Na tę chorobę cierpi Lady Gaga! Czym jest fibromialgia?

2. 1. 2018 · Magdalena Stoczyńska · 4 minuty czytania
 • objawy

Jeśli dokuczają Ci bóle całego ciała, masz kłopoty ze snem i czujesz się ciągle zmęczona – to może być fibromialgia. Wbrew pozorom nie jest to rzadka choroba, choruje na nią m.in. Lady Gaga. Jej diagnostyka jest bardzo skomplikowana, a pacjent odczuwający przewlekły ból niejednokrotnie traktowany jest jako histeryk.  Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o fibromialgii.

Co to jest fibromialgia?

Może chorować na nią nawet 2 − 10% populacji. Zazwyczaj pojawia się pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, jednak może wystąpić w każdym wieku. Kobiety chorują dziesięciokrotnie częściej niż mężczyźni.

Fibromialgia to choroba o dość bogatym obrazie klinicznym. I to taka, którą rozpoznaje się z wykluczenia, czyli bierzemy ją pod uwagę po wykluczeniu innych schorzeń, które mogą podszywać się pod fibromialgię, np. zwyrodnienia stawów, reumatiodalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy czy łuszczycowe zapalenie stawów. Zwykle proces przejścia przez diagnostykę jest bardzo długi.

Nierzadko pacjenci udają się do różnych specjalistów – internisty, ortopedy, reumatologa, neurologa. Ze względu na zmienne i mało charakterystyczne objawy chory jest często traktowany jak histeryk. W rezultacie rozpoznanie stawiane jest z opóźnieniem, a niestety tylko wczesne wykrycie fibromialgii gwarantuje skuteczne leczenie.

Poznaj najczęstsze przyczyny bólu mięśni i stawów.

Jak wyglądają objawy bólowe przy fibromialgii?

Fibromialgia może mieć wiele różnorodnych i niespecyficznych objawów. Najważniejszym z nich jest przewlekły „ból całego ciała”. Za przewlekły ból uważamy taki, który trwa co najmniej 3 miesiące.

Początkowo ból może być ograniczony do jednej okolicy, potem staje się uogólniony. Bolą stawy i mięśnie po obydwu stronach ciała, powyżej i poniżej pasa. Typowy jest ból kręgosłupa oraz dużych stawów (bioder, barków, kolan).

Sprawdź maści na mięśnie i stawy.

ból mięśni

Dolegliwości bólowe w przebiegu fibromialgii nie należą do bardzo silnych. Okresowo bóle mogą się zwiększać, ale najczęściej mają natężenie słabe do średniego. Są one natomiast długotrwałe i bardzo dokuczliwe. Chorzy określają swoje przypadłości jako kłucie, szarpanie lub palenie ciała, często mają wrażenie sztywności mięśni i stawów.

Przy fibromialgii dolegliwości możesz odczuwać najbardziej rano i przy wykonywaniu jednostajnej czynności. Charakterystyczne jest także osłabienie mięśni, które może zniechęcać Cię do jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Jak jeszcze objawia się fibromialgia?

Przy tej chorobie dodatkowo dochodzi uczucie ciągłego zmęczenia, zaburzenia snu (sen jest płytki, przerywany częstymi wybudzeniami i nie przynosi odpoczynku), niepokoju, a nawet lęku. Możesz odczuwać obniżony nastrój, brak energii i stopniowy spadek kondycji fizycznej.

Może się też pojawić uczucie drętwienia rąk, stóp i skóry głowy, drżenie rąk, zawroty głowy, niejasne zaburzenia widzenia i koordynacji.

Do tego dochodzą zaburzenia ze sfery intelektualnej. Pacjenci mówią, że mają trudności w koncentracji, zapamiętywaniu, w wykonywaniu czynności, które kiedyś nie były dla nich problemem. Kłopotliwa staje się praca, a nawet codzienne obowiązki.

Sytuację pogarszają dolegliwości ze strony różnych narządów, np. jelit (bóle brzucha, zmienny rytm wypróżnień), serca (kołatania, uczucie niemiarowej pracy serca), płuc (duszność), układu moczowego (nadwrażliwość pęcherza moczowego).

Zobacz, jak działają niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Kiedy wiemy, że to fibromialgia ? Bolesne punkty

Fibromialgię można rozpoznać, jeśli wystąpią dwa czynniki:

 • utrzymywanie się rozlanego, wielomiejscowego bólu przez co najmniej trzy miesiące,
 • stwierdzenie podczas badania bolesności w co najmniej 11 z 18 charakterystycznych punktów.

Tych 18 punktów zostało wyznaczonych na powierzchni ciała w okolicach stawów i kręgosłupa, zarówno na kończynach górnych, dolnych, jak i na szyi. Są one symetrycznie rozmieszczone po prawej i po lewej stronie ciała. Ich tkliwość oceniamy poprzez ucisk własnego palca.

Najnowsze artykuły

 • Skolioza – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

  Skolioza może pojawić się na każdym etapie rozwoju dziecka. W większości przypadków trudno ustalić jej dokładną przyczynę. Leczenie schorzenia opiera się na rehabilitacji oraz kształtowaniu nawyku prawidłowej postawy.
  • choroby kręgosłupa
  Skolioza – objawy, przyczyny i sposoby leczenia
  • choroby kręgosłupa
 • Zwyrodnienie stawu biodrowego: profilaktyka to ruch i dieta!

  Koksartroza doprowadza do stopniowej destrukcji stawu biodrowego. Chorobę można spowolnić za pomocą środków farmakologicznych oraz różnego rodzaju metod rehabilitacyjnych.
  • urazy mięśni i stawów
  Zwyrodnienie stawu biodrowego: profilaktyka to ruch i dieta!
  • urazy mięśni i stawów
 • Ból piszczeli – jakie są przyczyny i jak radzić sobie z bólem kości piszczelowej?

  Najczęstsze przyczyny bólu piszczeli obejmują przetrenowanie organizmu oraz różnego rodzaju kontuzje. Objawy mogą również wskazywać na szereg innych schorzeń, dlatego tych dolegliwości nie można bagatelizować.
  • urazy mięśni i stawów
  Ból piszczeli – jakie są przyczyny i jak radzić sobie z bólem kości piszczelowej?
  • urazy mięśni i stawów
 • Spuchnięte dłonie – jakie są przyczyny i jak je leczyć?

  Spuchnięte dłonie w wielu przypadkach to sygnał świadczący o zatrzymaniu wody w organizmie. Mogą być także oznaką chorób nerek, serca lub tarczycy. W tych przypadkach problem wymaga szerszej diagnostyki.
  • urazy mięśni i stawów
  Spuchnięte dłonie – jakie są przyczyny i jak je leczyć?
  • urazy mięśni i stawów
 • Ból pleców w odcinku lędźwiowym − skąd się bierze?

  Ból pleców w odcinku lędźwiowym najczęściej jest wynikiem przeciążeń, zmian zwyrodnieniowych oraz urazów. Dowiedz się, jak kompleksowo leczyć schorzenie!
  • choroby kręgosłupa
  Ból pleców w odcinku lędźwiowym − skąd się bierze?
  • choroby kręgosłupa
 • Gonartroza kolana – co to jest, jakie są jej przyczyny i objawy?

  Gonartroza – brzmi groźnie? To nic innego jak zwyrodnienie kolan! Sprawdź przyczyny, objawy i metody leczenia tej dolegliwości.
  • zdrowe kolana
  Gonartroza kolana – co to jest, jakie są jej przyczyny i objawy?
  • zdrowe kolana
 • Ból palców u nóg – skąd się bierze?

  Bolą Cię palce u nóg? Sprawdź, z czym może się wiązać ten objaw i z jakimi chorobami być może musisz się zmierzyć!
  • objawy
  Ból palców u nóg – skąd się bierze?
  • objawy
 • Czy to reumatyzm? Objawy, które pomogą Ci go rozpoznać!

  O reumatyzmie mówi się bardzo często. A czy wiesz, na czym właściwie polega ta choroba? Sprawdź w naszym artykule!
  • choroby
  Czy to reumatyzm? Objawy, które pomogą Ci go rozpoznać!
  • choroby

Przeczytaj też

Więcej artykułów na ten temat