależnieniami to SPZOZ Centrum Odwykowe w Warszawie.

Najnowsze artykuły

Przeczytaj także

 • Alkoholizm pod krawatem. Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?

  Martwisz się, że Twój bliski ma problem z alkoholem? Dowiedz się, jak możesz mu pomóc. Sprawdź, po czym poznać, że ktoś jest uzależniony. Dowiedz się więcej!
  • nałogi fizyczne
  Alkoholizm pod krawatem. Po czym poznać uzależnienie od alkoholu?
  • nałogi fizyczne
 • Jak odbudować związek po zdradzie, czy jest to możliwe?

  Z badań Centrum Profilaktyki Społecznej  wynika, że około 25% małżonków przyznaje się do zdrady partnera. Jak odbudować swój związek? Zachęcamy do lektury!
  • kryzys w związku
  Jak odbudować związek po zdradzie, czy jest to możliwe?
  • kryzys w związku
 • Wybierasz się na wakacje? Uważaj na zapalenie pochwy

  Wysoka temperatura, wilgoć czy korzystanie z miejsc publicznych to czynniki sprzyjające infekcjom. Jak uniknąć zapalenia pochwy i cieszyć się wymarzonym urlopem?
  • zdrowie intymne kobiety
  • zdrowie seksualne
  Wybierasz się na wakacje? Uważaj na zapalenie pochwy
  • zdrowie intymne kobiety
  • zdrowie seksualne
 • 5 sposobów jak się zabezpieczać, czyli antykoncepcja bez tajemnic

  Zastanawiasz się nad właściwą metodą antykoncepcji? Sprawdź, jaką skutecznością charakteryzują się poszczególne środki antykoncepcyjne!
  • zdrowie seksualne
  5 sposobów jak się zabezpieczać, czyli antykoncepcja bez tajemnic
  • zdrowie seksualne

Więcej artykułów na ten temat

 • Kiedy seks przesłania Ci świat. Objawy seksoholizmu

  Kiedy seks przesłania Ci świat. Objawy seksoholizmu

  · 6 minut czytania
  • nałogi psychiczne
  Seksoholizm definiowany jest jako przymus podejmowania zachować seksualnych. Uzależni nierzadko odczuwają wstręt i obrzydzenie do swoich zachowań. Jak można im pomóc? Sprawdź!
 • Phubbing: kto tego nie robi, niech pierwszy rzuci... smartfonem!

  Phubbing: kto tego nie robi, niech pierwszy rzuci... smartfonem!

  · 4 minuty czytania
  • nałogi psychiczne
  Czy zdarza Ci się zbyt często sprawdzać wiadomości w telefonie lub pisać SMS-y podczas rozmowy ze znajomym? Być może padłeś ofiarą phubbingu? Co kryje się pod tym terminem? Sprawdź!
 • Zakupoholizm: jak uwolnić się od przymusu kupowania?

  Zakupoholizm: jak uwolnić się od przymusu kupowania?

  · 5 minut czytania
  • nałogi psychiczne
  Zakupy sprawiają przyjemność, ale jeśli wykonuje się je bez zastanowienia i refleksji, można popaść w długi. Jak się przed tym ochronić? Na czym polega zakupoholizm? Sprawdź!